נתניהו ובנט סיכמו: יש ממשלה

בדקה ה-90: ראש הממשלה ויו"ר הבית היהודי מסרו הצהרה משותפת והודיעו כי הגיעו להסכמות ביניהם. נתניהו: "61 זה מספר טוב, 61 פלוס זה עוד יותר טוב". בנט: "בשעה טובה יש ממשלה בישראל". צפו ברגע ההכרזה

יש הסכמה, יש ממשלה: כשעה בלבד לפני תום המועד האחרון, כינסו הלילה (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש הבית היהודי נפתלי בנט מסיבת עיתונאים ובה הכריזו כי הגיעו להסכמה על הקמת ממשלת נתניהו הרביעית. מיד לאחר מכן שוחח ראש הממשלה נתניהו עם נשיא המדינה ריבלין ואמר לו: עלה בידי להקים ממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני בטוח שאף אחד לא מופתע שהמשא ומתן עם כל הסיעות התמשך, אבל איש גם לא מופתע שהוא הסתיים במועדו", אמר ראש הממשלה והודה לצוותים המו"מ על מאמציהם. "המועד דוחק, לא רק בגלל שאצא מכאן ואתקשר לנשיא וליו"ר הכנסת, אלא גם בגלל שצריך להקים את הממשלה בשבוע הבא".

בדבריו התייחס נתניהו גם לקואליציה המצומצמת שעלה בידו להקים, עם 61 חברי כנסת בלבד, והביע תקווה כי בעתיד הממשלה אף תגדל. "אמרתי בהזדמנות אחרת - 61 זה מספר טוב, 61 פלוס זה עוד יותר טוב. אנחנו מתחילים ב-61 ויש עוד הרבה עבודה לפנינו".

בנט: "יש ממשלה בישראל"

"בשעה טובה יש ממשלה בישראל", פתח בנט את דבריו. "זאת לא ממשלה למען אנשי ימין, שמאל או מרכז, אלא ממשלה של כל עם ישראל. הייתה לי הערב שיחה טובה מאוד עם ראש הממשלה ובמהלכה הודעתי לו שהבית היהודי יצטרף לממשלה לאומית בראשותו".

"אני רוצה להודות לך ולומר לך באופן ברור - אנחנו מאחוריך, נסייע בכל כוחנו למען הצלחת המדינה והממשלה בראשותך כי אין לנו ארץ אחרת", הוסיף בנט. "זה לא היה קל אבל התוצאה ראויה וטובה לכולם. הממשלה יכולה להשלים את כהונתה ולתת תקווה לעם".

ראש צוות המשא ומתן של הליכוד, חבר הכנסת זאב אלקין, עדכן את נתניהו ובנט כי הצוותים הגיעו להבנות בנושאים שהיו עוד במחלוקת. במהלך הלילה צפויים הצדדים להמשיך לדון על מנת לחתום סופית על ההסכם הקואליציוני, שיכלול בין היתר הגדרה ברורה של סמכויותיה של שרת המשפטים המיועדת איילת שקד.

הצליחו להגיע להסכמה (חדשות 2)

יושב ראש האופוזיציה המיועד יצחק (בוז'י) הרצוג מתח הלילה כצפוי ביקורת על הממשלה שבפתח. "לא אחריות, לא משילות ולא יציבות - ממשלת כישלון לאומי קמה פה היום", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "כולם מבינים שזו ממשלה חלשה וצרה שלא תעמוד במשימות הקשות שלפנינו".

הקרב הבא: חלוקת התיקים בליכוד

למרות חשש שהביעו גורמים במהלך המו"מ בבית היהודי, בשיחות סגורות הבהיר נתניהו כי ישאף להרחיב את הממשלה, אך לא על חשבון השותפות הקיימות. המשימה הבאה שמונחת לפתחו של נתניהו היא חלוקת התיקים בתוך הליכוד. למרות שקואליציית 61 חברי כנסת היא שברירית, ההערכה היא שכל חברי הליכוד יצביעו בעד - מחשש שיואשמו בהכשלת הממשלה.

בשלב זה מסתמן כי בקבינט המדיני-ביטחוני יישבו ראש הממשלה, שר האוצר המיועד כחלון, שר החינוך המיועד בנט, שרת המשפטים המיועדת שקד ושר הכלכלה המיועד דרעי. המשמעות היא שישנם עוד מספר מקומות פנויים ולמרות שנראה שאף אחד משרי הליכוד לא יזכה לשדרוג במעמדו, נתניהו עשוי להעניק להם פיצוי בצורת מקום בקבינט.

במסגרת ההסכם יקבל בנט את תיק המשפטים, תיק שמעולם לא היה בידי הבית היהודי. בנוסף תקבל מפלגתו את תפקיד יו"ר ועדת חוקה, ובכך יווצר בידי איילת שקד "מונופול" על שלטון החוק בישראל. ייתכן כי בניסיון לצמצם את כוחם של בנט ושקד בקבינט, יפעל נתניהו לחידוש "פורום השבעה" או "המטבחון" - פורום מצומצם יותר של שרים שלא יכלול את שניהם.