ההצעה של ראש הממשלה לחרדים

שבוע בדיוק נותר להצבעה המכריעה על חוק הלאום, אבל מתברר שראש הממשלה כלל לא מנהל מגעים עם לפיד ועם לבני, אלא ממתין לתשובה דווקא מהאופוזיציה. רה"מ הציע לש"ס וליהדות התורה להתחייב שימליצו עליו לראשות הממשלה אחרי הבחירות – בתמורה להקדמתן

נתניהו הציע עסקה למפלגות החרדיות (לע"מ)

האם ההכרעה בנוגע להקדמת הבחירות כלל לא תגיע מלשכת ראש הממשלה, אלא דווקא מהמפלגות החרדיות? לאחרונה הציע נתניהו לש"ס וליהדות התורה עסקה - הם ימליצו עליו להרכיב את הממשלה הבאה והוא מצידו יכריז על בחירות מוקדמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בפנייה האחרונה מתוך שורה של פניות של נתניהו למפלגות החרדיות בעת האחרונה. בשבוע שעבר פנה אל המפלגות באופן פומבי והציע להן להצטרף לממשלת אחדות. גם הצעה שקוראת להצטרפותם על חשבון לבני ולפיד הגיעה, אך שתי ההצעות נענו בשלילה.

בהמשך ביקש ראש הממשלה מראשי המפלגות החרדיות שיצהירו פומבית כי ימליצו עליו לנשיא ריבלין להרכיב את הממשלה לאחר הבחירות, אך גם במקרה זה התשובה הייתה שלילית.

יכריע את גורל הממשלה? ליצמן (סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako)

ההצעה העדכנית של ראש הממשלה לא מבקשת הצהרה פומבית של החרדים, אלא התחייבות בפניו. לדבריו, אם יתחייבו כי ימליצו עליו להרכבת הממשלה, יפרק את הממשלה ויוביל לבחירות.

הפיתוי מבחינת המפלגות החרדיות הוא ברור: לקצר את השהות באופוזיציה, וחשוב לא פחות - לקצר את הקדנציה של לפיד כשר האוצר. ישנם מספר גורמים בכירים במפלגות החרדיות שתומכים בהיענות להצעתו של נתניהו.

בתחילת השבוע הוכרז על דחיית ההצבעה על חוק הלאום, וההנחה הייתה שמדובר בניסיון להידבר עם לבני ולפיד - עמם שורר נתק מוחלט - אך ייתכן כי השהות עד להצבעה נועדה דווקא לקבלת תשובה מהחרדים. כך או כך, תשובתם צפויה להתקבל כבר בימים הקרובים.