ראש הממשלה מתעקש: תיק משפטים מקוצץ

כיפופי ידיים של הרגע האחרון במאמץ להציג ממשלת 61 לנשיא ריבלין: לאחר שכבר הושגה הסכמה סביב מינויה של חברת הכנסת איילת שקד לתפקיד שרת המשפטים, נתניהו מתעקש על קיצוץ חלק מהסמכויות – כמו ראשות הוועדה למינוי דיינים וועדת השרים לחקיקה. בבית היהודי מתנגדים בנחרצות

רה"מ מתעקש: תיק משפטים מקוצץ (רויטרס, חדשות 2, נועם מושקוביץ)

המרוץ להרכבת הממשלה - השעות האחרונות: ההסכמה על מינויה של חברת הכנסת איילת שקד לתפקיד שרת המשפטים אמור היה לסלול את הדרך לכניסת הבית היהודי לקואליציה ולהקמת ממשלת 61, אך מכשול של הרגע האחרון עשוי להכשיל את כניסת מפלגתו של בנט לממשלת נתניהו הרביעית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים בליכוד אומרים שראש הממשלה בנימין נתניהו מתעקש על כך שתיק המשפטים יהיה מקוצץ - כלומר, יוסרו ממנו חלק מסמכויותיו כמו ראשות הוועדה למינוי דיינים וראשות ועדת השרים לחקיקה. בבית היהודי מתנגדים נחרצות לדרישה הזאת.

הדרישה של הבית היהודי לראשות הוועדה למינוי דיינים נועדה לאזן במעט את שליטת ש"ס , שקיבלה לידיה את תיק הדתות, בתחום. ראשות ועדת השרים לחקיקה מאפשרת לקדם ולזרז חוקים בקלות יתרה.

בליכוד מקווים שבנט לא יוכל בסופו של דבר להרשות לעצמו להיות הגורם שימנע הקמת ממשלת ימין ולכן ייאלץ להסכים לקבלת תיק משפטים מקוצץ. "אם על זה יפרקו את החבילה, נדע שמלכתחילה הם רצו להפיל אותנו", אמרו בליכוד.

גם אם נתניהו יצלח בסופו של דבר את משוכת הבית היהודי, ביום ראשון צפויה להיפתח מערכה חדשה - חלוקת התיקים בליכוד. למרות החלטתו של ליברמן שלא להצטרף לממשלה, נתניהו בחר לשמור לעת עתה את תיק החוץ לעצמו - מה שאומר שיבול התיקים למעשה לא גדל. כך נוצר מצב שבו בכירי הליכוד, בהם גלעד ארדן, סילבן שלום ויובל שטייניץ, ייאלצו להיאבק על התיקים שנותרו.