היום: השבעת הכנסת ה-19

בטקס חגיגי שיתקיים היום בצהריים יושבעו 120 חברי הכנסת לתפקידם בשנים הקרובות. 48 חברי כנסת חדשים ו-72 וותיקים יצהירו "מתחייב אני", לקולו של בן גוריון המכריז על עצמאותה של מדינת ישראל ולצליליו של הזמר קובי אפללו. ח"כ בן אליעזר יכהן כיו"ר הכנסת הזמני, עד שייבחר מי שימלא את התפקיד באופן קבוע

בדיוק שבועיים אחרי הבחירות, יונחו היום בצד למשך כמה שעות המתח וחילוקי הדעות שמלווים את המגעים הקואליציוניים, ובטקס חגיגי יושבעו 120 חברי הכנסת ה-19.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעה 15:30 ייפתח נשיא המדינה שמעון פרס את היום החגיגי במשכן. את פניו יקבלו משמר הכנסת, תזמורת המשטרה שתנגן את ההמנון ויושב ראש הכנסת היוצא רובי ריבלין. בהמשך, לקול תרועת החצוצרות של תזמורת צה"ל ולצליליו של הזמר קובי אפללו, ייכנס הנשיא לאולם המליאה שם יפתח את ישיבתה הראשונה של הכנסת החדשה.

את הישיבה החגיגית ינהל בנימין (פואד) בן אליעזר, חבר הכנסת הוותיק ביותר שיושבע היום, שיכהן בפועל כיושב ראש הכנסת, עד שיבחר מי שימלא את התפקיד באופן קבוע. מיד לאחר השבעתו, כמיטב המסורת, ייקרא פרק תהילים ויושמעו קטעים בקולו של דוד בן גוריון מהכרזת העצמאות.

בשעה 16:00 בדיוק יחל טקס הצהרת האמונים למדינה ולכנסת. מזכירת הכנסת תקרא את ההצהרה המוכרת, "אני מתחייב לשמור אמונים למדינת ישראל ולמלא באמונה את שליחותי בכנסת". מיד לאחר מכן, יוקראו שמותיהם של 120 חברי הכנסת, לפי סדר הא'-ב', והם יקומו בזה אחר זה ויצהירו "מתחייב אני".

בזמן ההשבעה ישיר קובי אפללו את שירו "בא מן השתיקה", אולי כדי להזכיר לחברי הכנסת שלהשבעה תוקף משפטי, ולכן אסור להם להגיד דבר מלבד ההצהרה "מתחייב אני". מי שיעשה כן, ייחשב כמי שלא הושבע ויצטרך לחזור על השבעתו בפעם אחרת.

אולם המליאה נערך לקבלת חברי הכנסת (AP)

כנסת שוברת שיאים

עם סיום טקס ההשבעה יתקיים קוקטייל חגיגי לחברי הכנסת ומשפחותיהם. מיד לאחריו יתרכזו כל ראשי המפלגות לתמונה המסורתית לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס. הכנסת אומנם תתחיל היום לפעול באופן רשמי, אבל עד הרכבת הממשלה לא יעסקו בה בעניינים משמעותיים.

הכנסת החדשה תחשב להיסטורית מבחינת מספר שיא של חברי הכנסת החדשים ומבחינת הייצוג הנשי הרחב. 48 חברי כנסת מתוך ה-120 שיושבעו היום, הם חברי כנסת חדשים שיכהנו בתפקיד לראשונה. 27 הנשים שיכהנו החל מהיום כחברות כנסת מן המניין, ירכיבו את הכנסת עם הייצוג הנשי הרחב ביותר אי פעם.

בשבוע האחרון ערך יושב ראש הכנסת היוצא רובי ריבלין, קורס הכנה לחברי הכנסת החדשים לקראת תפקידם המחייב. במהלך ההכנה שוחחו עם הפרלמנטרים הצעירים חברי כנסת ותיקים בעבר ובהווה, כמו גם היועצים המשפטיים של הוועדות השונות, כדי להכיר להם את רזי התפקיד החדש.