בנט מול נתניהו: יום של הכרעה פוליטית

בבית היהודי דורשים את תיק המשפטים, בליכוד מזהירים את בנט מפני הפלת שלטון הימין. שעון החול להרכבת הממשלה הולך ואוזל, וחילוקי הדעות בין שתי המפלגות רק מתגברים. עד הלילה (רביעי) בחצות צפויים הצדדים לחדש את המו"מ

נתניהו ובנט, ארכיון (רויטרס)

הלילה בחצות (רביעי) אמור ראש הממשלה בנימין נתניהו להודיע לנשיא ראובן ריבלין כי הצליח להרכיב קואליציה בת 61 חברי כנסת לפחות. בעוד השעות נוקפות, נתקל נתניהו בקשיים בעיקר מימין, כשחילוקי הדעות בין מפלגתו, הליכוד, לבית היהודי מחריפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש פורסם לראשונה במהדורה המרכזית שיו"ר הבית היהודי נפתלי בנט דורש כעת מראש הממשלה נתניהו למנות את חברת הכנסת איילת שקד ממפלגתו לתפקיד שרת המשפטים הבאה. על פי הדרישה שמציב בנט, שירד ביממה האחרונה למחתרת וניתק מגע, יש להודיע מיד על מינויה של שקד, זאת מחשש שמספר השרים לא יוגדל. "תיק המשפטים או שנישאר בחוץ", לשון המסר שהועבר לאנשי הליכוד.

גורמים המקורבים לראש הממשלה נתניהו הדגישו בתגובה לדרישת הבית היהודי כי אין בכוונתם למסור את תיק המפשטים לידיו של בנט. "הימין לא יסלח לעולם לבנט אם ישמוט את השלטון מהימין בגלל תאוות תיקים", מסרו. כעת נותר להמתין ולראות מי מבין השניים ימצמץ ראשון.

בשעות הלילה המאוחרות נפגשו להתייעצות יו"ר המפלגה נפתלי בנט, ח"כ איילת שקד ויועץ למפלגת הבית היהודי שלום שלמה. הפגישה ביניהם מגיעה לאחר יום בו בנט לא יצר קשר עם נתניהו והתחמק מכל הנסיונות של לשכת ראש הממשלה לדבר איתו. בחצות יפוג המועד האחרון שבו אמור נתניהו לפנות לנשיא ריבלין ולבשר לו האם עלה בידיו להרכיב ממשלה. על פי הפרוטוקול, נשיא המדינה לא צריך לבדוק את ההכרזה ולבקש הוכחות והסכמים, לכן ייתכן שהדד-ליין יידחה לתחילת השבוע הבא - דבר שיאפשר לנתניהו להמשיך במשא ומתן.

ליברמן, ארכיון (פלאש 90)

מי שנתן את האות לטלטלה הפוליטית שנרשמה ביממה האחרונה היה יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שהודיע אמש כי לא יצטרף לקואליציה. שעות ספורות לאחר מכן חתם יו"ר ש"ס אריה דרעי על ההסכם הקואליציוני עם הליכוד, מה שמותיר כעת את קואליציית נתניהו על 53 חברי כנסת בלבד. בליכוד מיהרו כבר אתמול לתקוף את בנט ולהטיל עליו את האחריות להרכבת הממשלה.

במפלגתו של נתניהו מנו את ההצעות שהוגשו לבית היהודי, שבין היתר כללו את משרד החינוך, משרד התפוצות ומשרד התרבות והספורט. "אם הבית היהודי יסרבו להצעה זו, האלטרנטיבה לממשלת ליכוד לאומית היא רק אחת: ממשלת שמאל בראשות הרצוג, שבה לא תהיה נציגות כלשהי לציונות הדתית", הוסיפו במפלגה. "ממשלת שמאל שתפנה יישובים, תתפשר על ירושלים, תפגע בציבור הציוני-דתי ותתכופף בפני לחצים בינלאומיים".