הליכוד וש"ס חתמו: "האחריות כעת על בנט"

לאחר יום של טלטלות פוליטיות חתמו רה"מ נתניהו ואריה דרעי על הסכם שיכניס את ש"ס לממשלה. ש"ס תקבל את משרד הכלכלה, הנגב והגליל והדתות. בליכוד קראו לבית היהודי להצטרף לממשלה: "בנט קיבל הצעה חסרת תקדים

נתניהו ודרעי, היום (חדשות 2)

שעות ספורות לאחר שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע כי לא יצטרף לקואליציה, חתמו הערב (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי על ההסכמים הקואליציוניים לקראת כניסתה של ש"ס לממשלה הבאה. זמן קצר לאחר החתימה על ההסכמים, קראו בליכוד ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט להצטרף אף הוא למהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עכשיו האחריות להקמת ממשלה לאומית מוטלת על כתפיו של נפתלי בנט", ציינו במפלגה. "ראש הממשלה נתניהו הציע למפלגת הבית היהודי הצעה חסרת תקדים כדי שיצטרפו לממשלה לאומית בראשותו".

במפלגתו של נתניהו מנו את ההצעות שהוגשו לבית היהודי, שבין היתר כללו את משרד החינוך, משרד התפוצות ומשרד התרבות והספורט. "אם הבית היהודי יסרבו להצעה זו, האלטרנטיבה לממשלת ליכוד לאומית היא רק אחת: ממשלת שמאל בראשות הרצוג, שבה לא תהיה נציגות כלשהי לציונות הדתית", הוסיפו במפלגה. "ממשלת שמאל שתפנה יישובים, תתפשר על ירושלים, תפגע בציבור הציוני-דתי ותתכופף בפני לחצים בינלאומיים".

במהלך מעמד החתימה על ההסכמים הקואליציוניים התייחסו נתניהו ודרעי לסירובו של ליברמן להצטרף לממשלה. תחילה הביע דרעי צער על הקמת קואליציה צרה בת 61 חברי כנסת, וקרא ליו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג להצטרף לממשלה. "ממשלת 61 היא ממשלה צרה, אבל זה הקטן גדול יהיה", אמר דרעי. "אני קורא ליו"ר המחנה הציוני, ידידי בוז׳י הרצוג, תצטרפו לממשלה, יש פה הזדמנות אמיתית לממשלה חברתית".

בדרך לאופוזיציה, ליברמן (רויטרס)

דרעי: קיימנו את הבטחותינו

בעקבות דבריו של דרעי התייחס גם נתניהו להקמת הממשלה הצרה, אך סירב להגיב במפורש לשאלות הכתבים האם יקרא להרצוג להצטרף לקואליציה. "61 זה מספר טוב", ציין נתניהו. "61 פלוס זה מספר עוד יותר טוב".

 

על פי ההסכם הקואליציוני שנחתם עם ש"ס, המפלגה תקבל את תיק הכלכלה, הנגב והגליל ומשרד הדתות. כמו כן המפלגה תחזיק סגן שר במשרד (טרם נקבעה זהות המשרד), סגן שר באוצר או שר שיהיה אחראי על מנהל התכנון, יו"ר ועדת החינוך וסגן יו"ר הכנסת.

 

לפני החתימה על ההסכמים, התייחס יו"ר ש"ס לתוכנם ואמר כי קיים את כל ההבטחות שהציג לבוחרי המפלגה במהלך הבחירות. "הבטחתי וקיימתי", הבהיר דרעי. "לטובת עם ישראל קיימנו את הדגלים שהבטחנו לפני הבחירות, מעמ 0, רפורמת הדיור הציבורי, ושכר מינימום".

יום סוער במערכת הפוליטית

"הזמן נוקב וצריך להקים ממשלה", אמר ראש הממשלה נתניהו. "צריך להקים אותה בהקדם משום שיש משימות גדולות בפני עם ישראל, גם במישור החברתי, גם במישור הכלכלי, גם במישור הביטחוני והמדיני. לכן אני מברך על השותפות הזאת ומצפה קדימה לקראת העשייה לטובת אזרחי ישראל ומדינת ישראל".

החתימה על ההסכם בין שתי המפלגות מגיעה בתום יום של טלטלות פוליטיות, במהלכו הודיע יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על החלטתו שלא להצטרף לממשלת נתניהו הרביעית. "הדילמה הייתה עקרונות או כיסאות. אני שמח שאנחנו בחרנו בעקרונות וויתרנו על הכיסאות", פתח ליברמן את דבריו.

"לא הייתה לנו בעיה עם התפקידים, ואנחנו זכינו במשא ומתן לקבל את משרד החוץ ואת משרד הקליטה עם הרבה תגבורת. יחד עם זאת הגענו למסקנה ברורה שזה לא נכון מבחינתנו להצטרף לקואליציה הנוכחית", הוסיף.

בליכוד לא נשארו אדישים לדברים ומיהרו לתקוף את ליברמן, בטענה כי תכנן לבצע פוטש לנתניהו לאחר כישלונו בבחירות. "התוצאות החד משמעיות של הבחירות, שבהן זכה הליכוד בשלושים מנדטים, גרמו לכך שמזימותיו של ליברמן נכשלו ותוכניותיו נכזבו", אמרו במפלגה, " הוא מנסה לדרדר את המערכת הפוליטית לממשלת שמאל, תוך שהוא פועל בשירות אינטרסים זרים בארץ ובחו"ל ובניגוד מוחלט להבטחות שנתן לבוחריו לתמוך בהקמת ממשלה לאומית".