זעם בליכוד: "ליברמן תכנן נגדנו פוטש"

לאחר שיו"ר ישראל ביתנו הודיע שלא יצטרף לממשלה, מותחים גורמים בליכוד ביקורת חריפה על התנהלותו. "תוצאות הבחירות גרמו לכך שמזימותיו של ליברמן נכשלו", אמרו במפלגה והוסיפו: "הוא פועל בשירות אינטרסים זרים בארץ ובחו"ל"

"ליברמן תכנן נגדנו פוטש" (רויטרס)

"ליברמן הוא האחרון שיכול להטיף מוסר על אופורטוניזם. מדובר בפוליטיקאי ציני, גדול האופורטוניסטים, שתכנן פוטש נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בממשלה הקודמת, ושאף להיות מועמד של פשרה לראשות הממשלה אחרי הבחירות" - כך אומר היום (שני) גורם בכיר בליכוד, בעקבות הודעתו של שר החוץ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) שמפלגתו לא תיכנס לממשלת נתניהו הרביעית. ליברמן הודיע שמיד לאחר ישיבת הסיעה הוא מתכוון להגיש את התפטרותו מתפקידו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התוצאות החד משמעיות של הבחירות, שבהן זכה הליכוד בשלושים מנדטים, גרמו לכך שמזימותיו של ליברמן נכשלו ותוכניותיו נכזבו", הוסיף הגורם הבכיר בזעם לאחר ההודעה. "על כן הוא מנסה כעת לדרדר את המערכת הפוליטית לממשלת שמאל בראשות בוז'י הרצוג, תוך שהוא פועל בשירות אינטרסים זרים בארץ ובחו"ל ובניגוד מוחלט להבטחות שנתן לבוחריו לתמוך בהקמת ממשלה לאומית".

בכל מקרה יציג ממשלה. נתניהו (עמוס בן גרשום, לע"מ)

מוקדם יותר אמר ליברמן בפתח ישיבת סיעתו כי "הדילמה הייתה עקרונות או כיסאות. אני שמח שאנחנו בחרנו בעקרונות וויתרנו על הכיסאות. לא הייתה לנו בעיה עם התפקידים, ואנחנו זכינו במשא ומתן לקבל את משרד החוץ ואת משרד הקליטה עם הרבה תגבורת. יחד עם זאת הגענו למסקנה ברורה שזה לא נכון מבחינתנו להצטרף לקואליציה הנוכחית".

לדברי ליברמן, ההסכמים שנחתמו עם המפלגות האחרות מעידות על אופרטוניזם שאינו מקובל עליו. "מי שזוכר בשלהי הכנסת ה-19 הנושא המרכזי בבית הזה נסוב סביב חוק הלאום. היו לו כמה גרסאות שהגישו כמה חברי כנסת. זה נושא שכמעט קרע את הקואליציה מבפנים. פתאום הנושא הזה לא קיים", המשיך ליברמן לנמק את החלטתו המפתיעה.

"ויש עוד כמה דוגמאות כמו חוק הפרדת הרשויות, פסקת ההתגברות. פתאום מישהו שם וטו והנושא ירד מסדר היום. זו קואליציה שלא משקפת את העמדות של המחנה הלאומי. זה לא לרוחנו בלשון המעטה", אמר יו"ר ישראל ביתנו שהודיע שהחליט להתפטר גם מתפקידו כשר החוץ - וכי בתום הישיבה יגיש את מכתב ההתפטרות.

כחלון: ממשלה צרה אינה אידיאלית

למרות שהצהיר בעבר על חששו מממשלה צרה, אמר היום יו"ר מפלגת כולנו משה כחלון כי מדובר במצב שאינו אידאלי. "‫היום לצערי התבשרנו שכנראה שנלך לממשלת 61, אני אמרתי בעבר ואני אומר גם היום שממשלת 61 היא ממשלה לא טובה, בטח מול המשימות שמחכות לנו. אני באופן אישי אחרי שחתמתי על ההסכם, טיפה כבול, אבל אני אשוחח עם ראש הממשלה ואין לי ספק שהוא יפעל להרחבת הממשלה, יקרא לסיעות נוספות או ישכנע את ליברמן לחזור".