בפנים או בחוץ? ליברמן יודיע היום

יומיים לפני תום המועד להרכבת קואליציה, יו"ר ישראל ביתנו צפוי לכנס את סיעתו ולהודיע האם בכוונתו להצטרף לממשלת נתניהו. אם ליברמן יחליט להישאר בחוץ, ההערכה היא שנתניהו יכריז על ממשלת שישים ואחד חברי כנסת, בכוונה להרחיב אותה בהמשך

האם ייכנס לקואליציה? ליברמן. ארכיון

אחרי שההסכמים הקואליציוניים עם יהדות התורה וכולנו נחתמו, ההערכה היא שעד למועד הסופי להצגת הממשלה ביום רביעי ייחתמו הסכמים גם עם ש"ס ועם הבית היהודי. היום (שני) צפוי יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להודיע האם הוא מתכוונן להצטרף לקואליציה, לאחר שכבר כמה ימים קיים נתק בינו לבין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כתוצאה מהנתק, צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל ישראל ביתנו לא נפגשו כבר מספר ימים. אם ליברמן יחליט להישאר מחוץ לקואליציה, ההערכה היא שנתניהו יכריז על ממשלה של 61 חברי כנסת, מתוך כוונה להרחיב אותה בהמשך.

לפי הדיווחים, תקף שר החוץ בשיחות סגורות את הוויתורים של ראש הממשלה במשא ומתן מול החרדים. על פי אחת ההערכות צפוי ליברמן להודיע בישיבה של סיעתו כי לא יוכל להצטרף לממשלה שקווי היסוד שלה אינם משקפים את דרישות מפלגתו.

בכל מקרה יציג ממשלה, נתניהו. ארכיון (עמוס בן גרשום לע"מ)


מחיר ההסכמים הקואליציוניים

ראשי מפלגות נוספים מפעילים גם הם לחץ על ליברמן שיצטרף לממשלה ואומרים כי אינם מבינים על פשר מה הקרע בינו לבין נתניהו. האם זה בעניין קווי היסוד, משרות, או שמא משקעים אישיים בין השניים. כך או כך נתניהו יוצא מנקודת הנחה שעד תום המועד תהיה לו ממשלה של לפחות 61 ח"כים, למרות שלפי הדעה הרווחת הוא אינו מעוניין בכך.

כחלק מהמשא ומתן נאלץ ראש הממשלה לחתום על הרבה התחייבויות לשותפות הקואליציוניות, שבצידן מחיר כלכלי גבוה. עם זאת, הצהיר שר האוצר המיועד משה כחלון כי לא יקצץ בתקציב ולא יעלה מסים, ולכן מימון ההסכמים יגיע מהגדלת הגירעון.

יעד הגירעון לשנת 2016 אמור היה לעמוד על 2% בלבד, אך מהערכות שהתקיימו בין נתניהו, כחלון ובכירים באוצר, סיכמו שהגרעון לשנה זאת יעמוד על 2.5% לפחות. צעד כזה עלול להיות מסוכן ולשדר לסוכנויות הדירוג ולשווקים בעולם חוסר אמינות של הכלכלה הישראלית, אך בגלל שיעד המקורי נמוך הם יצליחו להסביר זאת.