לפיד: "הכל תקוע - ונתניהו עומד בצד"

שר האוצר יאיר לפיד מתח ביקורת חריפה על התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו, שלדבריו נגרר אחרי חברי מרכז הליכוד ו"ניתק מאיתנו מגע". לפיד הדגיש כי "חלק גדול הוא אישי במשבר הזה אבל לא הכל"

לפיד ונתניהו, ארכיון (פלאש 90, מרים אלסטר)

המשבר בקואליציה נמשך בפומבי: שר האוצר יאיר לפיד התארח הבוקר (שבת) באירוע "שבתרבות" בתל אביב, והצהיר כי הוא "לא מפחד מבחירות אבל זה לא מה שמדינת ישראל צריכה עכשיו". לפיד מתח ביקורת חריפה על התנהלות ראש הממשלה: "במקום בנושאים הדרמטיים, מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה, בסקרים ובהישרדות פוליטית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באירוע שנערך בתיאטרון הבימה בהנחיית בן כספית, אמר השר כי "צר לי שתקציב המדינה הוא בן ערובה לעסקנות פוליטיות". לדבריו, המשבר ביחסים עם נתניהו "כולל בתוכו הרבה נושאים -  הוא ביטוי למצב שבו הפוליטיקה הישנה קמה למאבק אחרון על המשאבים, על התקציבים שלה ועל הכוח הפוליטי שלה ועל האינטרסים של מרכיביה. מדובר בחמישה חברי מרכז חזקים בליכוד ששולטים במדינה ומשפיעים על הפוליטיקאים במפלגה".

"אנחנו הגשנו את התקציב החברתי ביותר בשנים האחרונות שמיועד ברובו למשרדים החברתיים. התקציב נתקע כי אותם חברי מרכז יושבים על ראש הממשלה ומשכנעים אותו שלא לקבל את התקציב ואני לא מבין למה נתניהו משתף עם זה פעולה", הוסיף לפיד. לדבריו, רפורמת מע"מ אפס תקועה "בגלל זה ועל זה בדיוק המשבר - ראש הממשלה הצביע בעד התקציב בממשלה ואז ניתק מגע ולא מדבר איתנו".

"הנוסח של חוק הלאום לא יעבור" (חדשות 2)

"אם אודיע שאני פורש, יש מסיבה במרכז הליכוד"

"כל מה שאני מבקש הוא שלא יעזרו, שיזוזו הצידה ולא יפריעו למי שמנסה לפתור את בעיית הדיור", הוסיף. "בדברים הדרמטיים הכל תקוע וראש הממשלה עומד בצד: תקציב המדינה, יחסיה הבינלאומיים של ישראל, הביטחון האישי של האזרחים, סוגיית הדיור ועוד". למרות המתקפה החריפה הדגיש לפיד כי אין בכוונתו לפרוש לאופוזיציה: "אי אפשר לתת תרופות חינם לניצולי שואה כשאתה באופוזיציה. זה קל לברוח לספסלים הנוחים של האופוזיציה אבל אני יכול עוד".

"אם אני מחר בא ומודיע שאני פורש, יש מסיבה במרכז הליכוד כי כל הג'ובים יישארו בידיהם", טען לפיד. "המדינה צריכה העברת תקציב, רפורמה בדיור, ביטחון אישי ברחובות". יו"ר יש עתיד הכחיש את הדיווחים על הקמת קואליציה חלופית: "מדובר בשטות גמורה, אני לא אידיוט  - הרי החרדים בחיים לא יילכו איתי, במיוחד לא אחרי שהעברנו את חוק השוויון בנטל, הכנסנו את לימודי הליבה למוסדות החינוך של ש"ס ואיזנו את תקציבי הישיבות".

לפיד נשאל גם מי לדעתו הרס את היחסים עם ארה"ב וענה כי "לא יימשכו אותי בלשון לדבר בגנות ראש הממשלה כל עוד אני יושב בממשלתו. אלה כללי עבודה וכבוד בסיסיים. אבל זה לא שיש הידרדרות ביחסים -  זה כבר שם. אנחנו בנקודת השפל ביחסים שלנו איתם אי פעם. איש לא יודע מה הם יעשו כאשר אבו מאזן יילך למועצת הביטחון, כלומר, הוטו שלהם באו"ם כבר לא מובטח כבעבר".

הצטרף למתקפה. הופמן (יח"צ)

"הנוסח של חוק הלאום לא יעבור"

"כדי לא ללכת לבחירות, ראש הממשלה צריך להחליט שהוא לא רוצה בזה, שהוא מעדיף להעביר תקציב, להעביר את רפורמת הדיור, לשקם את יחסינו עם ארה"ב ועליו לפנות למפלגתו ולהגיד להם בפה מלא כי זהו סוף לחגיגת הג'ובים והשחיתויות. חלק גדול הוא אישי במשבר הזה אבל לא הכל. ניתן לפתור אותו בשיחה בינינו אבל זו גם החלטה על שינוי מדיניות שראש הממשלה צריך לקבל".

השר נשאל גם בנוגע לחוק הלאום שמסעיר את המדינה: "אני בעד חוק לאום, כולם בעד חוק לאום. אבל החוק שמדברים עליו זה חוק שאמור לקדם מישהו בפריימריס, ואנחנו משלמים בהידרדרות היחסים עם העולם ובכותרות שליליות באמצעי התקשורת העולמיים. בסוף הרי הנוסח הזה לא יעבור.

גם ח"כ רונן הופמן ממפלגתו של לפיד תקף היום בחריפות את נתניהו, וטען כי הוא "מאבד את הלגיטימיות להיות ראש ממשלה". באירוע "שבתרבות" בראשון לציון אמר הופמן כי "נתניהו בוחר לעסוק דווקא בפוליטיקה הקטנה ובמאבקי הפריימריס. ראש הממשלה נגרר אחרי הקיצוניים במפלגתו. במקום לאפשר לישראל להמשיך ולהתנהל באיזון הנכון כמדינה יהודית ודמוקרטית המקיימת שוויון לכלל אזרחיה,  נתניהו עושה שימוש פוליטי ציני בערכי מגילת העצמאות ובכך מקומם עלינו את הטובות שבידידותינו".