דנינו: "אדלשטיין לא מבין את תפקיד המפכ"ל"; אדלשטיין: "במקום מילים, צא לשטח"

בהרצאה שנשא במכללת אשקלון תקף המפכ"ל את יושב ראש הכנסת והבהיר את עמדתו בנוגע לעליית חברי כנסת להר הבית. שלשום תקף אדלשטיין את עמדת המפכ"ל ואמר כי "לא ייתכן שפקיד ציבור ישיא עצות לח"כים". בתגובה לדברי המפכ"ל תקף אחר הצהריים אדלשטיין: "במקום להופיע, שיסייר בשטח"

נמשכים חילופי ההאשמות בין מפכ"ל המשטרה לבין יושב ראש הכנסת בעקבות המחלוקת סביב עליית חברי כנסת להר הבית: אחרי שאדלשטיין תקף את דנינו ואמר כי "לא ייתכן שפקיד ציבור ישיא עצות לח"כים", המפכ"ל משיב אש: "אדלשטיין לא מבין את תפקיד המפכ"ל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דנינו נשא היום (שישי) דברים באירוע במכללת אשקלון והתייחס בין היתר למחלוקת סביב הר הבית. "לא אמרתי שלחברי כנסת בכלל אסור לעלות להר הבית", הבהיר המפכ"ל את דבריו. "אמרתי שחברי כנסת שהציבו כאג'נדה לשנות את הסטטוס קוו, שאמרו שלא ינוחו ולא ישקטו עד שהסטטוס קוו ישתנה, להם אסור לעלות להר הבית".

"שמעתי שאדלשטיין הוציא אחר כך מכתב לתקשורת", הוסיף דנינו. "אני אומר לכם שהוא לא מבין את תפקיד המפכ"ל. אני חוזר על הדברים שאמרתי - אני לא אתן לחברי הכנסת האלה לעלות להר הבית". עם סיום דבריו זכה דנינו למחיאות כפיים מהקהל שנכח באירוע.

סלע המחלוקת (רויטרס)

בסביבתו של אדלשטיין התייחסו אחר הצהריים לדברים של דנינו. "עכשיו, אחרי שנתן עצות מיותרות, מרשה לעצמו דנינו לחלק ציונים לנבחרי ציבור", נמסר. "יו"ר הכנסת מצפה מהמפכ"ל - במקום להופיע באירועי 'תרבות שישי', לסייר בשטח ולהשקיע את כל מרצו בשמירת ביטחונם של אזרחי ישראל. יו״ר הכנסת ימשיך לשמור מתוקף תפקידו על כבודם זכויותיהם של נבחרי הציבור".

גם שר השיכון אורי אריאל מטח ביקורת על דבריו של דנינו על אדלשטיין ואמר כי "כשפקידי ציבור מרשים לעצמם לכפות את דעתם על חברי כנסת ושרים תוך השתלחות חסרת רסן, נפגעים אנושות ערכי הדמוקרטיה". אריאל הוסיף כי "במציאות הזאת חובה עלינו לחזק שוב את ערכי הדמוקרטיה לצד הערכים היהודים כדי שמי ששכח מהי דמוקרטיה יהודית ילמד שוב".

שלשום מחה אדלשטיין על דבריו של דנינו בנוגע לעליית חברי כנסת להר הבית וביקש מהשר לביטחון פנים "להעמיד אותו במקומו". אדלשטיין פנה במכתב שר אהרונוביץ', תוך כדי גינוי דבריו של דנינו. "לא ייתכן שפקיד ציבור יערער על חופש התנועה המוקנה לנבחרי ציבור מכוח חסינותם ומעמדם", נכתב בפניית יו"ר הכנסת. "העמד את המפכ"ל על טעותו והורה לו להימנע מהתבטאויות מעין אלו גם בתקופה זו, להקפיד על הפרדת הרשויות ולשמור על כבודם של נבחרי הציבור".

"אלו דברים חמורים - אין זה מתפקידו להשיא להם עצות מסוג זה. עלייה של יהודי אל מקום המקדש, ובכלל זה של איש ציבור, איננה 'פרובוקציה' ובוודאי לא הפרה של סטטוס-קוו", הוסיף אדלשטיין. קודם לכן אמר שר הבינוי אורי אריאל (הבית היהודי), שעומד על זכותו לעלות להר הבית, כי "שימוש בכוח משפטי כדי לכפות עמדה פוליטית על נבחר ציבור הוא נשיאת שם הדמוקרטיה לשווא. לא יעלה על הדעת להגביל את חופש התנועה של חברי הכנסת בהר הבית. זו תהיה כניעה לטרור".