ראש הממשלה בודק האם יש רוב לפיזור הכנסת

בימים הקרובים צפוי נתניהו להכריע האם פניו לבחירות מוקדמות, ובמקרה כזה – האפשרות העדיפה עליו תהיה ככל הנראה פיזור הכנסת. בלשכתו מגששים בקרב ראשי המפלגות האם המהלך יזכה לרוב בכנסת. שתי אפשרויות נוספות שעומדות בפני נתניהו: לפנות לנשיא ריבלין לפיזור הממשלה או להמתין לכך שתקציב המדינה לא יעבור

נתניהו בוחן רוב לפיזור הכנסת (רויטרס)

רגע ההכרעה של ממשלת נתניהו מתקרב: ראש הממשלה אומנם טרם קיבל החלטה, אך נערך ברצינות בימים אלה לאפשרות של הקדמת הבחירות. בפני ראש הממשלה עומדות שלוש אפשרויות לביצוע המהלך, אך נראה שהאפשרות המועדפת עליו תהיה פיזור הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האפשרות הראשונה שעומדת בפני ראש הממשלה היא להמתין שתקציב המדינה לא יעבור עד 31 במרס. המשמעות של המהלך הזה היא בחירות בסוף חודש יוני, אך על פי הערכות שונות - מדובר בתסריט שאינו טוב עבור נתניהו.

האפשרות השנייה היא פנייה לנשיא ריבלין. במקרה כזה יינתנו 21 יום לגיבוש ממשלה חלופית, מה שעשוי לעורר את חששו של נתניהו. אומנם תסריט של ממשלה המורכבת מלפיד, הרצוג והחרדים לא הייתה רלוונטית לפני כמה ימים, אך המצב עשוי להשתנות כשהחרב תהיה מונחת על צוואר המפלגות.

יבחר ללכת לנשיא? (עמוס בן גרשום, לע"מ)

האפשרות השלישית וככל הנראה גם זו המועדפת על נתניהו היא חוק לפיזור כנסת. בלשכת נתניהו מגששים אצל ראשי המפלגות בניסיון לברר האם יתמכו בחוק לפיזור הכנסת אם זה יובא להצבעה בשבוע הבא. כך או כך, נתניהו צפוי להכריע בנושא בתוך ימים.

נתניהו הציע עסקה לחרדים

אתמול פורסם כי בימים האחרונים הציע ראש הממשלה עסקה לראשי מפלגות יהדות התורה וש"ס - הם ימליצו עליו להרכיב את הממשלה הבאה והוא מצידו יכריז על בחירות מוקדמות.

הפיתוי מבחינת המפלגות החרדיות הוא ברור: לקצר את השהות באופוזיציה, וחשוב לא פחות - לקצר את הקדנציה של לפיד כשר האוצר. ישנם מספר גורמים בכירים במפלגות החרדיות שתומכים בהיענות להצעתו של נתניהו.