הנשיא נגד חוק הלאום: "מטיל ספק בציונות"

על רקע הסערה במערכת הפוליטית סביב חוק הלאום, תקף היום נשיא המדינה את ההצעה ואמר כי היא משחקת לידי אויבי ישראל המבקשים להשמיצה. "מדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית - המילים הללו מוכרחות להיאמר בדיבור אחד. נטלת אחד - והפלת את הבניין כולו"

מתנגד לחוק. הנשיא ריבלין (פלאש 90, מרים אלסטר)

נשיא המדינה תוקף את חוק הלאום - ומשמיע ביקורת חריפה נגדו: בכנס הפרקליטים השנתי שנערך היום (שלישי) התייחס הנשיא ראובן ריבלין לסערה שמחוללת הצעת החוק - ותהה מדוע היא בכלל נחוצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לשאול היום בכובד ראש: מה הטעם בהצעת החוק הזו? האם אין בעצם קידומה של הצעה זאת משום הטלת ספק בהצלחתו של המפעל הציוני הכביר שזכינו כולנו לחיות בו?", תהה הנשיא.

"האם הצעה זאת אינה למעשה דוחפת ומעודדת אותנו, לחפש סתירה בין אופייה היהודי של מדינת ישראל לאופייה הדמוקרטי? האם בכך, הצעת החוק הזאת, לא משחקת לידי המבקשים להשמיצנו? לידי אלה המבקשים להראות כאילו גם בתוכנו, יש כאלה המוצאים סתירה בין היותנו עם חופשי בארצנו, לבין חירותם של ציבורים לא יהודים בתוכנו?", המשיך ריבלין.

הגישה המעמידה את המדינה היהודית לפני הדמוקרטית מחמיצה את עומקה וגדולתה של מגילת העצמאות שכרכה את שני המרכיבים יחדיו- ללא הפרד. יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית- בדיבור אחד נאמרו, ובדיבור אחד הן מוכרחות להמשיך ולהיאמר", הפציר הנשיא.

"אלה אינן מילים בעלמא. זוהי נשמת אפה של מדינת ישראל. מדינה, המיוסדת על שני אדנים מוצקים של לאום מחד ודמוקרטיה מאידך. נטלת אחד, והפלת את הבניין כולו. גם אם חוק אחר יעבור לבסוף בכנסת הנוכחית, הרי שאני חושש שהאווירה שהביאה להורתו ולידתו של החוק- לא תעבור מהכנסת, ומהציבוריות הישראלית במהרה", סיכם.