לפיד: הפוליטיקה הישנה מובילה אותנו לבחירות מיותרות

שר האוצר נאם בכנס שדרות והתייחס למשבר הפוליטי. "מוכרים את המדינה בשביל פריימריז וקבלני קולות", אמר. הצטרפו לשידורי הישיר מדיוני הכנס

שר האוצר יאיר לפיד ניצל הבוקר (שלישי) את נאומו בכנס שדרות לחברה כדי לנסות להסביר, לשיטתו, את המשבר הקואליציוני החריף שמאיים על הממשלה. "זה כל הזמן אותו משבר על אותו נושא", אמר. "חוק הלאום, מע"מ אפס, קק"ל, מחיר מטרה, החברות הממשלתיות - זה הכל אותו משבר עם שמות אחרים". את דיוני הכנס אנו מעבירים בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אחד מחברי הכנסת שאל אותי במהלך הכנת התקציב מה זה תקציב חברתי", סיפר לפיד לנוכחים בכנס. "תקציב חברתי הוא תקציב שדואג לקשישים, הוא מבין שחינוך הוא המפתח ליציאה מהעוני, הוא משנה את חוקי המשחק בבריאות, הוא מטפל במשבר הדיור".

לפיד האשים את הליכוד בהתמקדות בפוליטיקה קטנה שפוגעת במדינה. "הפוליטיקה הישנה מנסה להחזיר אותנו אחורה לעסקנות וסחטנות ומשחקי אינטרסים ושחיתות שלטונית", אמר לפיד. "מוכרים את המדינה בשביל פריימריז וקבלני קולות. לאף אחד לא אכפת מהמדינה כי מה שחשוב זה חברי מרכז וסידורי עבודה אחד לשני. הם כל כך מנותקים שהם מובילים אותנו לבחירות מיותרת לגמרי".

"כשאמרתי השבוע שמנחם בגין לא היה מתקבל היום לליכוד, הליכודניקים הוותיקים מסביב לשולחן הסכימו איתי בשקט", הוסיף לפיד. "לא רק מבחינת חוק הלאום. אלא גם מבחינת טוהר המידות, הצניעות וסדר העדיפויות הלאומי. כשהליכוד התחיל לדאוג למרכז הליכוד הוא הפסיק לדאוג לכלל החברה".

כנס שדרות לחברה וידידות נפתח היום זו השנה ה-12, וכמדי שנה הוא מביא אליו אישי ציבור רבים ובהם שרים, חברי כנסת, ראשי הרשויות המקומיות בדרום הארץ, מפכ"לי המשטרה לשעבר ובכירי השירות הציבורי.

הכנס מתמקד השנה בין היתר בהשלכותיו של מבצע "צוק איתן" על החזית המדינית, התרחבות הפערים הכלכליים והחברתיים בישראל, והמערכה המדינית-ביטחונית-חברתית בעולם הערבי שהפכה למלחמה אזורית.

יו"ר האופוזיציה: "ממשלת נתניהו סיימה את הקדנציה"

"המדינה עלולה להתפרק". הרצוג (חדשות 2)

מיד לאחר לפיד, נאם מעל בימת הכנס יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג. בנאומו הוא השיב בין היתר לדבריו של לפיד ואמר: "די למשחק הכפול הזה", קרא הרצוג לשר האוצר, "אתה לא יכול לתקוף את הממשלה כי אתה חלק מרכזי בה".

"גם אם עדיין לא הוכרז, הרי ברור לכולם שממשלת נתניהו סיימה את הקדנציה שלה והיא מתפקדת כממשלת מעבר", אמר הרצוג. "הפארסה המביכה של חוק הלאום היא מפגן של פחדנות וחוסר רצינות. זו התנהלות עקומה ונמהרת שמונעת מאינטרסים פוליטיים צרים. לנתניהו אכפת יותר מהישרדות הקואליציה מאשר טובת ישראל".

הרצוג עקץ בנאומו גם את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט וח"כ זאב אלקין. "נפתלי אבו עלי ואלקין הזאב מתחרים ביניהם מי מכשכש חזק יותר בכלב, בינתיים המדינה היא שמשלמת את המחיר. עד פירוק הממשלה, עלולה להתפרק המדינה".

לבני: "אין לי בעיה לשלם מחיר במאבק על הדמוקרטיה"

"חוק הלאום מכוער מבפנים". לבני (חדשות 2)

שרת המשפטים ציפי לבני נאמה גם היא בכנס, והקדישה את עיקר נאומה לנושא חוק הלאום השנוי במחלוקת. "החוק הוא יפה מבחוץ ומכוער מבפנים", אמרה לבני. "מתחת לחוק קיים כיעור גדול שזורק לפח הזבל של ההיסטוריה את מגילת העצמאות. כל החלק של שוויון הזכויות נזרק לפח".

לבני שבה והבטיחה כי היא תתנגד בהצבעתה להצעת החוק. "כשהחוק יעלה להצבעה לא אתן לו לעבור", היא הדגישה. "שילמתי מחיר על אותו חוק שהיה בגלגול הקודם, ואין לי שום בעיה לשלם מחיר פוליטי במאבק על הדמוקרטיה. לא אתן לחוק הזה לעבור. לא בשבוע הזה ולא בשבוע הבא. זה לא משבר פוליטי, זה שבר חברתי-ערכי".

בסיום דבריה נדמה היה שלבני מכינה את קהל הכנס לבחירות הבאות כבר מעכשיו. "תבחרו לאיזו קבוצה אתם רוצים להשתייך, לציונות או להלכה. וכשיהיו בחירות - צאו להצביע".

שר הבינוי: "ניתן לפתור את המשברים בתוך שעה"

שר הבינוי אורי אריאל התייחס בנאומו למשבר הקואליציוני, ואמר כי "אם תיפול הממשלה, היא תיפול בגלל אגו שגובר על הצרכים האמיתיים של מדינת ישראל. במקום לנהל מלחמות אגו, על הגורמים להיכנס לחדר אחד ולדון בדברים. ניתן לפתור את המשברים בתוך שעה אחת ולייתר את הבחירות".

בנוסף לכך הוא התייחס למחירי הדיור וטען שהמפתח לסוגייה הוא היצע ושיווק מקומות לדיור. "זו שעת חירום בנושא הדיור וכך אנחנו מתייחסים לכך", אמר אריאל. "אנחנו משווקים דירות בכל מקום ללא יוצא מן הכלל. נקים יישובים חדשים בנגב ובגליל. נסייע גם לעיר ערד שזקוקה לעזרה מיוחדת. נעצים את חברת עמידר וניזום משכנתא הפוכה שתתן פתרון לאנשים מבוגרים שלא מסוגלים כיום אפילו להתחיל את החודש".

שיח מהפריפריה

יעדיו של הכנס, הנערך מדי שנה במכללת ספיר, הם להעלות לסדר היום את הנושא הביטחוני והנושא החברתי באותו אופן ובאותה חשיבות, כמו גם לתת מקום מרכזי לפריפריה וליישובי עוטף עזה בשיח הציבורי.

הכנס מארח היום את ישיבותיהן של ועדת החוץ והביטחון וועדת ביקורת המדינה של הכנסת. לוקחים חלק שר האוצר יאיר לפיד, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג, ח"כ מוחמד ברכה ושר הבינוי אורי אריאל. בהמשך הכנס ישתתפו בו שר הביטחון משה יעלון, שר החינוך שי פירון, שרת המשפטים ציפי לבני, שר הרווחה מאיר כהן, שר התחבורה ישראל כץ ומבקר המדינה יוסף שפירא.

בין הפאנלים שייערכו במהלך הכנס: דיבייט בנושא גזענות בישראל, שיח מפכ"לים על משטרת ישראל 2015, הפנסיה של הצעירים, ההתמודדות עם העוני בישראל ומושב אחד יוקדש באופן ישיר למבצע "צוק איתן".