בחירות או הסכמות: כל התרחישים לפתרון משבר חוק הלאום

48 שעות גורליות: ביום רביעי מתוכננת ההצבעה על חוק הלאום במליאה, אלא שהמחלוקת בין נתניהו ללפיד ולבני והצהרותיהם שלא יתמכו בחוק, מסכנים את קיום הממשלה. האם ראש הממשלה ידחה את ההצבעה ויפעל לנסח חוק מוסכם? האם יעניק לחברי יש עתיד והתנועה חופש הצבעה או שזו תתקיים כמתוכנן – והקואליציה תפורק? כל התרחישים

משבר חוק הלאום יפרק את הממשלה? (חן גלילי, רויטרס, חדשות 2)

בדרך לקלפיות או להסכמות? לאחר הדיון הסוער אמש (ראשון) בישיבת הממשלה בין לפיד ולבני לנתניהו על רקע התנגדותם לחוק הלאום, במערכת הפוליטית שוררת חוסר וודאות מדאיגה שעלולה להוביל את ישראל לבחירות. אלא שמאחורי הקלעים מתקיימים מאמצים להגיע לפשרות שימנעו הליכה מוקדמת לבחירות, אחרי פחות משנתיים. איך יסתיים מה שנראה כשבוע הגורלי ביותר של ממשלת נתניהו השלישית?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי תרחיש אחד, ראש הממשלה נתניהו יפעל לדחות את ההצבעה המתוכננת על חוק הלאום מחרתיים במליאת הכנסת - זאת על מנת לנסות ולפתור את המשבר, להסכים עם לפיד ולבני על נוסח חדש ומוסכם - ולהביא את החוק להצבעה במועד מאוחר יותר. למעשה, נתניהו פועל כך בימים האחרונים - על מנת לשמר את הקואליציה הנוכחית. אלא שדחיית ההצבעה, וניסיון למצוא נוסח מוסכם לחוק עד למועד החדש, היא לא האפשרות היחידה העומדת בפני נתניהו.

על פי תרחיש אחר, נתניהו ייעתר לבקשת שותפו הבכיר לממשלה, שר האוצר ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שביקש אתמול בישיבת הממשלה חופש הצבעה בנושא הרגיש של חוק הלאום - זאת לאחר שאמש עקץ את לפיד ואמר לו: "גם על מע"מ אפס אתה מבקש חופש הצבעה?".

מתיחות סביב שולחן הממשלה (קובי גדעון / לע"מ)


מתן חופש הצבעה יאפשר לחברי הקואליציה לא לציית למשמעת הקואליציונית המחייבת תמיכה בחוק ולהצביע על פי צו מצפונם - וכך המשבר, זה הנוכחי לפחות, עשוי להיפתר. עם זאת, קיימת סכנה כי במתן חופש הצבעה, החוק שנתניהו מבקש להעביר כלל לא יעבור.

על פי תרחיש שלישי, ההצבעה על החוק מחרתיים במליאת הכנסת לא תידחה - לפיד, לבני וחברי מפלגותיהם לא יתמכו - ואז לראש הממשלה לא תהיה ברירה אלא לפטר את שרי יש עתיד והתנועה - צעד שמשמעותו פירוק הקואליציה והליכה לבחירות חדשות.

בדרך לפשרה ברגע האחרון?

אמש התקיימו מגעים בתיווכו של שר החוץ אביגדור ליברמן, זאת כדי לנסות להגיע לסוג של פשרה או הבנה בנושא חוק הלאום - המוקש המרכזי, בשלב זה, לשלמותה של הקואליציה. עם זאת, טרם ישיבת הממשלה אתמול התקיימה גם פגישה בין נתניהו, בנט ואלקין, שבה כנראה החליטו השלושה כי הולכים עד הסוף, גם במחיר שזה יפרק את הממשלה והקואליציה. כך שהמצב לא ברור וקיים מעין "מאזן אימה" בקרב השרים.

נחושים להעביר את החוק? נתניהו ובנט (מרים אלסטר, פלאש 90)


ייתכן מאוד כי המהלך של נתניהו לאלץ את לבני ולפיד לתמוך בחוק, נועד למעשה "לסנדל" אותם - כיוון שהם לא היו מעוניינים להתפטר ערב המצב הביטחוני המעורער, ההצבעה על תקציב המדינה ועל חוק מע"מ אפס שלפיד מעוניין מאוד להעביר בכנסת. למרות שהם לא רוצים בחירות בשלב הזה, הם היו מעדיפים שנתניהו יפטר אותם - אבל לא בטוח שזה באמת יתרחש.