היועמ"ש מאשר את חוק הלאום "המרוכך"

חוק הלאום מעורר המחלוקת של חברי הכנסת אלקין ושקד יעלה ביום ראשון לקריאה טרומית, אך יוקפא ויוחלף בהצעה של רה"מ נתניהו, שבה תומכת שרת המשפטים לבני. כעת המהלך זוכה לתמיכה מצד היועץ המשפטי לממשלה שבחוות דעת קבע כי החוק המרוכך "מעגן את אופייה הדמוקרטי המדינה"

השרה לבני, ארכיון (רויטרס)

לאחר שבועות ארוכים של מתיחות במערכת הפוליטית, הושגה לאחרונה פשרה באחד הנושאים הנפיצים ביותר שעמדו על סדר היום של הקואליציה - חוק הלאום שאותו הובילו חברי הכנסת זאב אלקין (הליכוד) ואיילת שקד (הבית היהודי). על פי הפשרה, החוק ייגנז ויוחלף בהצעה של ראש הממשלה נתניהו, שבה תומכת שרת המשפטים לבני. המהלך זוכה כעת לגיבוי מהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

״אנו סבורים כי קריאה משפטית נכונה של הדברים מלמדת כי השוויון נכלל בגדר העקרונות שעל יסודם תגובש הצעת החוק הממשלתית בנושא", הוחלט בחוות הדעת של היועמ"ש לחוק החדש. "בצד שהוא מעגן את זהות המדינה כמדינת הלאום היהודי שבה מממש העם היהודי את זכותו להגדרה עצמית, הוא מעגן אף את האופי הדמוקרטי של המדינה".

מעניק גיבוי, וינשטיין (רויטרס)

עוד נכתב בחוות הדעת של היועמ"ש וינשטיין לחוק כי "האופי הדמוקרטי של המדינה טומן בחובו את ההגנה על זכויות האדם ובכלל זה השוויון...אין חולק כי השוויון הוא זכות אדם הניצבת בליבת מארג זכויות היסוד המוגנות במשטר המכונה משטר דמוקרטי".

על פי הפשרה שהושגה מאחורי הקלעים בין חברי הקואליציה, ביום ראשון תעלה הצעתם של אלקין ושקד לקריאה טרומית בכנסת, אבל היא תוקפא ותוחלף על ידי הצעת החוק הממשלתית שיביא ראש הממשלה נתניהו שזוכה לתמיכתה של שרת המשפטים לבני. החוק החדש צפוי להיות ללא כמה מהנושאים הנפיצים שמבקריו טענו כי ייפגמו באופייה הדמוקרטי של המדינה.