הנשיא ריבלין: "ירושלים לא תוכל לסבול מלחמת דת"

בריאיון מיוחד לחדשות 2 קורא הנשיא ריבלין למנהיגים משני הצדדים לפעול להפסקת האלימות בבירה ומבהיר כי אין ליהודים סכסוך עם האסלאם. "הגינוי של אבו מאזן לא מספיק", טוען ריבלין, אך מותח ביקורת גם על הצד הישראלי: "יש לעשות הכל שלא תהיה לפלסטינים מוטיבציה למלחמת דת. הממשלה טובה אבל אין לה ניסיון מספיק"

על רקע גל הפיגועים והמתיחות הדתית והלאומית בירושלים, מזהיר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מפני החמרה נוספת של המצב. בריאיון מיוחד לחדשות 2 מבהיר ריבלין כי אין ליהודים סכסוך עם האסלאם וקורא למנהיגים משני הצדדים לנהוג באחריות ולפעול להפסקת שפיכות הדמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו עכשיו במערכה לא פשוטה. הסכסוך הישראלי-הערבי הפך להיות סכסוך יהודי-מוסלמי ולצערי הרב שני הצדדים מבינים זאת ולא עושים דבר", אומר ריבלין. "אין לנו, לא היה לנו ולא יהיה לנו סכסוך עם האסלאם. ירושלים לא צריכה ולא תוכל לסבול מלחמת דת. ירושלים היא בירת ישראל המאוחדת ומאז 1967 כל אחד יכול לעבוד את דתו בהתאם למצפונו ולרצונו באופן חופשי לחלוטין".

ריבלין דוחה את הטענות לפיהן ירושלים כבר מחולקת הלכה למעשה, וכי ישנם פערים גדולים בין חלקי העיר השונים. "שכונות ירושלים שזורות אלו באלו, עברנו את נקודת האל-חזור", הוא אומר. "אנחנו נמצאים במצב שבו כולנו חיים יחד. לחלק את ירושלים באופן מלאכותי לא יוביל להבנה. טוב שכולנו נבין שנועדנו לחיות יחד בעיר הזאת".

"אין לנו כוונה לשנות את הסטטוס קוו" (רויטרס)

"חובה עלינו לנהל את העניינים בשום שכל"

האלימות הגוברת והטענות על הסתה ברשות הפלסטינית מטרידות את ריבלין, בייחוד משום שלדבריו - "אני יודע שהצד הערבי לא בידיי". עם זאת, ריבלין מדגיש כי אסור להפוך את הר הבית לנקודת מחלוקת וכי על ישראל לעשות כל שביכולתה על מנת שלפלסטינים לא תהיה מוטיבציה לעשות זאת.

"רבים מנשיאי העולם מתקשרים אלי ושאולים האם באמת אנחנו משנים סטטוס קוו כזה או אחר, ואני אומר: לא היו דברים מעולם", מדגיש ריבלין. "אין לנו שום כוונה כזאת ונדמה לי שפה אנחנו נכנסים לתוך מסכת עלילות הבאה מהצד האחר. יחד עם זה, אנחנו לא צריכים לתת להם סיבות לומר שבכוונתנו לעשות מלחמת דת".

"אנחנו נמצאים על הר געש ובכל פעם שמדברים על דת, השכל מתבטל בפני הרגש. אנחנו לא צריכים לשפוך על הר הגעש חומר שיכול להביא להתלקחות יתרה", אומר ריבלין. "אני אוהב את עמי, את ארצי, את דתי. יחד עם זאת, אנחנו יושבים בארץ מסוכסכת שבה אנחנו הריבון, וכריבון יש לנו גם את החובה לנהל את העניינים בשום שכל ודעת".

"הגינוי אינו מספיק" (רויטרס)

"הגינוי של אבו מאזן אינו מספיק" 

כשריבלין נשאל על אבו מאזן, הוא מצטרף לדעתו של ראש השב"כ ולפיה אין ליו"ר הרשות הפלסטינית אינטרס לנהל מלחמת דת עם ישראל. עם זאת, ריבלין מותח ביקורת על התנהלותו. "כאשר הוא מגנה, זה לא מספיק. הוא צריך לבוא ולומר להם 'הרף, לא ייתכן מצב שבו בן אנוש ירים ידו על אחר משום שהוא שונה בדתו'".

על רקע קריאתו של נתניהו בנאומו אתמול לאחדות לאומית, מדגיש ריבלין כי "לא צריך לקרוא לאחדות אלא לדאוג לאחדות ואני חושב שראש הממשלה צודק". בהתייחסות למחלוקות הקשות בקבינט המדיני-ביטחוני, הוא אומר כי "יש דברים שצריך לדון בהם וללבן, אבל בחדרי חדרים".

"ממשלה טובה ללא ניסיון מספיק" (פלאש 90)

"יש לנו היום ממשלה טובה עם כוחות צעירים, אבל אין להם את הניסיון המספיק כדי להבין, למשל, מה הם באמת הצרכים הביטחוניים שלנו", אומר ריבלין. "אנחנו עומדים בפני מערכות לא פשוטות. האיום מהצפון הוא לא פשוט, האיום בדרום הוא כזה שצריך להפיק ממנו הרבה לקחים. השעה לא פשוטה, העניין הוא בנפשנו ויפה שעה אחת קודם למצוא את הדרך לאיחוד ואחדות".