הטבח בבית הכנסת: "הכרזת מלחמה"

במערכת הפוליטית הביעו הבוקר זעזוע בעקבות הפיגוע בבית הכנסת בירושלים, בו נרצחו 4 מתפללים בשעת תפילת שחרית. "אבו מאזן הכריז מלחמה על ישראל", אמר בנט. מירי רגב: "המראות מזכירים את הפוגרומים באירופה". דרעי: אנחנו במלחמה על חיינו

זירת הפיגוע בירושלים (רויטרס)

תגובות נזעמות במערכת הפוליטית בעקבות הטבח בבית הכנסת בירושלים: ראש הממשלה בנימין נתניהו האשים הבוקר (שלישי) את יושב ראש הרשות הפלסטינית באחריות לפיגוע הרצחני ואמר כי "מדובר בתוצאה ישירה של ההסתה שמובלת על ידיו ועל ידי חמאס". ראש הממשלה הבהיר כי "נגיב ביד קשה לרצח האכזרי של יהודים שבאו להתפלל ונקטלו בידי מרצחים שפלים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם שר החוץ אביגדור ליברמן תקף את יושב ראש הרשות והדגיש כי פיגוע שמתבצע בבית כנסת בזמן תפילה הוא מעשה המעיד יותר מכל על שפלותם של הרוצחים. "האחריות מוטלת במלואה על יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן", אמר ליברמן. "הוא הופך במכוון את הסכסוך לסכסוך דתי בין יהודים למוסלמים וההסתה השיטתית שהוא מוביל נגד יהודים - שבין היתר הוא מגדיר כטמאים שאינם יכולים לעלות להר הבית, היא ההנחיה לביצוע לפיגועים נבזיים כאלה".

"על הקהילה הבינלאומית להוקיע את דבריו האנטישמיים של אבו מאזן שמובילים למעשי טבח נוראיים, כמו זה שהתבצע הבוקר בבית הכנסת, ולהבהיר לו כי מי שמתנהל בצורה הזו אינו יכול להיות אישיות מדינית לגיטימית", הדגיש השר.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר כי הפיגוע "הוא פועל יוצא של הסתה בלתי פוסקת, של נכונות מצד האחר לפגוע". עם זאת, על גינוי אבו מאזן אמר כי "טוב עשה שגינה, אבל זה לא מספיק. ממגדלי המואזינים ומבתי התפילה אנחנו שומעים ליבוי והסתה נגד מדינת ישראל". ריבלין התייחס להתאבדות נהג האוטובוס שלשום, לגביה טוענים הפלסטינים כי מדובר ברצח על רקע לאומני. "אדם התאבד, והוכח שכך קרה, והם מנצלים זאת כדי להסית מאמינים נגד מאמינים".

זירת הפיגוע בבית הכנסת (ארגון זק"א – איתור חילוץ והצלה)

"אבו מאזן הכריז מלחמה על ישראל"

השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי בנט, אמר אף הוא כי אבו מאזן אחראי לשפיכות הדמים. "אבו מאזן, מגדולי הטרוריסטים שהצמיח העם הפלסטיני, נושא באחריות ישירה לדם יהודים שנשפך בטלית ותפילין", אמר בנט.

"בזמן שאנחנו עסקנו בהזיות על תהליך מדיני, הכינו לנו הפלסטינים תשתית טרור והסתה השלובים זה בזה", הוסיף השר. "גם קונספציית הבטונדות לא עוצרת את הטרור אלא מעודדת אותו. אבו מאזן הכריז מלחמה על ישראל ועלינו להתייחס לכך בהתאם".

השרה ציפי לבני אמרה הבוקר כי הטבח הבוקר מוכיח את חשיבותה של האחדות. "הבוקר אליו קמנו מגמד בבת אחת את כל הקשקשת והמשחקים הפוליטיים של אתמול", הבהירה לבני. "דווקא משום כך, חשוב להדגיש היום את האחדות והאחריות שיש לנו במאבק בלתי מתפשר בטרור".

סכין מגואלת בדם ברחבת בית הכנסת (פלאש 90)

יושב ראש האופוזיציה יצחק הרצוג התייחס לרצח המתפללים ואמר כי "הטבח המזעזע הבוקר בזמן תפילת יהודים חפים מפשע, עטופים בטליתותיהם, בבית הכנסת בהר נוף בירושלים הוא מעשה נפשע מסוג החמור ביותר".

גם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין הגיב לאירועים הבוקר ואמר כי הפיגוע הוא תוצאה ישירה של ההסתה הפלסטינית. "הטבח המזעזע הבוקר בבית כנסת בירושלים הוא לצערנו תמצית העמדה הפלסטינית", אמר אדלשטיין. "בעוד אנו עושים מאמץ, וקוראים לרגיעה, ההסתה הברוטאלית של מנהיגי הרשות הפלסטינית נמשכת ומחריפה".

"הממשלה משותקת"

יושב ראש הכנסת ציין כי שולחי המחבלים אינם בוחלים ברצח בני אדם בלב מקום תפילה. "הם שוברים שיאים של שפלות ואכזריות", הבהיר אדלשטיין. "לישראל לא צריך להיות כל שיג ושיח עם מי שדרכם היא לטבוח בחפים מפשע בתוככי מקומותינו הקדושים. אני שולח תנחומיי למשפחות ההרוגים והחלמה מהירה לפצועים".

שטרים בזירת האירוע בירושלים

גם חברי הכנסת מירי רגב ודני דנון מהליכוד התייחסו לטבח המתפללים. "ירושלים בוערת והממשלה משותקת", אמר דנון. "האטימות של הממשלה גורמת להפקרת ירושלים וביטחון אזרחיה". חברת הכנסת רגב טענה כי המראות הבוקר מבית הכנסת מזכירים את הפוגרומים האנטישמיים באירופה. "מחבלים שתוקפים יהודים עטופים בטלית מזכירים מראות שביקשנו לשכוח מאירופה", אמרה רגב. "באויבים האלה צריך להיאבק בכל האמצעים, בכל העוצמה, וללא רחמים. מחה תמחה את זכר עמלק".

ראשי ש"ס, חברי הכנסת אריה דרעי ואלי ישי, שהפיגוע אירע בבית כנסת בשכונה המזוהה עם מפלגתם, הביעו זעזוע מהטבח. "זהו בוקר של טבח קשה", אמר ישי. "אני גר סמוך למקום האירוע. כשקמתי לתפילה הגעתי קרוב לאזור. חילופי ירי, ומה שראיתי היו תמונות קשות של אנשים עטופים בטליתות".

ח"כ דרעי הדגיש כי מדובר במלחמת קיום של ממש. "אלה כבר לא אירועים נקודתיים, אנחנו במלחמה", הבהיר דרעי. "הטבח הנורא במתפללי בית הכנסת בשכונת הר נוף הבוקר לא מותיר לנו ברירה אחרת, אנחנו במלחמה על החיים שלנו. אני קורא לראש הממשלה להתייחס לאירועים האחרונים כמצב מלחמתי לכל דבר ועניין, ולצאת למבצע חסר פשרות של חיסול הטרור בירושלים והשבת השקט והביטחון של התושבים".