גורמים בכירים בליכוד תוקפים: "לא נקבל עוד ניסיונות לפוטש"

בכירים בליכוד מביעים זעם על השותפות הקואליציוניות שמאיימות בבחירות מוקדמות. "לא ייתכן שכל הצעת חוק מביאה חיכוכים ואיומי פרישה", אמרו. "יש משבר עמוק ואנו בודקים ברצינות אם ניתן לפתור אותו"

לקראת בחירות? (רויטרס)

במערכת הפוליטית מנסים למנוע את הסחף לעבר הקדמת הבחירות, אך גורמים בכירים בליכוד אומרים כי המשבר הקואליציוני עמוק משנראה. "אנחנו בודקים ברצינות הראויה האם ניתן כלל לפתור אותו", אמרו הגורמים. לדבריהם, "לא נקבל יותר ניסיונות לפוטש והתנהלות צינית שלא מאפשרת לנהל את המדינה בצורה תקינה ובאחריות הנדרשת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בליכוד מאשימים, ארכיון (AP)

בליכוד כך נראה, איבדו סבלנות מהעימות המתמשך בקואליציה, שנבע מהקושי להעביר שורה של חוקים. "לא ייתכן שכל הצעת חוק מביאה עמה חיכוכים אינסופיים ואיומי פרישה מהקואליציה", הוסיפו הגורמים הבכירים במפלגה. במקביל, מעריכים גורמים נוספים בליכוד כי ניתן יהיה בכל זאת להגיע להסכמות, אך לשם כך ידרוש ראש הממשלה נתניהו גיבוי משותפיו בממשלה - לאורך זמן.

"חייבים ללכת לגישור", לבני (פלאש 90)

אמש נפגשו ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ ליברמן במטרה למנוע את הקדמת הבחירות. במקביל נפגשו גם השרה ציפי לבני (התנועה) וחברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) כדי להגיע לפשרה בנוגע לחוק הלאום. החוק שנמצא במוקד הסערה מבקש להגדיר את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולהכפיף את אופייה הדמוקרטי לזהותה הלאומית-יהודית. החוק קובע בין היתר כי ערבית לא תוגדר כשפה רשמית ותזכה ל"מעמד מיוחד". גורמים המעורים במו"מ מעריכים כי לבני תסכים לקבל את החוק, עם שינויים קלים בו.

"לצערי קיבלנו רק שישה מנדטים בבחירות, שישה מנדטים עוד לא מפילים ממשלה", הדגישה אתמול לבני בריאיון לחדשות 2. "כשרת משפטים חייבתי אנשים ללכת לגישור, ונראה לי שזה מה שצריך גם בממשלה הזו. אני לא מתפשרת על העקרונות שחשובים לי, ויש לי הרבה לומר ואני חושבת שאני יכולה גם לשכנע".

"לא הזמן לבחירות", לפיד (רויטרס)

יו"ר הקואליציה אלקין, מיוזמי חוק הלאום, תקף את שר האוצר לפיד שנמצא בנתק בימים האחרונים עם אנשי הליכוד, בין היתר על רקע הקשיים בהעברת חוק מע"מ 0 שאותו הוא מוביל. "לפיד רץ מאולפן לאולפן ואומר שהוא לא רוצה בחירות, אבל אין לו זמן להיפגש ולסיים את המשבר", אמר אלקין. "הוא חושב שהוא יכול לנהל את הכנסת כמו שהוא מנהל את המפלגה שלו".

מתנגד לבחירות, ליברמן (רויטרס)

שר האוצר לפיד ושר החוץ ליברמן דווקא ניסו להרגיע את הרוחות היום. "אנחנו צריכים להמשיך ביחד כי זה מה שמדינת ישראל צריכה",הדגיש לפיד. "זה לא הזמן לבחירות ותרגילים קואליציוניים. אין ממשלה חלופית. הציבור רוצה אחריות ציבורית. יש בציבור וגם בכנסת שיח אלים שמנוגד לחיים משותפים. יש לנו אחריות לדאוג למעמד הביניים ולחברה הישראלית".

לדברים הצטרף השר ליברמן, שאמר כי למפלגתו עדיף ההרכב הנוכחי של הממשלה על אף הבעיות הקיימות - וכי מבחינתו, אין כל אופציה אחרת המונחת על השולחן. "אני וחברי מפלגתי מקווים שהקואליציה וראש הממשלה יידעו להסתדר ולמצוא את הטונים הנכונים", אמר. "כרגע, מול האתגרים הביטחוניים והכלכליים, לא הייתי ממליץ להכניס את המדינה למערבולת של בחירות".