הערכה בליכוד: ניתן להגיע להבנות ולמנוע בחירות

הקואליציה ממשיכה לגמגם, ולאחר פגישה שקיים ראש הממשלה נתניהו עם שר החוץ ליברמן, מעריכים גורמים בליכוד כי ניתן לפתור את המשבר הנוכחי ולמנוע הליכה בחירות. אם החוקים שבמחלוקת יעברו, רה"מ ידרוש מראשי המפלגות גיבוי לאורך זמן

נתניהו וליברמן, ארכיון (AP)

מנמיכים את להבות הבחירות: על רקע העימות המתמשך בקואליציה, נפגש הערב (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ אביגדור ליברמן במטרה למנוע את הקדמת הבחירות. גורמים בכירים בליכוד מעריכים כי ניתן יהיה להגיע להסכמות בין ראשי המפלגות המרכיבות את הקואליציה, אך לשם כך ידרוש נתניהו גיבוי משותפיו בממשלה - גם לאחר אישור החוקים שנמצאים במחלוקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל נפגשו הערב השרה ציפי לבני (התנועה) וחברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) כדי להגיע לפשרה בנוגע לחוק הלאום. החוק שנמצא במוקד הסערה מבקש להגדיר את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולהכפיף את אופייה הדמוקרטי לזהותה הלאומית-יהודית. החוק קובע בין היתר כי ערבית לא תוגדר כשפה רשמית ותזכה ל"מעמד מיוחד". גורמים המעורים במו"מ מעריכים כי לבני תסכים לקבל את החוק, עם שינויים קלים בו.

"חייבים ללכת לגישור", לבני (רויטרס)

"לצערי קיבלנו רק שישה מנדטים בבחירות, שישה מנדטים עוד לא מפילים ממשלה", הדגישה הערב לבני בריאיון לחדשות 2. "כשרת משפטים חייבתי אנשים ללכת לגישור, ונראה לי שזה מה שצריך גם בממשלה הזו. אני לא מתפשרת על העקרונות שחשובים לי, ויש לי הרבה לומר ואני חושבת שאני יכולה גם לשכנע".

"ללפיד אין זמן", אלקין (רויטרס)

יו"ר הקואליציה אלקין, מיוזמי חוק הלאום, תקף היום את שר האוצר לפיד שנמצא בנתק בימים האחרונים עם אנשי הליכוד, בין היתר על הקשיים בהעברת חוק מע"מ 0 שאותו הוא מוביל. "לפיד רץ מאולפן לאולפן ואומר שהוא לא רוצה בחירות, אבל אין לו זמן להיפגש ולסיים את המשבר", אמר אלקין. "הוא חושב שהוא יכול לנהל את הכנסת כמו שהוא מנהל את המפלגה שלו".

"לא הזמן לבחירות", לפיד (רויטרס)

שר האוצר לפיד ושר החוץ ליברמן דווקא ניסו להרגיע את הרוחות היום. "אנחנו צריכים להמשיך ביחד כי זה מה שמדינת ישראל צריכה",הדגיש לפיד. "זה לא הזמן לבחירות ותרגילים קואליציוניים. אין ממשלה חלופית. הציבור רוצה אחריות ציבורית. יש בציבור וגם בכנסת שיח אלים שמנוגד לחיים משותפים. יש לנו אחריות לדאוג למעמד הביניים ולחברה הישראלית".

מתנגד לבחירות, ליברמן (רויטרס)

לדברים הצטרף שר החוץ ליברמן, שאמר כי למפלגתו עדיף ההרכב הנוכחי של הממשלה על אף הבעיות הקיימות - וכי מבחינתו, אין כל אופציה אחרת המונחת על השולחן. "אני וחברי מפלגתי מקווים שהקואליציה וראש הממשלה יידעו להסתדר ולמצוא את הטונים הנכונים", אמר. "כרגע, מול האתגרים הביטחוניים והכלכליים, לא הייתי ממליץ להכניס את המדינה למערבולת של בחירות".