לפיד: "לא מקים שום ממשלות חלופיות"

יו"ר יש עתיד התייחס למאבקים בתוך הקואליציה והבהיר: "זה לא הזמן לבחירות ותרגילים קואליציוניים, הציבור מצפה מאיתנו לאחריות". גם ליברמן קרא שלא להיגרר למערבולת של בחירות: "מעדיפים הקואליציה הזו על פני כל האפשרויות האחרות". למרות המחלוקות, נתניהו הצהיר כי "יעמוד על כך" שחוק הלאום יעבור בממשלה

בחירות? ממשלה חלופית? ראשי מפלגות הקואליציה שוללים את האפשרויות הללו - לפחות מול המצלמות: יו"ר יש עתיד, שר האוצר יאיר לפיד, אמר כי זהו לא הזמן המתאים לתעלולים פוליטיים והצהיר כי הוא אינו עוסק בהרכבת ממשלות אלטרנטיביות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"אנחנו צריכים להמשיך ביחד כי זה מה שמדינת ישראל צריכה. זה לא הזמן לבחירות ותרגילים קואליציוניים. אין ממשלה חלופית. הציבור רוצה אחריות ציבורית. יש בציבור וגם בכנסת שיח אלים שמנוגד לחיים משותפים. יש לנו אחריות לדאוג למעמד הביניים ולחברה הישראלית״‬‎, אמר לפיד בפתח ישיבת סיעתו.

לדבריו הצטרף שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שאמר כי למפלגתו עדיף ההרכב הנוכחי של הממשלה על אף הבעיות הקיימות - וכי מבחינתוף אין כל אופציה אחרת המונחת על השולחן.
"אני וחברי מפלגתי מקווים שהקואליציה וראש הממשלה יידעו להסתדר ולמצוא את הטונים הנכונים. כרגע, מול האתגרים הביטחוניים והכלכליים, לא הייתי ממליץ להכניס את המדינה למערבולת של בחירות. הדבר היחידי שנשאר זה או הממשלה הנוכחית או בחירות ואני מקווה שזה יסתדר", אמר ליברמן בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו.

על הפרסומים השונים לפיהם ליברמן פוסל ישיבה משותפת בממשלה חלופית עם החרדים או עם מרצ אמר ליברמן: "האווירה בקואליציה היא לא טובה, אבל אני לא פוסל אף אחד ולא מתנגח. אין שום קואליציה שהיא אנטי-ביבי, אין לנו בעיה עם לפיד, לבני, הרצוג, עם החרדים ולא עם אף אחד. אם בלתי אפשרי להישאר עם הממשלה הנוכחית - נלך לבחירות".

חוק הלאום - והמחלוקת: מדינה יותר יהודית או יותר דמוקרטית?

למרות סימני ההרגע, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי חוק הלאום יובא לממשלה ביום ראשון, למרות התנגדות שרת המשפטים. נתניהו טען כי החוק מתבסס על הכרת עצרת האו"ם במדינה יהודית ב-1947 ועל הכרזת העצמאות: "מאז, כבר 66 שנים, אין יום שלא מערערים על זכות היהודים למדינת לאום משלהם".

"למדינה יש זכויות שוות לכל אזרח ואזרח ללא קשר לדת, גזע ומין. אבל זכות לאומית בעם ישראל יש לעם היהודי והנושא הזה לא מעוגן בחוק", הדגיש. "לכן ביום ראשון נביא לממשלה את החוק כדי לתת מענה לכל אלה המפקפקים. חוק הלאום הוא נדבך יסוד להבטחת עתידנו בארצנו - ואעמוד על כך שהוא יעבור".

יו"ר התנועה, שרת המשפטים ציפי לבני, נימקה בפתח ישיבת סיעתה מדוע דחתה את ההצבעה על חוק הלאום - החלטה שחוללה אף היא סערה בקואליציה: "החוקים של אלקין והבית היהודי לא כוללים את ערך שוויון הזכויות, ולכן דחיתי את הדיון בהם. חלק מהשותפים בממשלה דוחים את הרעיון הדמוקרטי ואנחנו נגד חוק לאום שפוגע במגילת העצמאות".

ליברמן התייחס אף הוא לסוגיית חוק הלאום - והביע דעה הפוכה לחלוטין מזו של לבני, שמדגישה את חילוקי הדעות בקואליציה: "כשיש התנגשות בין ערכים יהודיים לדמוקרטיים, היהודיים גוברים. לא נוותר על אופייה היהודי של מדינת ישראל, ככה היא נוסדה".