מקורבי נתניהו מאשימים: "לפיד רוצה להדיחו מכסאו"

קואליציה במשבר: הנתק בין רה"מ לשר האוצר נמשך, ובסביבת נתניהו טוענים כי "נחשף התרגיל המסריח של לפיד". מקורביו של לפיד אומרים מנגד כי נתניהו הוא שרוצה ללכת לבחירות ולכן "מחמם את האווירה". גורמים בליכוד: "לפיד יודע שיפסיד בבחירות. הוא מחפש להחליף את נתניהו באמצעות קומבינה פוליטית"

לפיד מנסה להדיח את נתניהו מכס ראש הממשלה? מקורבים לנתניהו אמרו הערב כי נחשף "התרגיל המסריח" של שר האוצר שמתכנן להפיל את נתניהו עוד בכנסת הנוכחית - ומתכננים את צעדיהם בהתאם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורבים לראש הממשלה גילו כי ביום חמישי האחרון איימו מקורביו של לפיד באוזני נתניהו כי יפנו להקים ממשלה חלופית שתכלול 61 ח"כים מ"יש עתיד" והתנועה וממפלגות האופוזיציה (העבודה, מרצ וקדימה) - זאת במידה והעקרונות החברתיים עליהם עמלו במסגרת התקציב לא יעברו.

"נחשף התרגיל המסריח של לפיד", אמרו בסביבתו של ראש הממשלה והוסיפו: "צריך לראות איך ממשיכים מכאן, אחרי שהתברר שלפיד ניסה להקים ממשלה על הראש שלנו בכנסת הנוכחית".

עם זאת, שר האוצר יאיר לפיד, הבהיר הערב בריאיון במהדורה המרכזית כי אין לו כל כוונה להקים ממשלה חלופית וכי הוא אינו מעוניין בהליכה לבחירות כעת: "לא צריך ממשלה חלופית או בחירות, אני לא חושב שמישהו רוצה בזה", אמר לפיד. "מדובר בדברים שאנשים אומרים אחד לשני בשיחות חצר. אין שום סיבה לבחירות עכשיו, המדינה זקוקה להעברת התקציב שעבדנו עליו עם התוספות הגדולות למשרדים החברתיים. זה לא משחק וצריך לדאוג לאזרחים", הבהיר.

בתגובה לריאיון שהעניק לפיד למהדורה המרכזית תקפו אותו הערב גורמים בליכוד: "לפיד אומר שהוא לא רוצה בחירות כי הוא יודע שיפסיד בהן. הוא לא מכחיש שהוא מנסה לעקוף את רצון העם באמצעות תרגיל מסריח שיהפוך אותו לראש ממשלה בקומבינה פוליטית".

מקורבי לפיד: "נתניהו רוצה בחירות ומחמם את האווירה"

בסביבת לפיד השמיעו טון חריף יותר מזה של לפיד עצמו ואמרו כי נתניהו רוצה בחירות ולכן הוא "מחמם כל הזמן את האווירה. לנו אין שום עניין ללכת לבחירות ואפשר לאשר את התקציב - אם ייעתרו לדרישות שלנו בנושאים החברתיים".

סוף דרכה של הממשלה ה-33 קרוב מאי פעם? (קובי גדעון / לע"מ)


אלא שלא רק התקציב מאיים על שלמותה של הקואליציה - גם ההצבעה על חוק הלאום בשבוע הבא יכולה לפרק את הממשלה בתוך ימים. בנוסף, חוק מע"מ אפס כנראה לא יעלה מחר להצבעה - מה שרק מלבה את המשך האיומים בהקדמת הבחירות.

"אנחנו ערוכים גם ללכת לבחירות וחבל שראש הממשלה עושה הכל בכדי שהמדינה הזאת תלך לבחירות", אמר השר מאיר כהן (יש עתיד). השר שטייניץ מהליכוד החזיר: "אני מציע לא לאיים בבחירות - לא עלינו ולא על אף אחד". השאלה היא האם בשלב הנוכחי של היחסים בין נתניהו ללפיד, עדיין אפשר לגשר על הפערים.

ממשלות ה-61 שיחליפו את נתניהו? לא בטוח

וברקע המאבק בין נתניהו ללפיד, מרחפות באוויר שתי תיאוריות הקונספירציה שכנראה לא יתממשו: שתי ממשלות שונות שמכילות כל אחת 61 ח"כים.
הראשונה: בראשות לפיד (19 מנדטים), עם העבודה (15), מרצ (6), קדימה (2), התנועה (6) וליברמן (13). הסיכוי להקמת ממשלה שכזו - שואף לאפס.

יחליפו את לפיד ולבני בממשלה? (אהרן והב - חדשות 24)


השנייה: ממשלה פיקטיבית שמכילה אף היא 61 ח"כים, עם שמועות על הצעה של הליכוד לחרדים להצטרף לקואליציה (ש"ס ויהדות התורה, שיחד יש להן 18 מנדטים) במקום לבני ולפיד. גם הסיכוי לכך אפסי בגלל התנגדותו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן למהלך, אבל זה מעיד יותר מכל על חוסר האמון והחשדנות בין חלקי הקואליציה השונים.