ביקורת בעקבות חשיפת "החיילים המנקים": שצה"ל יעלה מיידית את השכר

אחרי הפרסום בחדשות 2 Online כי חיילים משלימים הכנסה כעובדי ניקיון אחרי שהם יוצאים מהבסיס, קוראים ח"כים מימין ומשמאל לשר הביטחון לפעול לאלתר לשיפור תנאיהם. ח"כ דנון: "במקום להודות להם על תרומתם למדינה, מפנים להם עורף". ח"כ רגב: "הדבר הזה יעלה ביוקר לכולנו"

במערכת הפוליטית קוראים ליעלון לפעול (רויטרס)

החשיפה הבוקר (שישי) בחדשות 2 Online על החיילים שנאלצים לעבוד כמנקים גררה ביקורת חריפה במערכת הפוליטית על מערכת הביטחון, וקריאות להעלאה מיידית של שכר חיילי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הביטחון לשעבר ח"כ עמיר פרץ (התנועה), שרק השבוע התפטר מתפקידו כשר להגנת הסביבה, אמר כי "זהו עוד אחד מהסימנים לחרפה החברתית שאליה הביא אותנו ראש הממשלה. נתניהו ממשיך להשלות את עצמו שמדיניות ההפחדה תעזור לו להשתחרר מהאחריות על התהליכים החברתיים שגרמו לפערים הקשים ביותר ומביאים את חיילנו לפשיטת יד. עדיף שנתניהו יפשוט את גלימתו מאשר צעירנו וחיילנו יפשטו את כבודם".

ח"כ מירי רגב הדגישה כי "המציאות בה חיילים צריכים לנקות בתים בערבים לפרנסתם, תוביל למציאות בה החיילים לא יצליחו לתפקד במסגרת שירותם הצבאי והדבר הזה יעלה ביוקר לכולנו". היא קראה לשר הביטחון לשנות באופן מיידי את המצב: "זו חובתו לדאוג לכך שחיילים יוכלו להתקיים בכבוד. עליו לעלות באופן מיידי את משכורתם של החיילים".

חברה לסיעת הליכוד, ח"כ דני דנון, התריע כי "חייל ששרוי בחוסר בטחון תזונתי יהיה שרוי בחוסר ביטחון תפקודי כחיל בשדה הקרב. כיוון שבמערכת הביטחון לא עושים מספיק בנושא העלאת שכר החיילים, אגיש באופן מיידי הצעת חוק אשר תכפיל את שכר חיילי החובה".

דנון הדגיש כי לא יעלה על הדעת שחייל לא יוכל להתחיל את החודש בגלל שכר שנע בין 400 עד 800 שקל. "במקום לעזור להם ולהודות להם על תרומתם למדינה מפנים להם עורף", אמר.

"האוצר והביטחון רבים ביניהם על גבם של החיילים הפשוטים"

 ח"כ יפעת קריב (יש עתיד), חברת ועדת חוץ וביטחון, אמרה כי "חיילי החובה הם החוסן של החברה הישראלית. המצב שבו הם צריכים להיאבק למען עצמם בעצמם הוא אבסורדי. המדינה חייבת לפעול לביטחונם האישי והכלכלי".

קריב מתחה ביקורת על התנהלות שר הביטחון יעלון , ש"בזמן שהצבא והכנסת אימצו את ההחלטה לעלות את דמי הקיום ל-1,100 שקלים בחודש, בחר השבוע להתעלם מדיון משותף בנושא שהכנסת קיימה. בתקציב הביטחון הכסף קיים, צריך רק לעשות סדר עדפויות. אני קוראת לשר הביטחון לקבל החלטה חשובה שתוביל לחיזוק בנינו".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה), גם היא חברת ועדת החוץ וביטחון, תקפה בחריפות את ראש הממשלה נתניהו: "כל מלאכה מכבדת את בעליה, ניקיון בתים היא עבודה ראויה ככל עבודה. הבעיה היא שיש חיילות וחיילים במצוקה כלכלית שממשלת נתניהו מפקירה אותם. שכר חיילות וחיילי החובה לא עודכן מאז שנת 2002 ונתניהו נותן לאוצר ולבטחון לריב ביניהם על גבם של החיילים הפשוטים. נתניהו לא מנהל ולא מנהיג".

ח"כ איציק שמולי (העבודה), שהגיש הצעת חוק בעניין, ומוביל את מאבקם של החיילים בכנסת: ״זו חרפה גדולה שהממשלה מתעקשת שלא למחות מפרצופה. רק עכשיו, במבצע צוק איתן, רצו שרי הממשלה להתחבק ולהצטלם עם החיילים ובשנייה שאחרי לא רק שלא מסייעים להם אלא שעוד פוגעים להם בעבודה המועדפת. במידה ובשבועיים הקרובים העניין לא ייפתר נדרוש בכנסת את הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית שתשים סוף לניצול המדינה את חייליה״.