קרטר: "בגין היה מחויב לשלום, אני לא רואה מחויבות כזו אצל נתניהו"

הנשיא שהביא את השלום עם מצרים מתקבל בימים האלה בישראל כאישיות לא רצויה. זאת לא הפעם הראשונה שג'ימי קרטר מגיע לכאן כדי לעשות שלום בינינו לפלסטינים, אך הפעם הוא מוחרם באופן רשמי - לא נתניהו ולא ריבלין הסכימו להיפגש איתו. הוא נפגש עם תושבי עוטף עזה וניסה לשכנע אותם שחאלד משעל הוא מנהיג שוחר שלום

בגיל 91 כנראה כבר שום דבר לא יזיז אותו מדעתו: הנשיא האמריני לשעבר ג'ימי קרטר, שנחשב בשנים האחרונות לפרסונה נון גרטה - אישיות לא רצויה, הגיע לישראל כדי לקדם את השלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ביקשנו להפגש עם הנשיא ריבלין, כי פגשנו אותו בעבר, אבל הוא סירב", סיפר קרטר, שנמצא בישראל יחד עם ארגון ה"אלדרס" - מנהיגים ותיקים שמנסים לקדם את השלום בין ישראל לבין הפלסטינים. ולא רק ריבלין: גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא ייפגש עם הנשיא לשעבר. "הארגון כאן עבור שלום וזכויות אדם, ואם זכויות אדם ושלום הם לא באג'נדה של נתניהו, אני מבין למה הוא לא רוצה להיפגש איתנו", הוא אומר.

הנשיא האמריקני שהביא את השלום עם מצרים, נפגש השבוע עם קומץ מתושבי עוטף עזה, וניסה להסביר להם את עמדתו הבלתי מקובלת, לפחות כאן בישראל, כי חמאס אינו ארגון טרור, וכי חאלד משעל הוא מנהיג שוחר שלום, וכי הוא מעוניין להכיר בישראל. "הצטערתי על כל טיל שנורה מעזה שסיכן אנשים חפים מפשע בישראל", אמר, אך הוסיף גם כי משעל אינו טרוריסט בעיניו.

במהלך הריאיון הביע קרטר ביקורת כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא אף השווה בינו לבין מנחם בגין, איתו היה ביחסים קרובים. "מנחם בגין היה מחויב למצוא נתיב לשלום ושאנשיו יהיו מוגנים, ואני לא רואה מחויבות כזו אצל נתניהו לעשות ויתורים כפי שבגין עשה למצוא שלום אצל אויביו".