עמיר פרץ התפטר: "אעשה הכל למצוא תחליף לנתניהו"

שעות ספורות לאחר שהודיע ליו"ר מפלגתו ציפי לבני על כוונתו להתפטר והתעמת באופן ישיר עם נתניהו בישיבת הממשלה, כינס השר להגנת הסביבה עמיר פרץ מסיבת עיתונאים, כדי להסביר את הסיבות להתפטרותו: "איני יכול להמשיך ולשרת את ממשלת נתניהו"

שעות לאחר שהודיע ליו"ר מפלגתו ציפי לבני כי הוא מתכוון להתפטר מהממשלה עוד היום (ראשון), כינס בצהריים עמיר פרץ מסיבת עיתונאים. פרץ הודיע על התפטרותו עוד לפני שראש הממשלה בנימין נתניהו החליט אם לפטר בעצמו את השר להגנת הסביבה בעקבות הכרזתו כי יצביע נגד התקציב. "אעשה הכל כדי למצוא אלטרנטיבה לנתניהו", אמר פרץ. את מסיבת העיתונאים של השר העברנו בשידור ישיר באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קיבלתי החלטה להצטרף לממשלתו של נתניהו כדי לתת הזדמנות, כדי שאוכל לומר לעצמי שבניגוד למה שטוענים כלפיי, שאני פסלתי אותו באופן אישי - לא הייתה פסילה אישית. הייתה פסילה אידאולוגית והחלטתי לתת לו הזדמנות", פתח פרץ את דבריו.

"בשבת האחרונה הייתה לי התלבטות מאוד קשה. קיימתי התייעצות עם מקורבים רבים, אבל בעיקר עם בני משפחתי, ובשיחות איתם כאשר אמרתי להם שאני צריך להצביע על תקציב אנטי חברתי בשבוע הקרוב, היה ברור לחלוטין שאין שום סיבה לבוא ולהיות חלק מאותו תהליך שלצערי הרב הביא מאות אלפי ילדים למצב של עוני מחפיר, קשישים שאינם מסוגלים להתמודד עם הקשיים שלהם, כמיליון עובדים עניים במדינה הזו, ולכן גמלה בלבי ההחלטה שאינני יכול להמשיך ולשרת את ממשלת נתניהו", הסביר השר את החלטתו להתנגד לתקציב, כפי שהצהיר אתמול בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות".

פרץ הרחיב על העימות בינו לבין נתניהו בישיבת הממשלה: "לצערי הרב, אנחנו בתקופה שבה האדמה בוערת תחת רגלינו. והיה לי ויכוח מאוד קשה עם ראש הממשלה היום לאחר שהחלטתי להגיש את מכתב ההתפטרות שלי. אמרתי לראש הממשלה: זה לא ייתכן שאתה וחבריך תהפכו כל אדם שיש לו תפיסה מדינית רחבה למישהו שחושש להילחם בטרור. ובכן, אדוני ראש הממשלה, אני נאבקתי בטרור בנחישות גדולה יותר משלך ובתנאים קשים משלך.

לדבריו, "ניהלתי מאבק בחיזבאללה כשאז הייתה מלחמה שניסו לבקר אותה והיום הפכה למודל על הדרך שבה צריך להתמודד מול הטרור, ועשיתי זאת בלי שהייתה לי כיפת ברזל שיכלה לסייע ולהגן על התושבים".

"מקומו של פרץ אינו בממשלה". נתניהו (לע"מ)

הודעתו של פרץ ללבני הגיעה לאחר שאמש, בריאיון ל"פגוש את העיתונות", הוא תקף בחריפות את ראש הממשלה נתניהו ואמר: "לא אהיה חלק מממשלה שממשיכה במגמות הללו". עוד אמר פרץ כי יש לפעול להחלפת נתניהו וכי ראש הממשלה "הפך להיות הבעיה במקום הפתרון".

בישיבת הממשלה שנערכה הבוקר הוסיף פרץ לתקוף את נתניהו באופן ישיר. "אני ניהלתי מלחמה בנחישות מול הטרור, לא פחות ממך, גם מול חיזבאללה, וגם מול חמאס, והאמנתי וקידמתי תהליך מדיני כחלק מתפיסת ביטחון כוללת של מדינת ישראל", הוא אמר.

בנוסף אמר פרץ לנתניהו כי "לא ייתכן שהשיטה שבה אנשים עם ראייה לאומית ובינלאומית רחבה, שרואים גם את הפתרון המדיני כחלק מרכזי במאמץ, יואשמו כמתקפלים בפני הטרור".

פרץ טען כי בחודשים האחרונים מתחוללת רעידת אדמה בכל התחומים - מדיני, חברתי וכלכלי - וראש הממשלה מחפש אשמים, במקום לנווט ולמצוא פתרונות. "תפקידו של ראש הממשלה להתעלות מעל ההתלהמות והצרכים הפוליטיים, ולגלות אחריות כלפי אזרחי ישראל", מסר פרץ.

ראש הממשלה נתניהו לא נשאר חייב, והשיב לפרץ: "אצלכם זה 'אם לא פינית, לא עשית'. התכנית היחידה שלכם זה לקפוץ מהצוק ולהתקפל. אני מודה לך שהבנת שהמקום שלך הוא לא סביב שולחן הממשלה".

בפגישה שנערכה מוקדם יותר הבוקר בין פרץ ולבני, אמרה שרת המשפטים ויו"ר מפלגת התנועה כי היא מכבדת את פרץ ואת החלטתו, והבהירה כי הם ימשיכו לפעול במשותף במסגרת מפלגת התנועה.