השרים אישרו: חוקי הכנסת יחולו גם בהתנחלויות

ועדת השרים לענייני חקיקה תמכה בהצעת ח"כ סטרוק להחלת חוקי הכנסת גם בשטחי יהודה ושומרון. יו"ר מרצ מחתה על ההחלטה: "זעקת הקוזק הנגזל מביאה לסיפוח ואפרטהייד בחבילה אחת"

סיפוח או מניעת קיפוח? ארכיון (רויטרס)

סיפוח בפועל או הגנה על זכויות? ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את החוק המכונה "חוק הנורמות", לפיו חוקים שיאושרו בכנסת יחולו גם על שטחי יהודה ושומרון - באמצעות צו של אלוף הפיקוד. הצעת החוק של ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) נועדה להגן בין השאר על זכויות עובדים מעבר לקו הירוק, אך בשמאל חוששים כי המהלך יוביל לאפרטהייד חוקי בשטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שישה שרים תמכו בהצעת החוק: אורי אריאל ואורי אורבך מהבית היהודי, יאיר שמיר וסופה לנדבר מישראל ביתנו ויובל שטייניץ וגלעד ארדן מהליכוד. חברתן למפלגה לימור לבנת נמנעה, בעוד שרי התנועה ויש עתיד - יאיר לפיד, יעל גרמן, יעקב פרי וציפי לבני - התנגדו להצעה.

ח"כ סטרוקה בירכה על המהלך: "אין שום סיבה שתושבי יהודה ושומרון יופלו לרעה. לא יכול להיות שמי שנלחם כתף אל כתף עם כולם בכל המלחמות, משלם מס הכנסה, ותורם את חלקו למדינה בכל התחומים, לא יקבל את הזכויות שמקבלים שאר אזרחי המדינה".

לדבריה, "רוב אזרחי ישראל אינם יודעים זאת, אבל עד עכשיו, אם כנסת ישראל חוקקה חוק חדש הקובע למשל כי אמהות לילדים עד גיל שנה יזכו לשעה נוספת בבית, תושבות יהודה ושומרון אינן נהנות ממנו. כך גם בתחומים נוספים של עבודה, רווחה, וזכויות רבות אחרות. כנסת ישראל מחוקקת אבל תושבי יו"ש נשארים מחוץ לתחום. היום עשינו עוד צעד אחד בדרך להפיכת המתיישבים ביהודה ושומרון גם לאזרחים שווי זכויות - הם לא אזרחים סוג ב'".

גלאון: "מדיניות של אפלייה בין דם לדם"

עוד בטרם אישור החוק, מתח השר אריאל ביקורת על השרה לבני שהתנגדה לחוק: "לעתים זה נשמע כאילו המתיישבים הם בסדר בשביל לשלם מיסים, להלחם ולמות אבל לא בשביל לחיות". אריאל ציין כי חקיקה בנושא המוזיאונים ביהודה ושומרון שקידם עוכבה ללא הצדקה: "לא תשכנעו אותי בתור אחד שקצת מבין שנעשית כאן פעולה רצינית בעניין".

"יש פה אפליה בוטה כנגד תושבי מדינת ישראל - תפסיקו עם ההתחמקויות המיותרות", הוסיף השר אריאל. "חובות אתם יודעים לבקש אבל כשזה מגיע לזכויות יש המון נימוקים נגד. זה מבייש את המושג מדינה יהודית ודמוקרטית. בעיניי זה יותר מבושה וחרפה".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, טענה בעקבות אישור החוק כי "זעקת הקוזק הנגזל מביאה לסיפוח ואפרטהייד בחבילה אחת". לדבריה, "הכנסת מבקשת לקחת על עצמה את סמכותו של המפקד הצבאי בשטחים, שהוא הריבון בשטח הכבוש, ולהחיל על ההתנחלויות את הנורמות הנוהגות בשטחי מדינת ישראל הריבונית, זאת בניגוד גמור להוראות הדין הבינלאומי שישראל קיבלה על עצמה".

"מי שבחר לגור בהתנחלויות ידע, שמדובר בשטח כבוש, ועכשיו הוא מבקש לעשות סיפוח דה פקטו של השטחים", הוסיפה גלאון, "תוך החלת החוק רק על המתנחלים, מה שמייצר מדיניות של אפרטהייד והפלייה בין דם לדם". גם ח"כ דב חנין (חד"ש) מחה על ההחלטה: "ממשלת נתניהו שוברת בכל יום עוד שיא בהלהטת המצב. ההחלטה להחיל בשטחים את חוקי ישראל היא חמורה ומסוכנת. זה מסר ברור לפלסטינים, לעולם וגם לציבור בישראל: ממשלת נתניהו היא לא פרטנר לשלום".