ראש הממשלה: "נבחן שלילת אזרחות לקוראים להשמדתנו"

רה"מ נתניהו מציע להחזיר לשר הפנים את הסמכות לשלול אזרחות, ואומר "אנחה את שר הפנים לבחון שלילת אזרחות של הקוראים להשמדת מדינת ישראל". מדובר בחוק ישן שבוטל ב-2008, שהשתמשו בו לעתים נדירות מאוד. בחלק ממדינות המערב יש לממשלות סמכות דומה, אך זו נעשית רק במקרה של פגיעה ממשית בביטחון

ראש הממשלה נתניהו, ארכיון (AP)

ראש הממשלה נתניהו מעלה הצעה מרחיקת לכת, לפיה תיבחן שלילת אזרחות של הקוראים להשמדת מדינת ישראל. מדובר למעשה בביטול של תיקון לחוק מ-2008, ששלל את הסמכות של שר הפנים לבטל את אזרחותו של אזרח ישראל - סמכות שהייתה נתונה לשר הפנים משנת 1952 ועד שהחוק תוקן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ישראל היא מדינת חוק. לא נסבול הפרות סדר והתפרעויות. נפעל נגד זורקי האבנים, חוסמי הצירים והקוראים להקמת מדינה פלסטינית במקום מדינת ישראל. מי שלא יכבד את החוק הישראלי ייענש במלוא החומרה", נכתב בהודעה של משרד ראש הממשלה אמש.

"אנחה את שר הפנים לבחון שלילת אזרחות של הקוראים להשמדת מדינת ישראל", נוסף בהודעה. שלילת אזרחות היא מהלך חריף ביותר ונדיר מאוד בעולם הדמוקרטי, כשאין למעשה אף מדינה מערבית המאפשרת שלילת אזרחות אך ורק בשל התבטאויות כלשהן, ולא בשל מעשים שפוגעים במדינה.

כך למשל, בארה"ב, קנדה ומדינות סקנדינביה, שלילת אזרחות אסורה במפורש בחוקה. מדינות שכן מאפשרות שלילת אזרחות, כמו יוון, בריטניה ואוסטרליה, נותנות לרשויות הסמכות לעשות זאת רק במקרים חמורים של בגידה או ניסיון הפיכה, כמו גיוס לצבא אויב או פגיעה באינטרסים של המדינה.

הצעת החוק להחזיר לשר הפנים את הסמכות לשלול אזרחות עלתה לדיון כבר בכנסת הקודמת, ביוזמת ישראל ביתנו, אך היא לא עברה את השלבים הראשוניים של החקיקה.