דיסקין במתקפה חריפה נגד רה"מ: "נתניהו לא מסוגל לעשות מהלכים"

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין יורה לכל הכיוונים: במפגש שקיים עם תושבים בבארי הוא מתח ביקורת על צה"ל שלדבריו לא היה מוכן למבצע "צוק איתן", ועל ראש הממשלה שלטענתו לא מעוניין בפתרון מדיני

"רה"מ לא רוצה להחליט". דיסקין (רויטרס)

"ביבי סובל מקבלת החלטות, הוא לא אוהב לקבל החלטות, בטח שלא היסטוריות" - כך תקף הערב (שני) ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין את התנהלותו ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשיחה שקיים עם תושבים בקיבוץ בארי, במסגרת מפגש שיזמו חברי "התנועה לעתיד הנגב המערבי", כחלק ממהלך שנועד לקדם פתרון לטווח הרחוק בעוטף עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לנתניהו אין מרווח תמרון בקואליציה הנוכחית", הוסיף דיסקין. "אם הוא היה רוצה שלום הוא היה מחליף את הקואליציה שלו, אבל הוא לא רוצה להחליט".

"אין מנהיגים לשני הצדדים. לא ביבי ולא אבו מאזן", ציין ראש השב"כ לשעבר. "ביבי משתמש ב'אין פרטנר' כקלף פוליטי. ביבי לא מסוגל לעשות מהלך כמו שרון".

"אין פרטנר". נתניהו ואבו מאזן (AP)

"ביבי לא מעוניין לטפל בבעיות של עוטף עזה"

דיסקין גם יצא נגד התנהלותו של ראש הממשלה בזמן ימי הלחימה ברצועת עזה בקיץ האחרון. "בצה"ל לא רצו את מבצע 'צוק איתן', נגררנו לזה בלי כוונה", טען ראש השב"כ לשעבר. "צה"ל לא היה מוכן למבצע והרבה דברים אולתרו תוך כדי תנועה. זה הפך למבצע מוגבל".

צריך שברצועת עזה יהיה יותר טוב מבחינה כלכלית" הוסיף דיסקין. "צריך לראות שהם לא משתמשים בחומרים שנכנסים לטובת אמצעי לחימה. אני חושב שאם אנחנו והקהילה הבינלאומית נדאג ליצירת פרויקטים כלכליים ברצועה, אז יש סיכוי שבחמאס יעדיפו את המצב הזה על פני לחימה".

"לקהילה הבינלאומית נמאס לממן את עזה מחדש אחרי כל לחימה", הוא הדגיש. "עם זאת, כשיש איום חייבים לטפל בו בצורה תקיפה. צריך לחפש כל דרך לעשות שלום ואין סתירה בין הדברים הללו".

לדברי דיסקין, ההצעה למוטט את שלטון חמאס ולהכניס את כוחותיו של אבו מאזן לרצועת עזה לא תצליח. "זה לא יעבוד", הוא הבהיר. "אבו מאזן לא ייקח מידינו את רצועת עזה לאחר שנכבוש אותה. הוא ייתפס כבוגד בעיניים פלסטיניות".

לטענתו, נתניהו נמנע מלטפל בבעיותיהם של תושבי עוטף עזה, מאחר והם אינם נמנים מבין ציבור הבוחרים הטבעי שלו. "המשקל הפוליטי של הנגב המערבי הוא קטן מאוד", אמר ראש השב"כ לשעבר לתושבים. "אין פה בוחרים טבעיים לביבי, ולכן לתפיסתי אתם בבעיה וחייבים להתאחד כדי שיהיה לכם משקל. חייבים לייצר לובי פוליטי, אחרת אף אחד לא יספור אתכם".

"חמאס חזר לחפור מנהרות" (AP)

"לא רץ לפוליטיקה"

דיסקין העריך כי למרות המאמצים להשמיד את תשתית המנהרות של חמאס במהלך "צוק איתן", פעילי הארגון כבר חזרו לפעולות החפירה. "הלחימה של צה"ל במנהרות הייתה מאוד מרשימה", ציין דיסקין. "אני לא מוכן להתחייב שלא נשארו יותר מנהרות. מהיכרותי את חמאס, הם מנסים לחדש את המנהרות האלה".

ראש השב"כ לשעבר גם התייחס לספקולציות סביב כוונותיו להצטרף לפוליטיקה, אך צינן מיד את ההערכות בעניין. "אני רץ - אבל לא לפוליטיקה", אמר דיסקין. "התלבטתי הרבה בשאלה הזאת. אני חושב שהבעיה שהמרכז והשמאל חלולים מבחינה אידיאולוגית".