מסתמן: חוק ישראל היום יעבור במליאה

ועדת השרים לענייני חקירה אישרה חופש הצבעה לחברי הכנסת בהצעה לסגירת החינמון - או מכירתו בתשלום. עם זאת, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה הזהירה כי קיימים בחוק "קשיים חוקתיים" מכיוון שהוא פוגע בחופש העיסוק

(Miriam Alster/FLASH90)

חיזוק משמעותי לחוק נגד החינמון "ישראל היום": ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (ראשון) בישיבתה לתת חופש הצבעה על החוק. משמעות ההחלטה היא שגדלים הסיכויים שהחוק יעבור בכנסת בקריאה טרומית ביום רביעי הקרוב.‎

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, החוק עלול להיתקל בקשיים בהמשך: המשנה ליועץ המשפטי, דינה זילבר, טענה בדיון על החוק כי קיימים בו קשיים חוקתיים. לדברי זילבר, בחוק יש "פגיעה ללא תכלית ראוייה בחופש הביטוי כיוון שהממונה על ההגבלים העיסקיים אמר שהוא לא מזהה בעיית תחרות".

זילבר סייגה את דבריה ואמרה כי הקביעה מתבססת על עמדתו של הממונה להגבלים עסקיים, כיוון שלמשרד היועץ המשפטי אין יכולת לבחון את העניין מבחינה כלכלית. יו"ר סיעת "יש עתיד" עופר שלח סיכם בשבוע שעבר עם יוזם החוק ח"כ איתן כבל (העבודה) כי סיעתו תצביע בעד החוק שיביא לסגירת העיתון.

בין התומכים בחוק השנוי במחלוקת גם סיעות הקואליציה ישראל ביתנו והתנועה. יחד עם יש עתיד - החוק זוכה לתמיכה רחבה למדי שמשפרת את סיכוייו לעבור בקריאה טרומית, למרות התנגדות ראש הממשלה נתניהו ובכירים נוספים בסיעתו.

על פי הצעת החוק, כל עיתון שמוגדר כאחד מארבעת העיתונים היומיים בעלי התפוצה הרחבה ביותר בארץ יחוייב להימכר עבור "תמורה סמלית" - כ-70% ממחירו של העיתון היומי הנפוץ והזול ביותר. "לא יוציא לאור אדם, ולא יהיה אחראי להפצה של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה בחינם, לתקופה העולה על שישה חודשים מיום תחילת הפצתו בחינם", נכתב בהצעה. אם החוק יאושר, כל מוציא לאור יחוייב לציין מחיר בשער העיתון.