ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק: "חציית קו אדום מדם"

זמן קצר אחרי היוודע דבר זהותו של יעד הירי מחוץ למרכז מורשת בגין בירושלים, הגיבו גורמים במערכת הפוליטית לאירוע. בנט: "נפל דבר בישראל. אני קורא לראש הממשלה להחזיר את ריבונות ישראל לבירתה". ח"כ פייגלין: "האירוע לא מפתיע בגלל ההסתה". ח"כ רגב: "טרור בירושלים זה טרור בכל שטח מדינת ישראל"

"חציית קו אדום מדם". יהודה גליק (פלאש 90)

במערכת הפוליטית מיהרו להגיב לירי בפעיל הימין יהודה גליק, אחד מבכירי "תנועת נאמני הר הבית" הערב (רביעי) בירושלים כשיצא מכנס של התנועה. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הגיב לניסיון הרצח ואמר: "נפל דבר בישראל. התנקשות בליבה של ירושלים בפעיל ציבור היא חצייה של קו אדום מדם. ביטחון לא מביאים בדיבורים אלא במעשים, ואני קורא לראש הממשלה להחזיר את ריבונות ישראל לבירתה ומיד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח"כ משה פייגלין, שנכח בכנס של פעילי הימין אמר לחדשות 2 Online: "כששמעתי רצתי חזרה אני אני יכול להגיד מה היה. המתין מחבל ערבי על אופנוע עם קסדה על הראש, דיבר עם יהודה, הבין שזה הוא וירה בו לפחות שתי יריות. "הדברים לא מפתיעים בגלל ההסתה. הארגונים המוסלמים הפעילים התנכלו לו, סימנו אותו כמי שמוביל את נושא הר הבת ולכן הוא חטף. זה תרחיש צפוי וזה לא ייפסק".

ח"כ מירי רגב, שהשתתפה גם היא בכנס סיפרה לחדשות 2 Online: "היה אירוע של תומכים בעליית יהודים להר הבית של נשות המקדש. ברגע שבמרכז ירושלים יורים על יהודי זה הסלמה ועליית מדרגה שמחייבת את הממשלה לעשות שינוי תפיסה לגבי ירושלים. טרור בירושלים זה טרור בכל שטח מדינת ישראל. אני לא יודעת אם הוא נחשב לאישיות מאוימות, ואם כן זה מחדל של המשטרה".

זירת הירי (מדברים תקשורת)

השר אורי אריאל מיהר גם הוא לשגר תגובה ולהתפלל לרפואתו של גליק. "הכדורים שנורו הערב לעברו כוונו לעבר כל היהודים שרוצים לממש את זכותם היהודית והמוסרית לעלות למקום הקדוש ביותר לעם היהודי ולהתפלל בהר הבית. אני דורש מראש הממשלה לאפשר באופן מיידי לכל יהודי לעלות להר הבית באופן חופשי, ולנקוט אגרוף ברזל כנגד הפושעים האחראים למעשה".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת אמר זמן קצר אחרי האירוע כי "מדובר באירוע חמור מאוד שהוא תולדה של הסתה חמורה. צריך לפעול ביד קשה מול כל הסתה וליבוי יצרים בעיר, ואני בטוח שהמשטרה וכוחות הביטחון ימצו את הדין עם המחבל ויחזירו את השקט לירושלים".

"אירוע חמור" (ערוץ 7)

"לא הייתה שום אבטחה, שום ניידת"

סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן, שמכיר את גליק מילדות לאחר שגדלו בבאר שבע יחד, סיפר לחדשות 2 אונליין: "נאמתי בכנס ודיברתי על זה שהמצב הביטחוני בירושלים מידרדר ושההידרדרות הזו מובילה לאיבוד הריבונות כי כשאין שלטון וסדר אין ריבונות".

"ברור שמדובר פה בפיגוע לאומני", המשיך בן דהן. "הרי הוא אדם לא אלים ואין לו אויבים יהודים. לצערנו הרב, המצב המדורדר בירושלים גובה קורבנות, שבוע שעבר היו תינוקת ואישה והיום נפצע קשה עוד יהודי בתוך לב לבה של ישראל". הוא מתח ביקורת על כוחות הביטחון: "לא הייתה שום אבטחה. שום ניידת. היה רק מאבטח רגיל שהיה במרכז בגין כמו בכל מקום ציבורי".

לדברי הביקורת של בן דהן הצטרף גם מנכ"ל תנועת "אם תרצו", מתן פלג, שאמר כי "לא היה אפילו חצי שוטר באירוע. לא יודע מה היה קורה אם היו יורים בחבר כנסת. אני חושב שיש פה מחדל ענק".

בהכנת הידיעה השתתפו מתן חצרוני, עפר חדד, איתי עמיקם ויוסי זילברמן