קצבאות הילדים יעלו: כך זה ישפיע עליכם

במסגרת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לחרדים הוחלט כי קצבאות הילדים יחזרו להיקפן לפני הקיצוץ שביצע יאיר לפיד כשר האוצר. הורים לילד אחד יקבלו 35 שקל יותר ממה שנהוג כיום ועבור חמישה ילדים הקצבה תגדל ב-439 שקלים. על פי ההערכות, עלות התוספת לשנה: מיליארד וחצי שקלים מתקציב המדינה

חתימת ההסכם עם יהדות התורה, אמש

בהסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד ליהדות התורה סוכם על החזרת קצבאות הילדים להיקפן ב-2013 - לפני כהונת לפיד במשרד האוצר שבמהלכה הן קוצצו. כעת מתבררים פרטי ההסכם ומשמעותו הכספית: המפלגות סיכמו על העלאה רטרואקטיבית של הקצבאות, עוד לפני העברת התקציב החדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הורים לילד אחד יקבלו בחודש 175 שקלים לעומת 140 כיום ועבור שני ילדים הקצבה תעמוד על 438 שקלים לעומת 280. גם הקצבה עבור שלושה ילדים תזנק מ-420 שקלים ל-701, עבור ארבעה ילדים תשלם המדינה 964 שקלים בחודש (במקום 560 כיום) והורים לחמישה ילדים יקבלו 1,139 שקלים לעומת 700.  

על פי ההערכות, התשלום הרטרואקטיבי על הקצבאות מחודש מאי, בו תושבע הממשלה, ועד ינואר 2016 - בו ייכנס לתוקפו התקציב - יעלה למדינה מיליארד וחצי שקלים. המשמעות היא כי משפחה עם שלושה ילדים תקבל כ-2000 שקלים עבור תקופה זו ומשפחה עם שבעה ילדים תקבל 4,000 שקלים בבת אחת. במסגרת ההסכם עם יהדות התורה שנחתם, הוסכם גם שיבוטלו הסנקציות הפליליות בסעיף השוויון בנטל.

השוואת הקצבאות על פי ההסכם

"יש בהסכם הרבה דברים חברתיים"

גורמים באוצר טוענים כי לא תהיה ברירה אלא לקצץ בתקציבים החברתיים על מנת לעמוד בסיכומים עם המפלגות החרדיות, אך החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, סבורה שניתן להכיל את הדרישות בתוך התקציב. עבאדי בויאנג'ו נפגשה השבוע עם נתניהו על מנת לדון בפרטי הסיכום.

ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה בירך אמש על ההסכם: "אני חושב שההסכם שעשינו הוא הסכם טוב, לא קל, יש הרבה דברים חברתיים שם, גם על קצבאות ילדים וגם טיפולי שיניים, יש גם תיקוני עיוות. אני בטוח שבעזרת השם, כפי שהוכחנו בקדנציות הקודמות בעבר והובלנו הרבה רפורמות והרבה הישגים, אני מקווה שהקדנציה הנוכחית תהיה ארבע וחצי שנים".

בהכנת הידיעה השתתפה יעל עבאדי.