חוק הג'ובים של ח"כ מירי רגב

מדוע זקוקים אזרחי ישראל לעוד שישה סגני ראשי ערים ברחבי הארץ? התשובות נמצאות אצל ח"כ מירי רגב, שמקדמת הצעת חוק ספציפית מאוד שתעזור לחמישה עסקנים מנתניה ועד אשדוד. משרד האוצר התנגד בתוקף בגלל המיליונים שהחוק יעלה, אבל באופן תמוה אף אחד לא סיפר לחברי הכנסת שיש לכך עלות כספית

מירי רגב ממשיכה לדאוג לחברים העסקנים בשלטון המקומי. באחרונה היא הגישה הצעת חוק שמכריזה כי בכל הערים מ-250-200 אלף תושבים יהיה עוד סגן ראש עיר, חמישי, בשכר. אבל צריך לשים לב כי בכל הארץ יש חמש עיריות שעומדות בקריטריון: נתניה, אשדוד, פתח תקווה, באר שבע וחולון. רובן ככולן, אגב, מעוזי ליכוד מובהקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השאלה היחידה היא למי בדיוק דואגת הצעת החוק ומיהו העסקן המקומי בנתניה או באשדוד, שאמור לקבל משכורת של 30 אלף שקל בזכותה? עלות העסקת סגן ראש עיר היא 822,000 שקל בשנה ובסך הכל - 4,932,000 שקל בשנה - על חשבונכם. ביום א' האחרון דנה ועדת השרים לחקיקה בהצעה.

יחד עם זאת, קובע אגף התקציבים מפורשות כי הצעת החוק מטרתה להגדיל את היקף הסגנים שניתן למנות בשכר. "יש לנהוג בזהירות בהוספת משרות בתשלום ברשויות המקומיות", נאמר. "אין זה נכון להסיט לצורך כך תקציבים של הרשות המקומית שמשמשים כיום לפעולות ישירות לטובת הציבור".

העלות לציבור: חמישה מיליון שקלים

השרים ציפי לבני ויעקב פרי התנגדו בתוקף וטענו שמדובר בחוק ג'ובים, אבל ההצעה עברה בקולות שרי הליכוד. אחר הצהריים (רביעי), מיד אחרי הדיון על ח"כ חנין זועבי, התפנתה הכנסת לקדם חיש-קל את הצעת החוק.

מדוע לא סיפרו לחברי הכנסת כי גורמי המקצוע חושבים שיש לחוק עלות כספית גבוהה? רגב טוענת שזו הפרשנות שלה לחוק, אבל עובדה היא שלחברי הכנסת לא סיפרו שבנוסח הנוכחי מדובר בעלות של חמישה מיליון שקלים - על חשבונכם.

יכול להיות כמובן שמדובר בחוק מצוין וחשד בכשרים, אבל יש להבין את החשד כשמדובר ביושבת-ראש ועדת הפנים שלפני שנה בלבד כינסה דיון שערורייתי במיוחד לטובת חברהּ הנאשם בפלילים - ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו ונגד חושפי השחיתויות שלו.

ח"כ רגב מסרה בתגובה: "החוק אינו מתייחס לרשות מקומית זו או אחרת ויחול על הרשויות העומדות בתנאים. החוק הונח על שולחן הכנסת לפני כחצי שנה וזאת על מנת לתקן עיות שלפיו חלק מהרשויות הבינוניות בישראל נאלצות להסתפק בארבע סגנים וכדי למלא את משימותיהן ואף כדי לאפשר לראשי הערים לנהל את עניני הרשות המקומית באופן המיטבי. לטובת ורווחת התושבים החלטנו לתת מענה רוחבי לאותן ערים שמונות מעל 200 אלף תושבים.

"הצעת החוק עוסקת אך ורק בסגן חמישי ללא שכר וכך צוין במפורש בדברי ההסבר. עמדתי מתואמת עם שר הפנים היוצא גדעון סער. לא ידוע לי על עמדה אחרת של אגף התקציבים ומשרד הפנים וכידוע את עמדת הממשלה קובעת ועדים שרים לחקיקה.

"הנושא של סגנים בתשלום מוסדר בסעיף אחר בחוק שלפיו כבר היום בכל רשות שמספר תושביה מעל 200 אלף רשאית הרשות לבקש משר הפנים אישור לסגן נוסף בשכר. בסעיף זה לא נעשה כל שינוי".  

גורם ממשלתי בכיר אומר כי "לכל בר דעת ברור שזה חוק ג'ובים וזו גם רוח הדברים בוועדת השרים".

ח"כ מיקי רוזנטל פנה ליועץ המשפטי של הכנסת בדרישה לקיים הצבעה חוזרת במליאה בעקבות העובדה שלחברי הכנסת לא ידוע כי מדובר על סגן שר בשכר.