משמאל ומימין: תמיכה רחבה ב"חוקי זועבי"

זמן קצר לאחר שנדחה ערעורה של ח"כ זועבי והותר על כנו עונש הרחקתה, לחדשות 2 Online נודע כי הכנסת אינה מתכוונת להסתפק בכך. שורת הצעות חוק חדשה שנועדה להילחם בח"כית זוכה לתמיכה מפתיעה מכל קצות הקשת הפוליטית

שורת הצעות חוק חדשות נגדנ (פלאש 90)

התבטאויותיה השנויות במחלוקת של חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) מעוררות סערה פעם אחר פעם. מוקדם יותר היום (רביעי) דחתה הכנסת את ערעורה על החלטת ועדת האתיקה להרחיקה מהכנסת למשך חצי שנה. כעת מתברר כי המאבק נגד ח"כ זועבי מאחד עשרות חברי כנסת מכל קצווי הקשת הפוליטית. לידי חדשות 2 Online הגיעה רשימת החותמים בהצעות חוק נגדה שצפויות לעלות להצבעה כבר בשבועות הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיקה מעלה כי יוזמת החקיקה זוכה לתמיכה נרחבת משלל סיעות הכנסת, שאותן מובילה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). מטרת הצעות החוק היא לשלול את אזרחותה של זועבי ולהפקיע את כהונתה כחברת כנסת. "חוקי זועבי" זוכים לתמיכה של נציגי רוב סיעות הכנסת, בהן גם מפלגת העבודה ומפלגת התנועה.

ההצעה הראשונה העומדת על הפרק היא פקיעת כהונתה בשל תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל. "חבר כנסת שבעת מלחמה שהחליטה עליה הממשלה פרסם דברי תמיכה במאבק מזוין, של מדינת האויב או של ארגון הטרור נגד מדינת ישראל, תיפסק כהונתו בכנסת ביום שבו החליטה הכנסת, לפי המלצת ועדת הכנסת", נכתב בתיקון לחוק.

הכנסת מאוחדת נגד זועבי? (AP)

שורה ארוכה של חברי כנסת חתומים על הצעה זו. מישראל ביתנו חתומים חברי הכנסת רוברט אילטוב, שמעון אוחיון, אורלי לוי אבקסיס וחמד עמאר. עוד חתומים חברי הכנסת יעקב מרגי, אברהם מיכאלי, דוד אזולאי ויצחק כהן מש"ס וחיליק בר (עבודה). ממפלגת הבית היהודי: יוני שטבון, מרדכי יוגב, איילת שקד, אורית סטרוק, שולי מועלם, זבולון כלפה.

מנחם אליעזר מוזס, יעקב אשר ואורי מקלב ויעקב ליצמן (יהדות התורה); רינה פרנקל, יפעת קריב ויואל רזבוזוב (יש עתיד); דוד צור ואלעזר שטרן (התנועה) ומשה פייגלין ויריב לוין (הליכוד).

הצעה נוספת שעומדת על הפרק היא ביטול אזרחות של חבר כנסת בשל תמיכה באויב בעת מלחמה. על פי ההצעה, שר הפנים בהסכמת ועדת הפנים של הכנסת רשאי לבטל את אזרחותו הישראלית של חבר הכנסת שבזמן כהונתו פרסם בעת מלחמה שהחליטה עליה הממשלה נגד מדינת אויב או ארגון טרור, דברי תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל.

"ביום שבו החליטה הכנסת ברוב חבריה, לפי המלצת ועדת הכנסת שהדברים שפרסם הם תמיכה כאמור, ובלבד שעקב ביטול האזרחות הישראלית לא ייוותר חבר הכנסת חסר כל אזרחות, ואם ייוותר חסר כל אזרחות כאמור - יינתן לו רישיון לישיבה בישראל, כפי שיורה שר הפנים", צוין.

"לשלול אזרחותם של חברי כנסת הפועלים כנגד מדינה"

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "לאחרונה נוצר מצב שבו חברי כנסת המכהנים בכנסת ישראל, מביעים תמיכה בארגוני טרור ובפעילות טרור כנגד מדינת ישראל ואזרחיה הן בארץ והן בחוץ לארץ. בפעולות אלו ישנה הפרת אמונים ברורה כנגד מדינת ישראל ולפיכך צריך למנוע מצב זה ולשלול את אזרחותם של חברי כנסת הפועלים כנגד מדינה אותה הם אמורים לייצג".

על הצעה זו חתומים דוד צור ואלעזר שטרן (התנועה); עליזה לביא, יואל רזבוזוב, יפעת קריב ורינה פרנקל (יש עתיד); יריב לוין, משה פייגלין, מירי רגב (הליכוד); דוד רותם, רוברט אילטוב, שמעון אוחיון, חמד עאמר ואורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו); שולי מועלם, יוני שטבון, מרדכי יוגב, זבולון כלפה, איילת שקד, ואורית סטרוק ( הבית היהודי) ומנחם אליעזר מוזס, יעקב אשר, יעקב ליצמן ואורי מקלב (יהדות התורה) ומש"ס -אברהם מיכאלי, דוד אזולאי ויצחק כהן.

יוזמת החקיקה, ח"כ קירשנבאום (ארז ביטון)

לפני כשבוע שלחה ח"כ פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים ומזכ"לית ישראל ביתנו את ההצעות לכל חברי הכנסת, והדגישה את החשיבות בחתימה עליהן. "לצערי, חה"כ זועבי מנצלת היטב את 'מרחב החסינות' שמאפשר לה המחוקק, ופועלת באופן קבוע להסית ולעודד גורמי טרור", אמרה.

קירשנבאום: זועבי חצתה את גבולות חופש הביטוי הישראלי

בין היתר היא כתבה שבעיצומו של מבצע "צוק איתן" חצתה זועבי את גבולות חופש הביטוי הישראלי, כאשר פרסמה ב-13 ליולי 2014 מאמר דעה באתר המזוהה עם תנועת חמאס בו קראה לכל הפלסטינים להצטרף להתנגדות של ארגון החמאס: "על הפלסטינים להכריז על סיום השילוש הקטלני שלהם: התיאום [הביטחוני], המו"מ והפילוג.

"עלינו לנטוש את השילוש הקטלני ולהכריז על התנגדות עממית במקום התיאום הביטחוני, להטיל מצור על 'ישראל' במקום לשאת ולתת עמה ולהתאחד במקום להתפלג".

עוד כתבה קירשנבאום כי אין זה עניין של ימין ושמאל: "ח"כ זועבי לא מייצגת את השמאל בישראל וגם לא את ערביי ישראל. היא כבר מזמן אינה עוסקת רק במתן לגיטימציה לארגוני טרור אלא הפכה לחברת כנסת מטעמם. שגרירת חמאס ולוביסטית של קטאר המממנת את הטרור נגד ישראל בקצב הולך וגדל".

רק היום ובתום דיון סוער החליטה מליאת הכנסת ברוב של 68 מול 16 לדחות את ערעורה של חברת הכנסת זועבי ולהותיר על כנה את החלטת ועדת האתיקה של הכנסת. בנאום חריף טענה זועבי כי מדובר ב"החלטה נקמנית וחסרת תקדים בחומרתה".

לפני יותר משבוע, בריאיון לחדשות 2 Online השוותה ח"כ זועבי בין ארגון המדינה האסלאמית דאע"ש לצה"ל. "הם בכל פעם הורגים אחד בסכין שלהם, בצה"ל בכפתור אחד (הורגים) עשרות פלסטינים". דברים אלה עוררו סערה ואף הביאו לפניה ליועץ המשפטי לממשלה.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv