לפיד פוצץ הדיון על בנייה בשטחים

נתניהו נפגש עם השרים לפיד, בנט, כץ ואריאל כדי לדון ב"דיל" לקידום בנייה ותשתיות ביהודה ושומרון ובמזרח י-ם. "אני תומך בסלילת כבישים לקריית שמונה, אך לא להתנחלויות מבודדות", הצהיר לפיד

בדרך לעוד משבר קואליציוני? (ארכיון) (קובי גדעון / לע"מ)

ה"דיל" של נתניהו נכשל? שר האוצר יאיר לפיד פוצץ הבוקר (רביעי) דיון שנערך בלשכת ראש הממשלה אודות סלילת כבישים חדשים ביהודה ושומרון, קידום תשתיות נוספות ובניית יחידות דיור מעבר לקו הירוק. בתחילת השבוע פורסם בחדשות 2 לראשונה כי נתניהו הסכים לקדם את הנושאים הללו בתמורה לשקט פוליטי מהאגף הימני בקואליציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עלות המיזמים היא 300 מיליון שקלים", הודיע לפיד בדיון. "אני תומך בסלילת כבישים לקריית שמונה, אבל לא להתנחלויות מבודדות". בדיון נכחו, מלבד לפיד וראש הממשלה, גם שר הביטחון משה יעלון, שר הכלכלה נפתלי בנט, שר התחבורה ישראל כץ ושר הבינוי והשיכון אורי אריאל. "אני תומך בבנייה בירושלים ולא ביישובים מבודדים".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל אמר אחרי הדיון כי "המציאות של הקפאה לא יכולה להמשך ולא נסכים לה עוד, נעמוד על כך שנחזור לתכנן ולשווק בירושלים, וביהודה ושומרון".

גם שר התחבורה ישראל כץ מתח ביקורת חריפה על הדברים, והאשים את לפיד בסיכון אזרחי ישראל. "חמור בעיני ששר בכיר מוכן להעמיד אזרחים ישראלים בסכנה, רק בשל שיקולים פוליטיים", תקף כץ. "האם הוא באמת סבור שילדי אריאל, מעלה אדומים, גוש עציון ואלון מורה זכאים לפחות ביטחון ובטיחות מתושבי רעננה ואום אל פאחם? לאן נעלמה הממלכתיות?".

ביום רביעי האחרון נועד נתניהו עם השר בנט שאיים בעבר לערער על יציבות הקואליציה אם לא תיפסק הקפאת הבנייה בשטחים. בפגישה נכחו השר אריאל וזאב (זמביש) חבר - מראשי מועצת יש"ע וממובילי ההתיישבות ביהודה ושומרון. לאחר הפגישה החל משא ומתן מתקדם בין מועצת יש"ע לבין לשכת ראש הממשלה. במסגרת העסקה מסתמן כי יאושרו כאלפיים יחידות דיור - רובן המכריע בגושי ההתיישבות.

המסמך על הרחבת תשתיות באיו"ש

בין היתר הוסכם בין הצדדים על סלילת 12 כבישים חדשים - החל מסלילת כביש "עוקף חווארה" ועד לסלילת כבישים חדשים לעמנואל ועלי והרחבת כביש 60. כמו כן יוקמו כפרי סטודנטים, שלושה פארקים חדשים וטיילת חדשה בגוש עציון לזכרם של שלושת הנערים שנרצחו סמוך לחברון.

ההסכם כולל גם דיון מחודש בנושא הסדרת מאחזים וכן עבודות בינוי ושיפוץ נרחבות במערת המכפלה - עבודות שמתעכבות כבר 12 שנים. מהפרטים עולה כי הנושא מצוי במו"מ מתקדם עם סיעות הקואליציה.