יו"ר האופוזיציה לחדשות 2 Online: "נתניהו הוא פירומן מדיני"

באופוזיציה מגיבים לדברי הבכירים האמריקנים שכינו את נתניהו "פחדן הלוקה בתסמונת אספרגר". "נתניהו פוגע בביטחון ישראל", אמר הרצוג. "לאמריקנים נשבר מנתניהו", קובעת גלאון. השר אריאל: "האמריקנים בורים"

שפל חדש ביחסים (AP)

סערה במערכת הפוליטית בעקבות מה שמסתמן כאחת מנקודות השפל ביחסי ישראל-ארצות הברית בשנים האחרונות: בעוד שבקואליציה נשמעת ביקורת נוקבת על ההתבטאויות החריפות שיוחסו לבכירים בממשל אובמה נגד נתניהו, חברי האופוזיציה דווקא מנצלים את המתקפה כדי לנגח את ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נתניהו נוהג כפירומן מדיני והביא את היחסים עם ארצות הברית לשפל חסר תקדים", אמר הבוקר (רביעי) יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג לחדשות 2 Online. "הדיון פה הוא לא על חומרת הביטויים אלא על המהות, וכאן נתניהו פוגע בביטחון מדינת ישראל. המשחקים הפוליטיים שהוא מנהל מול הממשל האמריקני על גבם של אזרחי ישראל חייבים להיפסק".

"נתניהו הוא פירומן מדיני". הרצוג (עמוד הפייסבוק הרישמי של הכנסת)

"הזלזול הבוטה של ממשל אובמה בנתניהו מעיד כמה נשבר להם ממנו, עד שהם אומרים לו 'לך תחפש'", הוסיפה יושבת-ראש מרצ זהבה גלאון. "אחרי שהחריב את יחסיו עם האמריקנים בהמשך הבנייה בירושלים ובחוסר הנכונות להגיע להסדר מדיני, נתניהו הביא את ישראל לנקודת השפל החמורה ביותר ביחסים עם בת הברית החשובה ביותר שלה".

גם ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) תקף את נתניהו בעקבות הביקורת שנשמעה נגדו. "ראש הממשלה בנימין נתניהו קנה ביושר את גיליון ההערכה האמריקני", אמר. "אין לנו על מה להלין נגד האמריקנים".

מנגד התייצב הבוקר שר הבינוי והשיכון אורי אריאל (הבית היהודי) לצידו של נתניהו. "האמריקנים הוכיחו בשנים האחרונות בורות וחוסר הבנה מוחלט בכל הנוגע למזרח התיכון", אמר אריאל. "הם לא ישיגו שום דבר על ידי הטחת עלבונות ומילות גנאי בראש ממשלת ישראל. אני מקווה שמי שמסתתר מאחורי 'פקידי ממשל' יתחבר חזרה למציאות בהקדם".

משבר נוסף ביחסי ירושלים-וושינגטון (מתי שרון, פלאש 90)

גם השר גלעד ארדן מהליכוד התייצב לימין נתניהו. ״זה מגוחך ואף עצוב שבכירים בממשל אובמה מגדפים ומקללים את ראש הממשלה בביטויים שהם לא השתמשו מעולם כנגד רוצחי המונים כמו אסד ועוד", אמר. "התבטאויות כאלה משחקות לידי האיסלאם הקיצוני ששואב כח מהן".

ארדן הוסיף כי הוא מצפה מהממשל האמריקני להבין שנתניהו נבחר פעם אחר פעם לתפקיד ראש הממשלה כיון שעמדותיו מייצגות רוב גדול בישראל שמבין את האיומים במזרח התיכון ודואג להישרדותה של מדינת ישראל. "אני מקווה שמדובר רק בפקידים שמתוסכלים מכשלונם בהבנת המציאות במזרח התיכון ושהנשיא אובמה יגנה התבטאויות אלה", אמר.

יושבת ראש ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (ליכוד), תקפה גם היא את הממשל האמריקני בעקבות ההתבטאויות החריפות. "עם כל הכבוד לאובמה, מי הוא שייתן ציונים לראש הממשלה?", שאלה בתקיפות. "זכותנו וחובתנו להגן על האינטרסים הלאומיים והיהודיים של מדינת ישראל. למזלנו לא אובמה בוחר את ראש הממשלה, אלא אזרחי ישראל".

"פגיעה במיליוני אזרחי ישראל"

אמש הביע גם יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, תמיכה בנתניהו ותקף את ההתנהלות האמריקנית. "ראש הממשלה הוא לא אדם פרטי אלא מנהיג מדינת היהודים והעולם היהודי כולו", אמר בנט. "קללות חמורות כאלה כלפי ראש ממשלת ישראל הן פוגעניות כלפי מיליוני אזרחי ישראל ויהודים בכל העולם".

"לא מנהיג סוריה שטבח ב-150 אלף מאזרחיו, ולא מנהיג ערב הסעודית שסוקל נשים והומואים, זכו לכינוי Chickenshit", הוסיף בנט. "אם מה שכתוב הוא נכון, הרי שהממשל הנוכחי מתכוון לזרוק את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס. אני קורא לממשל בארצות הברית להתנער מהדברים הגסים ולדחות אותם על הסף".

התייצב לצידו. בנט ונתניהו (פלאש 90)

בלשכת נתניהו הגיבו אמש במתינות לפרסומים על ההתבטאויות, ואמרו כי נתניהו ימשיך לעמוד על האינטרסים הביטחוניים של אזרחי ישראל באופן כזה שלא יושפע משום לחץ.

"נתניהו פחדן ולוקה בתסמונת אספרגר"

בריאיון שערך העיתונאי ג'פרי גולדברג ופורסם אמש בכתב העת האמריקני "אטלנטיק", כינו בכירים בממשל אובמה את ראש הממשלה Chickenshit ("פחדן" בתרגום חופשי) והדגישו: "הדבר היחיד שמעניין אותו זה הישרדות פוליטית".

"הדבר הטוב בנתניהו הוא שהוא פוחד להתחיל מלחמות", אמר אחד הבכירים. "הדבר הרע בו הוא שהוא לא יעשה דבר כדי להגיע להסדר עם הפלסטינים או עם המדינות הערביות הסוניות. הוא לא רבין, לא שרון ולחלוטין לא בגין. פשוט אין לו אומץ". עוד נכתב, כי כבר בשנה הבאה הממשל האמריקני עלול להסיר את ההגנה הדיפלומטית על ישראל באו"ם.

בכיר נוסף בממשל אובמה, שמעורה ביחסים בין ארצות הברית לישראל, הסכים גם הוא עם דברי חברו ולפיהם נתניהו פחדן ואף כינה אותו "שחצן", "אטום" ו"לוקה בתסמונת אספרגר" בכל הנוגע לתהליך המדיני עם הפלסטינים. הוא אף הגדיל לעשות ואמר כי גם בנושא האירני ראש הממשלה מהסס. לשיטתו, בוושינגטון לא מאמינים עוד כי נתניהו ייצא למתקפת-מנע על מתקני הגרעין של אירן.

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר שרקי ומתן חצרוני.