נתניהו: "לישראל זכות מלאה לבנות בי-ם"

בנאומו בפתח מושב החורף התייחס נתניהו לבנייה: "כל ממשלות ישראל ב-50 השנים האחרונות עשו זאת". על יוקר המחייה: "נאחד כוחות כדי למצוא פתרון". ריבלין: "קראו לי בוגד, נשיא של חיזבאללה"

מושב החורף של הכנסת יוצא לדרך: לאחר קיץ סוער של מערכה צבאית ממושכת ועל רקע מחאת יוקר המחייה שחזרה לכותרות אחרי תקופה ארוכה של תרדמת, חוזרת היום הכנסת לעבודה לאחר פגרה של שלושה חודשים. בטקס פתיחת מושב החורף נאמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין ויו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנאומו, התייחס ראש הממשלה נתניהו לתוצאות מבצע "צוק איתן" ולקיפאון בתהליך המדיני. "הפלסטינים פועלים חד-צדדית בניסיון להכתיב לנו הקמתה של מדינה פלסטינית", הצהיר נתניהו. "הם עושים זאת לא כדי לסיים את הסכסוך, אלא כדי להמשיך אותו".

"זה לא יעזור להם", ציין ראש הממשלה, ורמז גם על דרישות הממשל בוושינגטון. "הפלסטינים רוצים מדינה בלי שלום ובלי ביטחון. שלום יושג רק במו"מ בין הצדדים, וכל דרך אחרת רק תערער את היציבות. ישראל לא תסכים למדינה פלסטינית בלי הסדר שלום אמיתי, שיכיר בישראל כמדינת העם היהודי, ושיכלול סידורי ביטחון מוצקים כך שישראל תוכל להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל איום".

נתניהו אף התייחס להסלמה בירושלים ואמר כי ישראל תפעל בכל הכלים עד שיושב השקט. לאחר מכן הדף ראש הממשלה את הביקורת על הבנייה החדשה בירושלים. "קיימת הסכמה רחבה בציבור שלישראל הזכות המלאה לבנות בשכונות היהודיות בירושלים ובגושי ההתיישבות", אמר נתניהו.

"כל ממשלות ישראל ב-50 השנים האחרונות עשו זאת", הצהיר ראש הממשלה. "להגיד ליהודים לא לגור בירושלים? למה? כי זה יחמם את האווירה? יש כאלה שעבורם אין עיתוי נוח לבנות בתים בירושלים או בחלקים אחרים של ארצנו, ואם זה היה תלוי בהם ב-65 שנים לא היינו בונים בית אחד".

הרצוג תוקף (פייסבוק)

ריבלין: "קראו לי בוגד, נשיא של חיזבאללה"

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא במהלך טקס פתיחת המושב נאום נוקב, המטיח ביקורת בשיח האלים שהתפתח בישראל בשנים האחרונות, ובעיקר בזמן ימי מבצע "צוק איתן". "אנחנו נפגשים כאן היום אחרי קיץ קשה, כואב ומדמם", פתח ריבלין את דבריו. "אבל בקיץ הזה הקדשנו גם לא מעט זמן, לצערי, כדי לסמן אויבים מבית".

בנאומו הוסיף ריבלין כינויים שהוטחו בו ברשתות החברתיות במהלך החודשים האחרונים. "'חתיכת יהודון שקרן' - כך הטיחו בי מבקריי", ציין ריבלין. "'יימח שמכם סוכנים ערבים', 'לך תהיה נשיא בעזה', 'חנפן מסריח', 'נבלה סרוחה', 'אפס מאופס', 'בוגד, נשיא של חיזבאללה'. אלה הם רק מקצת הקולות, לדברי הרפש שהוטחו בי בעקבות דברים שאמרתי, ואירועים שבהם השתתפתי".

"כל העם, וכל נבחריו, רואים את הקולות אני מוכרח לומר, שהוכיתי תדהמה מהבריונות הקשה שזיהמה את הדיון", הוסיף נשיא המדינה. "אסור לנו לשתוק. השתיקה שלנו מסוכנת. הבית הזה ידע ויודע וויכוחים קשים, לפעמים, אפילו צעקות. זוהי דרכם של דיונים רגישים בארץ חמת מזג כשלנו. זוהי דרכה של הפוליטיקה".

הרצוג לנתניהו: "אתה אחראי להרס יחסי ישראל ארה"ב"

לעומת הנשיא ריבלין, בחר יושב ראש הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, להתייחס בנאומו למתיחות בירושלים. ״ירושלים לא תהפוך לבשר תותחים, שכונות התפר לא ייהפכו לעוטף עזה״, אמר אדלשטיין.

"הרכבת הקלה בשכונות מסוימות הפכה לאחרונה ליעד תדיר להתקפות פיזיות, שלא לדבר על נזקים וחבלות קשות לרכוש הציבור", ציין יו"ר הכנסת. "השיא היה עם הירצחן בדריסה של התינוקת חיה זיסל בראון, והתיירת קארן ימימה מוסקרה".

אדלשטיין הביע בנאומו אכזבה על החלטתה של עיריית תל אביב לבטל את טיולי התלמידים לירושלים. "עם כל הכבוד לרצון המובן לשמור על ביטחון הילדים, נדמה לי שיש כאן צעד אחד יותר מדי וגם מסר שלילי המשדר חשש מוגזם. המסר המקופל בהחלטה הזו - להדיר את רגלי התלמידים מעיר הבירה עד להודעה חדשה - הוא מסר שלילי של רפיון, גם אם אין זו כוונת יוזמיו, ואני מקווה שההחלטה הזו תמותן ותבוטל בהקדם".

יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, תקף מעל בימת הכנסת את ראש ממשלה, וטען כי הוא אחראי למשבר עם הממשל האמריקני. "נתניהו חתום אישית על הרס יחסי ישראל עם ארה"ב", אמר הרצוג.

"אתה האיש שפגעת ועלבת שוב ושוב בנשיא אובמה ובממשלו", הטיח יו"ר האופוזיציה בנתניהו. "גם שר האוצר שלך אומר כפרשן המתבונן מהצד ומספר לנו כמה היחסים האלה הם קריטיים לביטחון ישראל ושצריך לטפל בבעיה הזו. מהוא רק שכח להוסיף שאתה ראש הממשלה הוא הבעיה".

שלושת חברי הכנסת של סיעת בל"ד, בהם גם ח"כ חנין זועבי שהורחקה מדיוני הכנסת לכחצי שנה ביולי האחרון בעקבות התבטאויותיה, הודיעו היום כי יחרימו את הישיבה בשל מה שהגדירו "מסע הסתה" המתנהל נגדם זה תקופה ארוכה.