בכירים בהתיישבות: "נתניהו ממחזר תכניות בנייה"

גורמים בכירים בהנהגת המתנחלים לא מתרשמים מההכרזות על קידום אלפי יחידות דיור ותשתיות בהתנחלויות ובמזרח י-ם. "עד שלא תהיה התקדמות בבנייה - ההצהרות עקרות", אמרו לחדשות 2 Online. "רה"מ מנסה לפייס אותנו"

מתכוון לבנות? נתניהו (AP)

נתניהו "בונה" על הימין ולא מתכוון באמת לבנות בשטחים? גורמים בכירים בקרב הנהגת המתנחלים בירכו הבוקר (שני) על התכנית שנחשפה אתמול לראשונה במהדורה המרכזית לפיה בכוונת ראש הממשלה לאשר בנייה של כאלפיים יחידות דיור ביהודה ושומרון ולפתח תשתיות רבות באזור. עם זאת, הם אמרו כי אין כל חידוש בהכרזות נתניהו - והביעו חשש כי הצהרותיו ריקות מתוכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על אף שכאמור בירכו על אמירותיו של ראש הממשלה, מיהרו הגורמים בהנהגת המתנחלים לצנן את ההתלהבות. בשיחה עם חדשות 2 Online טענו כי סעיפי הבנייה של התכנית, כולל בניית אלף יחידות דיור במזרח ירושלים עליהם פורסם הבוקר, הם לא יותר ממחזור של תכניות קיימות.

לטענתם, כפרי הסטודנטים שדובר שיפותחו ביהודה ושומרון הם כפרים שכבר קיימים או כאלה שנמצאים בשלבי הקמה. גם צירי התנועה ה"חדשים" הם כאלה שתוכננו כבר לפני 20 שנה: כך, לטענתם פרויקט כביש עוקף חווארה שממתין לתקציב וצירי תנועה אחרים עליהם דווח. גם התכנית לשיפוץ של מערת המכפלה הונחה כבר על שולחן ועדות התכנון והמנהל לפני 12 שנים, ולטענתם אושרה כבר.

אותם גורמים חוששים כי נתניהו למעשה זורה חול בעיני הימין על מנת להבטיח לעצמו רווחים פוליטיים וכי בדרך זו הוא מנסה לפייס את הימין. הם טוענים כי כל תכניות הבנייה עליהן מדבר ראש הממשלה הן "ממוחזרות" וכי מדובר בכאלה שמונחות על השולחן כבר שנים ארוכות ושיש להן אישורים מתקדמים.

בנייה בהר חומה, ארכיון (AP)

לטענתם, בישיבות שבכוונת נתניהו לערוך בהמשך השבוע ידונו רק בפיתוח תשתיות ולא בבניית יחידות דיור. לדבריהם, עד שלא תחול התקדמות בהתחלות הבנייה בשטחים, הצהרות נתניהו הן לא יותר מהצהרות עקרות.

ה"דיל" של נתניהו: בנייה בשטחים בתמורה לשקט פוליטי   

הבוקר הודיע נתניהו כי יקדם בנייה של 1,060 יחידות דיור חדשות. 660 יחידות דיור יוקמו ברמת שלמה ו-400 בשכונת הר חומה בעיר.

ביום רביעי האחרון נועד נתניהו עם השר נפתלי בנט, שאיים בעבר לערער על יציבות הקואליציה אם לא תיפסק הקפאת הבנייה ה"שקטה" בשטחים. בפגישה נכחו שר הבינוי והשיכון אורי אריאל וזאב (זמביש) חבר - מראשי מועצת יש"ע וממובילי ההתיישבות ביהודה ושומרון. במהלך הפגישה אמר בנט לנתניהו כי ברור שלבני ולפיד אינם מעוניינים בבחירות וכי עליו לנצל מצב זה על מנת לאשר בנייה ביהודה ושומרון.

לאחר הפגישה החל משא ומתן מתקדם בין מועצת יש"ע לבין לשכת ראש הממשלה. במסגרת העסקה מסתמן כי יאושרו כאלפיים יחידות דיור - רובן המכריע בגושי ההתיישבות. חלק מהבנייה, כך מסתמן, תתבצע גם ביישובים כמו עלי זהב - שהכללתם בגושי ההתיישבות נתונה במחלוקת.

הדיל של נתניהו: בנייה תמורת שקט (רויטרס)
 

עוד בטרם הוחלט סופית על אישור יחידות הדיור, הסכימו הצדדים על ביצוע עבודות תשתית ותחבורה בהיקף נרחב ביותר. ביום רביעי הקרוב יתקיים דיון בלשכת ראש הממשלה ובו ישתתפו השרים לפיד, כץ, בנט ואריאל - שצפויים לאשר את התכניות הנרחבות.

בין היתר מדובר על סלילת 12 כבישים חדשים - החל מסלילת כביש "עוקף חווארה" ועד לסלילת כבישים חדשים לעמנואל ועלי והרחבת כביש 60. כמו כן יוקמו כפרי סטודנטים, שלושה פארקים חדשים וטיילת חדשה בגוש עציון לזכרם של שלושת הנערים שנרצחו סמוך לחברון.

ההסכם כולל גם דיון מחודש בנושא הסדרת מאחזים וכן עבודות בינוי ושיפוץ נרחבות במערת המכפלה - עבודות שמתעכבות כבר 12 שנים. מהפרטים עולה כי הנושא מצוי במו"מ מתקדם עם סיעות הקואליציה.