נתניהו: נבנה אלף דירות במזרח ירושלים

אחרי הדיווח על קידום תשתיות בהתנחלויות והדיל שרקם עם האגף הימני בממשלה כדי לשמור על שקט פוליטי, רה"מ ממשיך בקידום פרויקטים רגישים במזרח ירושלים. על הפרק: יותר מ-600 דירות שייבנו בשכונת רמת שלמה ו-400 בהר חומה

בנייה בהר חומה, ארכיון (AP)

שעות ספורות לאחר חשיפת הדיל שרקם עם המתנחלים, אישר ראש הממשלה בנייה של יחידות דיור חדשות במזרח ירושלים: רה"מ נתניהו הודיע היום (שני) כי יקדם בנייה של 1,060 יחידות דיור חדשות - 660 ברמת שלמה ו-400 בשכונת הר חומה בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנוסף, הורה נתניהו לקדם את בניית התשתיות הנרחבות לפיתוח בשטחי יהודה ושומרון אותן חשפנו אמש לראשונה במהדורה המרכזית. כל הצעדים הללו עלולים להעמיק עוד יותר את היחסים המתוחים ממילא בין ישראל לארצות הברית, המתנגדת נחרצות להמשך הבנייה הישראלית מעבר לקו הירוק.

אמש חשפנו כי ביום רביעי האחרון נועד נתניהו עם השר נפתלי בנט, שאיים בעבר לערער על יציבות הקואליציה אם לא תיפסק הקפאת הבנייה ה"שקטה" בשטחים. בפגישה נכחו שר הבינוי והשיכון אורי אריאל וזאב (זמביש) חבר - מראשי מועצת יש"ע וממובילי ההתיישבות ביהודה ושומרון. במהלך הפגישה אמר בנט לנתניהו כי ברור שלבני ולפיד אינם מעוניינים בבחירות וכי עליו לנצל מצב זה על מנת לאשר בנייה ביהודה ושומרון.

לאחר הפגישה החל משא ומתן מתקדם בין מועצת יש"ע לבין לשכת ראש הממשלה. במסגרת העסקה מסתמן כי יאושרו כאלפיים יחידות דיור - רובן המכריע בגושי ההתיישבות. חלק מהבנייה, כך מסתמן, תתבצע גם ביישובים כמו עלי זהב - שהכללתם בגושי ההתיישבות נתונה במחלוקת.

הדיל של נתניהו: אלפי יחידות דיור (רויטרס)

כבישים ופארקים

עוד בטרם הוחלט סופית על אישור יחידות הדיור, הסכימו הצדדים על ביצוע עבודות תשתית ותחבורה בהיקף נרחב ביותר. ביום רביעי הקרוב יתקיים דיון בלשכת ראש הממשלה ובו ישתתפו השרים לפיד, כץ, בנט ואריאל - שצפויים לאשר את התכניות הנרחבות.

בין היתר מדובר על סלילת 12 כבישים חדשים - החל מסלילת כביש "עוקף חווארה" ועד לסלילת כבישים חדשים לעמנואל ועלי והרחבת כביש 60. כמו כן יוקמו כפרי סטודנטים, שלושה פארקים חדשים וטיילת חדשה בגוש עציון לזכרם של שלושת הנערים שנרצחו סמוך לחברון.

ההסכמות יובילו למשבר עמוק עם ארה"ב? (מרים אלסטר, פלאש 90)

ההסכם כולל גם דיון מחודש בנושא הסדרת מאחזים וכן עבודות בינוי ושיפוץ נרחבות במערת המכפלה - עבודות שמתעכבות כבר 12 שנים. מהפרטים עולה כי הנושא מצוי במו"מ מתקדם עם סיעות הקואליציה.

תוקפים, אך נשארים

גורם מדיני בכיר הזהיר אמש מפני העסקה המתגבשת והשלכותיה. "נתניהו צפוי להיתקל בחזית בינלאומית רחבה המתנגדת לבנייה בהתנחלויות", אומר הגורם בתגובה לפניית חדשות 2. "כשאין משא ומתן, יכולת התמרון של נתניהו שואפת לאפס".

"תכנית הבנייה, גם אם בגושים, במציאות הנפיצה הזאת שלנו, היא חסרת אחריות ביטחונית ומדינית", אמרה אתמול שרת המשפטים ציפי לבני. "הפחד לומר בקול שיש הקפאה מחוץ לגושים יוביל לפגיעה בגושים עצמם".

גורמים במערכת הפוליטית העריכו אתמול כי למרות התנגדותם, הן השרה לבני והן השר לפיד יישארו בממשלה ויסתפקו במתיחת ביקורת. זמן קצר לאחר הפרסום הודיע לפיד כי הוא מתנגד בתוקף למימוש תכנית בנייה רחבת היקף בהתנחלויות.

"התכנית בעת הזו תוביל למשבר חמור ביחסי ישראל-ארה"ב ותפגע במעמדה של ישראל בעולם", נמסר מלשכתו. עוד נמסר כי בדרך כלל לפיד אינו מתנגד לבנייה בתוך גושי ההתנחלויות - "אולם בעת הזו יגרום הדבר לנזק כבד לישראל". לדברי לפיד, כל ניסיון לבנות מחוץ לגושי ההתנחלויות "ייתקל בהתנגדות חריפה".