פרשת הרפז: התקליטורים שנמצאו ייבדקו‎

המשטרה ומשרד המשפטים הודיעו כי ההקלטות שנמצאו מלשכת שר הביטחון לשעבר ברק יועברו לבדיקה "כדי לבחון את היבטי העניין ובפרט האם מדובר בחומר חקירה רלוונטי לפרשת הרפז". הבדיקה תיערך בשילוב עם גורמים רלוונטיים במערכת הביטחון

אהוד ברק (AP)

הקלטות שנמצאו בלשכת ברק יועברו לבדיקה משפטית: היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין כינס היום (ראשון) דיון בעקבות מציאת תיעוד של חלק מהשיחות בלשכתו של שר הביטחון לשעבר, כפי שנחשף בחדשות 2 בשבוע שעבר. בסוף השבוע טען ברק כי "אין לי ספק שמי שיאזין לשיחות ימצא בלשכת שר הביטחון שכל ההתהלות בעניין הזה נעשתה ללא רבב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשטרה ומשרד המשפטים הודיעו במשותף כי בתום הדיון "הוחלט לערוך בדיקה בדבר תוכנם של התקליטורים שנמצאו במשרד הביטחון, כדי לבחון את היבטי העניין ובפרט האם מדובר בחומר חקירה רלוונטי לפרשת הרפז". ההחלטה התקבלה על ידי פורום מצומצם שכלל את וינשטיין, פרקליט המדינה שי ניצן וראש האגף לחקירות ומודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי, ובכירים מהפרקליטות ומהמשטרה.

"הבדיקה תיערך בשילוב עם גורמים רלוונטיים במערכת הביטחון", הדגישו במשטרה ובמשרד המשפטים. בשבוע שעבר התגלו התקליטורים בכספת של אחד מקציני הביטחון שכבר אינו עובד במשרד הביטחון. על פי ההערכות מדובר בהקלטות קריטיות בחקירת הפרשה, שחשפה התנהלות בעייתית ואף פלילית לכאורה של קצינים בכירים, ובין לשכות הרמטכ"ל אשכנזי ושר הביטחון ברק.

בתחילת חקירת הפרשה נטען שהייתה תקלה בהקלטות, ואחר כך - שהיה קצר חשמלי ובעקבות כך לא ניתן לאתר אותן. בשבוע שעבר כאמור הן נמצאו ותוכנן בוודאי ישנה את פני הפרשה הזו. החומרים הועברו היום לבחינה של היועץ המשפטי של משרד הביטחון, ולבדיקה של היועץ המשפטי לממשלה. לא מן הנמנע שבין הקלטות המדוברות, ישנם תקליטורים שלא ידעו על קיומם עד עכשיו. הקב"ט שבכספתו הן נמצאו יצטרך לענות מה עשו אצלו, ומדוע לא העביר אותן כשידע שישנה חקירה. מדובר באיש שפוטר לאחרונה ממשרד הביטחון בשל הסתבכות שככל הנראה אינה קשורה לפרשת הרפז.

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי (AP)

ברק: "השתמשו נגדי בכלים עבריינים"

שר הביטחון לשעבר ברק טען בראיון לערוץ הראשון כי "עצוב לראות לאיזה דפוסי התנהגות הידרדר הרמטכ"ל לשעבר בצה"ל, ואיזה עומק של פעילות על סף העבריינות בדרך להשיג מטרות בלתי תקינות בדמוקרטיה". לדברי ברק, שהתראיין ביום שישי האחרון לתקשורת הישראלית לראשונה אחרי תקופה ממושכת "אני כועס על מה שקרה לא לגבי, אלא מה שקרה לאנשים כמו גלנט, צ'יקו תמיר ועימאד פארס, קצינים מהמעלה הראשונה שהסתכלו למוות בעיניים יותר מפעם אחת ומצאו עצמם נרדפים עד חורמה במין אובססיביות ובלי טעם על ידי הרמטכ"ל וסביבתו".

ברק הוסיף כי "הדבר העיקרי הוא שחבורה כזאת התייצבה בצורה חסרת תקדים בתולדות צה"ל בניסיון לשבש תהליכים חוקיים שבאחריות הדרג הממונה עליהם - שר הביטחון והממשלה, תוך היזדקקות לכלים עברייניים, דבר כזה לא היה בתולדות צה"ל ואני מצפה מהיועץ המשפטי לממשלה לפעול בכל האמצעים כדי שדבר זה ייחקר עד תום".

על ההקלטות עצמן אמר ברק: "אם התקליטורים האלה מכילים שיחות שלא היו שם, אז צריכה להיות חקירה מי הקליט אותן כי אז זה האזנת סתר שזו עבירה. כל הקלטות שאני הקלטתי נעשו כדין ולא יימצא בהן דבר אחד שאינו תקין". כמו כן הוסיף ברק כי השמועות לפיהן חלה באלצהיימר מופרכות וכי אינו שוקל לחזור לפוליטיקה.