בלי קללות, עם ג'ינס: המותר והאסור לח"כים

אחרי 11 שנה, נוסח קוד אתי חדש לכנסת. מעכשיו, חבר כנסת שיקלל או שיתנהג לא כיאות ישלם עד 77 אלף שקלים – אלא אם יבקש סליחה מול כולם. מנגד, יש גם הקלות – הח"כים יוכלו להתהלך עם ג'ינס וסנדלים במשכן. ויש גם תרומה של פואד לתקנון האתי

זה לקח 11 שנה וארבע כנסות אבל בשבוע הבא יהיה לחברי הכנסת קוד אתי חדש. מהחורף הקרוב ועדת האתיקה תוכל לראשונה להטיל קנס של עד שתי משכורות, 77,000 שקל על חבר כנסת שקילל, פגע בכבוד הכנסת או נהג שלא כיאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הניסיון לגבש כללי אתיקה עדכניים לח"כים נולד אחרי ליל ההצבעות הכפולות, אבל מושלם רק עכשיו בגלל ויכוחים סוערים. חברי הכנסת מיקי רוזנטל ויריב לוין יביאו להצבעה כללים שישנו במידה רבה את הדרך שבה מתפקדת הכנסת.

חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי זכורה היטב מהאירוע בו שפכה כוס מים על חבר הכנסת ראלב מג'אדלה. האם לפי החוק הקוד האתי החדש היא היתה מקבלת על זה קנס? לא, כי כדי למנוע רדיפה פוליטית העונש יוטל רק במקרה של ביצוע אותה עבירה אתית פעמיים.

התבטאות שלא תעבור לסדר היום. זועבי (פלאש 90)

לעומת זאת, ההתבטאות של ח"כ חנין זועבי שהשוותה בין צה"ל לדאע"ש, לא היתה עוברת לסדר היום במסגרת הכללים החדשים.

עוד תקדים בקוד החדש: חבר כנסת יוכל להיפטר מהקנס אם יעלה על דוכן הכנסת ומול כל החברים והמצלמות יבקש סליחה.

הסעיף הטרי ביותר נולד בזכות פואד. הוא טוען כזכור שהמיליונים במזומן שהתגלו בכספת היו הלוואה, אז מעכשיו אסור לחבר כנסת לקבל הלוואה בלי אישור.

מותר לא להתגלח (חדשות 2)

ועוד ממורשתו של בן אליעזר: לראשונה הצהרות ההון של חברי הכנסת ייבדקו על ידי היועץ המשפטי ולא יוכנסו לכספת בלי בדיקה כמו שקורה היום. כמו כן, חבר כנסת יוכל לקבל מתנות בשווי של עד שלוש מאות שקל בלי לבקש אישור.

הסעיף שנגנז דווקא הוא זה שנועד להכתיב לחברי כנסת כללי לבוש אחיד. הח"כים יוכלו לבוא בג׳ינס וסנדלים כאוות נפשם, ואגב - גם לא להתגלח.