ח"כ זחאלקה על פרשת בני סכנין: "הספורט של ליברמן הוא הסתה"

לאחר ששר החוץ טען כי עדיף שבני סכנין "תשחק בליגה הפלסטינית או הקטארית", השיב ח"כ זחאלקה לדבריו. "ליברמן לא בוחל בשום הזדמנות ובשום אמצעי כדי לשסות, לתקוף ולהפיץ רעלים של שנאה וגזענות", טען

עימות נוסף. ליברמן וזחאלקה

"המתקפה היא ניסיון זול לערב פוליטיקה בספורט": פרשת בני סכנין, בה העניקה הקבוצה אות הוקרה לח"כ לשעבר עזמי בשארה שהואשם בסיוע לאויב, עוררה מחדש את המתיחות בכנסת בין שר החוץ ליברמן לנבחרי הציבור הערבים. לאחר ששר החוץ קרא להעניש את הקבוצה והציע לה לשחק "בליגה הפלסטינית או בליגה הקטארית", ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) טען כי דברי ליברמן "רק מחזקים את בני סכנין ברחוב הערבי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זחאלקה, שנכח בטקס מעורר המחלוקת, פרסם היום (ראשון) הודעה נזעמת על דברי ליברמן. "הייתי במגרש אתמול ונתבקשתי לא לרדת לכר הדשא כדי לא להפוך את העניין לפוליטי", טען חבר הכנסת. לדבריו, "היה טבעי שסכנין תודה לתורמים, כפי שעשתה לכל מי שתרם לה בעבר, ביניהם ארקדי גיידמאק, שלא אהבתי את המחמאות שהרעיפו עליו אז. יש המבקרים את ההוקרה לבשארה, וזו זכותם אך בין זה לבין לקרוא ולפעול להענשת בני סכנין המרחק גדול".

זחאלקה גינה את קריאתו של ליברמן להשעיית בני סכנין והוסיף: "הספורט של ליברמן הוא ההסתה נגד ערבים - הוא לא הפשיסט הראשון שמתייחס לספורטאי לפי צבע עורו. הוא לא בוחל בשום הזדמנות ובשום אמצעי כדי לשסות, לתקוף ולהפיץ רעלים של שנאה וגזענות. במקום לתקוף, היה ראוי שפוליטיקאים ידאגו לסיוע ממלכתי לקבוצה הסובלת ממצב קשה".

הוקרה לבשארה ואמיר קטאר, אוהדי סכנין (באדיבות ONE)

ליברמן: "שיעברו לשחק בליגה הפלסטינית"

שרת התרבות והספורט לבנת גינתה כבר אמש את המעשה, אותו כינתה "פרובוקציה וחציית קווים אדומים של ממש". השרה קראה להתאחדות לכדורגל "לנהוג במלוא חומרת הדין נגד הקבוצה והגורמים שאחראים לשערוריה". לעומתה, יו"ר בני סכנין מוחמד אבו יונס טען כי הסיפור הוא "סתם סערה בכוס מים - עזמי בשארה היום אינו פוליטיקאי, ואני כלל לא עוסק בנושאים כאלה. הכל אושר מראש ואין סיבה לעורר סערה בעניין".

בעקבות הוקרת התודה החריגה, מנהלת ליגת העל בכדורגל פרסמה הודעה ובה טענה כי היא רואה בחומרה את הטקס שנערך בפתח המשחק לכבודו של בשארה ותדרוש מההתאחדות לכדורגל להעמיד את הקבוצה לדין. "בבקשה שהועברה ע"י בני סכנין ואושרה ע"י המנהלת להענקת מגני הוקרה לספונסרים של הקבוצה, לא צוין שמו של עזמי בשארה", הסבירו במנהלת. "מעבר לכך, בשיחה מוקדמת עם ראשי סכנין הובהר כי חל איסור לערב בטקס חברי כנסת או כל גורם פוליטי אחר".

שר החוץ אביגדור ליברמן מתח ביקורת חריפה על הנהלת הקבוצה בעקבות הטקס יוצא הדופן. "כשקבוצת כדורגל בליגה הישראלית מודה למי שחשוד בריגול ובסיוע לחיזבאללה, שברח מהארץ ומסית נגד מדינת ישראל, יש לנקוט נגדה בצעדים חריפים", קרא ליברמן. בהמשך קרא ליברמן להתאחדות לכדורגל ולמנהלת הליגה לשקול להשעות את פעילותה של בני סכנין בליגת העל ולנקוט נגדה באופן מיידי בצעדים חריפים. "יש לשקול הטלת קנסות כבדים ומשחקי רדיוס ללא קהל לתקופה ממושכת", אמר ליברמן. "להנהלת הקבוצה אני מציע לשקול אפשרות לעבור ולשחק בליגה הפלסטינית או בליגה הקטארית".

בעקבות הטקס, קראו שרים וחברי כנסת מהימין להעניש את בני סכנין: שר התחבורה ישראל כ"ץ טען הבוקר כי "יש להטיל על הקבוצה סנקציות קשות", וח"כ מירי רגב אף קראה להרחקת הקבוצה מהליגה בשל מעשה "אנטי-ישראלי". לדברי השר כ"ץ, הענקת אות הוקרה "לבוגד כמו עזמי בשארה זו סטירת לחי מצלצלת לכל אזרחי מדינת ישראל. כאן לא יעזרו שום טענות על קיפוח - חייבים לקבוע כללים ברורים ביחס למקורות מימון מותרים".

חברת הכנסת מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים, הצטרפה למחאה: "אני קוראת ליועץ המשפטי להרחיק לאלתר את קבוצת בני סכנין מליגת העל. לא ייתכן שהנהלת הקבוצה ואוהדיה ימשיכו בפעולות אנטי ישראליות. אני מצפה שהיועץ המשפטי יקבל את פנייתי, יעניש את הקבוצה בחומרה וייתן הנחייה ברורה שפעילויות אלה לא מקובלת במגרשי הכדורגל". לדברי רגב, "לא ייתכן שקבוצת כדורגל המשחקת בישראל תעניק תעודת הוקרה ופרס לאדם שחשוד בסיוע וריגול למען חיזבאללה".