ליברמן נגד בנט: "אל תגזרו קופונים על חילוקי דעות"

בריאיון ל"פגוש את העיתונות" מתח שר החוץ אביגדור ליברמן ביקורת על המתקפה של שרי הימין בנט וארדן נגד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "בין ידידים יכולים להיות חילוקי דעות, לא צריך להתנפל", אמר ליברמן. בנוסף, התייחס להכרה בשבדיה ובריטניה במדינה פלסטינית והאשים את המדינות ב"שוחד פוליטי"

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס הערב (שבת) בריאיון ל"פגוש את העיתונות" למהלכיו של משרד החוץ בטיפול באסון בנפאל, להחלטה בשבדיה ובריטניה על הכרה במדינה פלסטינית וגם לביקורת שהשמיע חברו לקואליציה השר נפתלי בנט נגד דבריו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שקשר את הסכסוך הישראלי-פלסטיני להתחזקות דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נלך לעובדות: כשנגמר לנו מלאי תחמושת ב'צוק איתן' מי שסיפק לנו תחמושת היתה ארה"ב, מי שנתן כסף לפתח את כיפת ברזל - היו האמריקנים, מי שהצביעה איתנו במועצה לזכויות האדם היתה ארה"ב, המדינה היחידה ומי שמונע הרבה צרות לישראל במועצת הביטחון הם האמריקנים עם הוטו שלהם", הדגיש שר החוץ מול המתיחות עם וושניגטון.

הוא התייחס במרומז לביקורת של בנט, שאמר על דבריו של קרי כי "גם כשבריטי מוסלמי עורף ראש של בריטי נוצרי, תמיד יהיה מי שיאשים את היהודי". "בין ידידים יכולים להיות חילוקי דעות, לא צריך להתנפל ולא צריך לגזור קופונים על זה", הצהיר ליברמן. "אני חושב שאין לנו אלטרנטיבה לארה"ב וכל התלהמות היא רק מזיקה".

גם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שהתמודד בעבר עם התבטאויות שנויות במחלוקת נגד מזכיר המדינה, יצא הערב נגד הביקורות שמתחו שרי הימין, בנט וארדן על קרי. "היחסים בין ארצות הברית לישראל מבוססים על אינטרסים וערכים משותפים, ואסור שמחלוקת כזו או אחרת תעיב עליהם. ארצות הברית מסייעת לישראל במגוון רחב של תחומים, כמובן בנושאי ביטחון, ועלינו לזכור זאת ולהכיר לה ולמנהיגיה תודה על כך", אמר יעלון ערב נסיעתו לביקור עבודה בארה"ב.

בתגובה לדבריהם של ליברמן ויעלון ולדברי מחלקת המדינה בנושא, לפיהם אמירתו של קרי סולפה, אמר השר נפתלי בנט: "ארה"ב היא ידידתנו הגדולה ואנו מחזקים קשר זה. עם זאת, השר בנט עומד מאחורי הדברים. לאחר שנאמר במפורש שהסכסוך הישראלי-פלסטיני מזין ומחזק את דאע"ש, היתה חובה להגיב ומהר כדי שההשוואה לא תחזור לעולם. את הטרור לא מבינים ולא מגבים, נלחמים בו".

בנט תקף את קרי. ארכיון (פלאש 90)


"ההכרה במדינה פלסטינית - שוחד פוליטי"

בריאיון התייחס שר החוץ ליברמן גם למעמדה של ישראל בעולם עם ההחלטות בשוודיה ובריטניה ביחס למדינה הפלסטינית. "חשוב להבין את הרקע, מפלגות השמאל באירופה לא מתעניינות במדינה פלסטינית, הן מתעניינות במצביעים שלהם - המוסלמים במדינות שלהם. הקהילות הללו גדולות יותר מהקהילות היהודיות במדינות הללו", הסביר. "השמאל האירופי בפירוש לא מתעניין בנושא הפלסטיני אלא בקולות. בשוודיה כשהיו בחירות - גייס את הנושא הזה למערכת הבחירות שלו. אפשר לכנות זאת - שוחד פוליטי".

עוד עדכן שר החוץ בריאיון בנוגע למאמצי משרדו בטיפול באסון בנפאל ואמר: "הפצועים שלנו בדרך לניו דלהי, שם יהיה תדלוק נוסף והם יגיעו ארצה. יש עוד 60 ישראלים, לא בטרק הזה אלא באזור, שעדיין לא יצרנו איתם קשר. אנחנו סבורים שבכפרים באזור אין קשר טלפוני ולכן אנחנו מנסים ליצור איתם קשר".

ליברמן שיבח את הדיפלומטים הישראלים שמסייעים במאמצי החילוץ והסיוע לישראלים בנפאל והתייחס להחלטה להעביר את הפצועים במטוס של איש עסקים פרטי שנחכר על ידי חברת 'הראל' מידיו. "זה קרה כי הוא נמצא שם באזור וכולם רצו לעזור. לא משנה מי האיש. אבל באופן פרטי שיש לך מטוס זה יותר זריז ויעיל".