הצעת חוק: רישיונו של רופא שהורשע בעבירות מין ייתלה

על פי ההצעה שתועלה בקרוב להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה, רופאים שעברו עבירות מין לא יוכלו להמשיך ולעסוק ברפואה ולהיפגש עם מטופלים. "היוזמה נועדה להגן על הציבור", אמרה ח"כ יפעת קריב, שיזמה את הצעת החוק

"החוק נועד להגן על הציבור". ארכיון (רויטרס)

על רקע החקירה המתנהלת נגד רופא ילדים מאזור קיסריה, שנעצר השבוע בחשד שהטריד מינית קטינות וביצע בהן מעשים מגונים, תועלה בקרוב להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק חדשה, לפיה רופאים שהורשעו על ידי בית המשפט בעבירות מין לא יוכלו לעסוק ברפואה ויאלצו לתלות את רישיונם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההצעה, שיזמה ח"כ יפעת קריב (יש עתיד), רישיונו רופא שהורשע ייתלה באופן מיידי, עד להחלטת ועדה מיוחדת שימנה שר הבריאות. הוועדה תחליט אם לבטל את רישיונו של הרופא, או להתלותו. בנוסף יוחלט האם תספיק נזיפה או התראה לרופא בעקבות מעשיו.

כיום, רופא אשר הורשע בעבירת מין יכול להמשיך לעסוק ברפואה ובכלל זה להתייחד עם נשים, חסרי ישע, קטינים ואנשים עם מוגבלויות במסגרת הטיפול בהם, ללא בקרה או השגחה. לרוב מפגשים אלה נעשים כשהמטופלים אינם יודעים כלל שהרופא המטפל הורשע.

"נפעל לקידום ההרתעה". ח"כ קריב (יח"צ)

להגנתם של המטופלים יש את חוק איסור העסקת עברייני מין, שמונע מבית חולים או מרפאה להעסיק עבריין מין, שלא פעם ממוניו לא היו מודעים לעברו הפלילי. רופא שהורשע עדיין יכול לעבוד בקליניקה פרטית או מוסד פרטי.

לטענת יוזמת ההצעה, החוק החדש יגן על ציבור המטופלים מפני עבריינות מין מצד רופאים. "הצעת החוק נכתבה בעקבות פניות מגורמי מקצוע על רופאים עברייני מין מורשעים, שממשיכים לעסוק במקצוע הרפואה תוך שהם מתייחדים עם נשים וקטינים בלא שהציבור יודע על כך", אמרה ח"כ קריב. "מחובתנו להגן על ציבור המטופלים ולפעול לקידום הרתעה וענישה הולמת לעברייני מין".