ביטול חוק המסתננים: "תפסיקו לבלבל את המוח עם החוקים"

ועדת תושבים מדרום ת"א התפרצו על ח"כים מהשמאל בדיון על החלטת בג"ץ שפסל את כליאת המסתננים. ח"כ רגב תקפה את השופטים: "נדאג לשידוכים למסתננים". שר הפנים: "החוק לא מאפשר לנו להתמודד". צפו

ועדת הפנים של הכנסת התכנסה הבוקר (שני) לדיון על כיווני פעולה אפשריים בעקבות החלטת בג"ץ לשנות את החוק למניעת הסתננות. בהחלטתו ביטל למעשה בג"ץ את האפשרות לכלוא מבקשי מקלט למשך שנה, מבלי משפט, ולסגור את מתקן השהייה חולות בתוך 3 חודשים. הדיון בוועדה היה סוער במיוחד כשתושבי דרום תל אביב התפרצו לעבר כמה מחברי הכנסת שהגנו על החלטת בג"ץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב (הליכוד) ביקרה בעוקצנות את הפסקה בפסק הדין הנוגעת לדאגה לרווחתם של המסתננים ולמציאת בני זוג. "נביא להצעה חוק חדש, נדאג שם גם לשידוכים", היא אמרה והודתה לראש העיר אילת מאיר יצחק-הלוי שהגיע לדיון, "בניגוד לראש העיר תל אביב שלא מצא את הזמן להגיע לכאן. הוא כנראה הוא עסוק בפתיחת העסקים בשבת".

שר הפנים הפורש סער הדגיש: "יש לי מחלוקת עם אלה שאומרים שמדינת ישראל יכולה לספוג 50-60 אלף מסתננים. הוא טועה, מי שחשב שבעיית מהגרי העבודה בישראל מאחורינו גם כן טועה".

סער טען שההחלטה של בג"ץ לא יכולה להישאר כמות שהיא. "אם החוק נשאר כמו שהוא, זה לא מאפשר לנו להתמודד עם הסיטואציה הזו", אמר. "זו פירמידה שמעמידה בראשה את המסתננים ומתחת את אזרחי המדינה. התוצאה של פסק הדין היא סולם נורמטיבי הפוך. יש לי קווים אדומים. בלי עונש מאסר למי שחוצה את הגבול לא הצעת חוק לממשלה. בהרבה מדינות בעולם מי שעובר גבול נשלח למשמורת".

"שופטי בג"ץ מנותקים"

במהלך הדיון התפרץ עובד חוגי, אחד מתושבי השכונות הדרומיות וקרא: "תפסיקו לבלבל את המוח עם החוקים".הוא פנה לשר סער: "תישאר עוד קצת עד שתשלים את העבודה ואז תפרוש. אני שומע 'מדינת ישראל'... אני כנראה חי במדינה אחרת כי אותנו כבשו. אני מוכן לערוך סיור לשופטי בג"ץ שיראו איך אנחנו חיים. השבע לא רואה את הרעב, האנשים האלה מנותקים מהעם. אם הם דואגים לתחביבים של המסתננים למה לא דואגים לתחביבים שלי? איך האנשים האלה מייצגים אותנו בכלל?"

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) השיבה לו: "אני מסכימה עם כל מה שאמרת. ההזנחה, התשתיות, האלימות, כל אלו בעיות רציניות שהממשלה חייבת לטפל בהן, אבל הימין הקיצוני סיפר לכם שכל הבעיות הללו קשורות ל-3,000 מסתננים שניתן להכניס למתקן חולות. סיפרו לכם שאם נכלא את האנשים הללו ללא משפט זה יעזור. זה לא".

בג"ץ הורה לשחרר את המסתננים. ארכיון (רויטרס)

מתקן חולות ייסגר תוך 90 יום

החלטת בג"ץ, שהתקבלה בסוף החודש שעבר, עוררה סערה במערכת הפוליטית. יוזם החוק, שר הפנים הפורש גדעון סער, שמשתתף בדיון הנוכחי, קרא אף לשקול את הגבלת סמכויותיו של בג"ץ.

"הצעתי בשיחה עם ראש הממשלה לעשות את מה שנעשה בממשלת רבין עם בשר לא כשר ולקבוע פסקה בחוק כבוד האדם וחירותו שתמנע מבג"ץ להתערב בנושא", אמר סער בריאיון לחדשות 2 אחרי החלטת השופטים.

גם יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב תקפה את ההחלטה. "מערכת המשפט מנותקת מהעם", אמרה רגב. "החלטת בית המשפט קוראת לכל מי שנמצא באפריקה לבוא לישראל כי כאן המסתננים זכאים להסתובב חופשי. בית המשפט לא ראה את טובת הציבור הישראלי ובהחלטתו יגרום למציאות בלתי נסבלת בתוך מדינת ישראל".

אתמול יצאו עשרות מתושבי השכונות הדרומיות של תל אביב, ובראשם פעילי הימין הקיצוני ברוך מרזל ומיכאל בן ארי, לעבר גינת לוינסקי בעיר למחות שוב נגד החלטת בג"ץ ושחרורם של המסתננים ממאסר.

כשהם לבושים בחולצות שחורות עם המילה בג"ץ בלבן עליהן קראו "סודנים לסודן" ו-"בג"ץ הביתה". "אתם אטומים לסבל של העם", אמרה תושבת השכונה, טליה מזרחי בהפגנה. "התושבים כבר מרוסקים, ילדים ואמהות לא יכולים לצאת לרחובות, אין לנו ביטחון בבית שלנו, אנחנו חוששים לצאת לרחוב משעות הערב. אנחנו במעצר בית. מה לגבי החופש וזכויות החירות שלנו? גם לנו מגיעות זכויות".