תגובות זועמות בכנסת למצב הקשישים המרותקים: "הממשלה צריכה להרכין ראש בבושה"

בעקבות הכתבה שחשפה את מצבם של מאות קשישים בישראל שאינם יוצאים מביתם שנים, תתכנס ועדת הרווחה של הכנסת לדיון דחוף. יו"ר האופוזיציה הרצוג טען כי "כאב נורא מפלח את הלב כשאנחנו מגלים שחיים בקרבנו קשישים שכלואים בביתם"

תגובות נזעמות במערכת הפוליטית בעקבות חשיפת סיפוריהם של הקשישים הכלואים בביתם: בעקבות הפרסום בחדשות 2 Online על מצבם הקשה של הקשישים שלא יוצאים מביתם בשל מצבם הרפואי, באופוזיציה טוענים כי על הממשלה לבקש סליחה מהקשישים - ואף קוראים להפלתה בשל המחדל בטיפול בקשישים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כאב נורא מפלח את הלב כשאנחנו מגלים שחיים בקרבנו קשישים שכלואים בביתם", כתב יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, בעמוד הפייסבוק שלו בעקבות פרסום הכתבה. "מחר בערב נתפלל קול נדרי ואז נכה על חטא ונאמר בזעקה 'אל תשליכנו לעת זקנה'. בקשת סליחה מהם אינה תהווה מחילה אלא רק טיפול אמיתי ועמוק שיפתור את בעיית הנגישות".

הרצוג טען כי יש צורך לשנות את התקציב, שנקבע בימים אלו, על מנת לספק מענה לתופעה. "בשעה בה נקבע התקציב הבא של מדינת ישראל חשוב שנזכור את בני הדור שהקים את המדינה ונדאג שעד יום הכיפורים הבא המראות של קשישים שאינם מסוגלים לצאת מביתם יעלמו מחיינו", אמר.

יו"ר ש"ס אריה דרעי הצטרף לדברי הרצוג וטען כי "ממשלת ישראל צריכה להרכין ראשה בבושה ולבקש סליחה בערב יום הכיפורים על כך שהיא ממשיכה בהזנחה של ציבור הקשישים". לדבריו, הממשלה הנוכחית לא תוכל לתקן את העוולה, ועל כן "צריכים השותפים בממשלה לפרקה ולפרוש, ולא לתת לתקציב אנטי חברתי הפוגע בכל השכבות המוחלשות לעבור".

ח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת, אמר כי יכנס דיון דחוף בוועדה "כדי להבין את גודל התופעה ולוודא שהממשלה תנקוט בצעדים שיביאו מזור לקשישים המרותקים לביתם". לדבריו, "הנתונים שהוצגו על ידי הקרן לידידות מדאיגים ביותר ומצביעים על חולשה של שירותי הרווחה".

"אין גבול לבושה", אמר ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ. "ממשלת ישראל חייבת לעשות חשבון נפש. בהיעדר דירות ציבורית מותאמות, נתונים קשישים ואנשים סיעודיים למעצר בבתיהם". ח"כ גילאון הוסיף כי התריע ופנה שוב ושוב לרשויות ולמשרד השיכון בעניין זה וציין כי ידרוש מענה מיידי למצוקה זו.

בהכנת הכתבה השתתף יאיר שרקי.

למערך המתנדבים של הקרן לידידות:
02-6461400
Gilas.Hadas@ifcj.org.il‎