יהדות התורה וכולנו בממשלת נתניהו החדשה: השוויון בנטל יבוטל, מס הרכישה יעלה דרמטית

חודש וחצי אחרי הבחירות – שתי מפלגות ראשונות בממשלתו הרביעית של נתניהו: כולנו של כחלון שסיכמה על העלאה דרמטית של מס הרכישה על דירות להשקעה ויהדות התורה – שכניסתה לממשלה מובילה לביטול השוויון בנטל. נתניהו לכחלון: "משה - אני שמח לקבל אותך בחום ובשמחה"

שתי מפלגות ראשונות בממשלה החדשה, שני סעיפים משמעותיים כלולים בהסכם הקואליציוני: שבוע לפני המועד האחרון לתום המגעים עם המפלגות, חתמו הערב (רביעי) נציגי "כולנו" ויהדות התורה על ההסכמים הקואליציוניים עם הליכוד - בדרך לממשלתו הרביעית של נתניהו. כניסתם לקואליציה מבשרת שהמגעים הולכים ומתקרבים לסיומם, אבל גם על שני שינויים מהותיים במדיניות הממשלה החדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צוותי המשא ומתן נפגשו הערב בפעם האחרונה, עברו על המסמכים וחתמו על ההסכם הקואליציוני. במסגרת ההסכמות עם יו"ר כולנו, יועלה דרמטית מס הרכישה על דירות למשקיעים - מדובר באחד המרכיבים המרכזיים של רפורמת הנדל"ן שמבקש כחלון להוביל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך את שר האוצר המיועד, משה כחלון עם חתימת ההסכם ואמר: "התחייבנו במהלך מערכת הבחירות לפעול על מנת להוריד את מחירי הדיור ויוקר המחייה, לקדם שורה של רפורמות ולהמשיך להזניק את כלכלת ישראל".

נציגי "כולנו" חותמים על ההסכם, הערב (פייסבוק)

"הכוונה המשותפת שלי ושל משה כחלון, שר האוצר המיועד, היא שכל מי שיישב סביב שולחן הממשלה ואני מקווה גם בכנסת היא לפעול ולהטיב עם אזרחי ישראל באמצעות הצמחה של הכלכלה הישראלית שתניב את הפירות לכלל האזרחים. משה - אני שמח לקבל אותך בחום ובשמחה".

"סיימנו מו"מ ארוך שהתמקד בכלי עבודה ובאמצעים שיסייעו לנו לקדם רפורמות. המשק הישראלי זקוק לרפורמות ואנחנו בסיעת כולנו יחד עם סיעת הליכוד, רה"מ והשרים נדע להוביל אותן. בממשלה הבאה נקדם רפורמות בדיור, בבנקאות ונפעל לצמצום פערים בחברה הישראלית", אמר שר האוצר המיועד כחלון, בתום המפגש עם ראש הממשלה.

ההסכם עם יהדות התורה: יבוטל השוויון בנטל

במסגרת ההסכם עם יהדות התורה שנחתם אף הוא הערב, הוסכם שיבוטלו הסנקציות הפליליות בסעיף השוויון בנטל. אתמול דווח על משבר בשיחות עם המפלגה החרדית, לאחר שהליכוד סירב להעלות את קצבאות הילדים באופן רטרואקטיבי מתחילת השנה, אך לאחר מכן סוכם כי מרגע הקמת הממשלה יועלו הקצבאות למצבם הקודם - לפני כהונתו של שר האוצר לפיד.

על פי ההערכות, התשלום הרטרואקטיבי שייכנס לתוקפו עוד לפני חוק התקציב יעלה למדינה מיליארד וחצי שקלים. משפחה ממוצעת עם שלושה ילדים תקבל כאלפיים שקלים, ומשפחה עם שבעה ילדים תקבל כארבעת אלפים שקלים במסגרת העלאות הקצבאות.

ובינתיים, המגעים להרכבת הממשלה נמשכים - ומתמקדים בפערים מול ש"ס. הערב, כך נדמה, נפתח הפתח לפשרה בנושא מע"מ אפס על מוצרי יסוד, סעיף עליו מתעקש יו"ר המפלגה ח"כ אריה דרעי: ועדה של כחלון ודרעי, שיתמנה לשר הכלכלה הבא, תדון אם וכמה מוצרים ייכללו במע"מ אפס. בש"ס לא ממש מרוצים מהפשרה הזו, אבל ההנחה היא שזה פתיר - וכי המפלגה תתרצה.

בנט יקבל לידיו את תיקי החינוך והתפוצות

במקביל, נמשכים גם המגעים עם ישראל ביתנו והבית היהודי. בנט צפוי להתמנות לשר החינוך הבא - וככל הנראה שימשיך להחזיק גם בתיק התפוצות, בו החזיק בממשלה האחרונה.

תיקי החינוך והתפוצות בדרך אליו. בנט (פלאש 90)

ככל הנראה שהתיק לענייני ירושלים, שגם עליו היה מופקד בנט - יישאר בידי הליכוד, אולם לידי הבית היהודי יועברו סמכויות רבות של התיק, המאפשרות לשלוט במנגנוני הפיתוח והתכנון של הבירה. אורי אריאל צפוי להתמנות לשר החקלאות ואיילת שקד לשרת התרבות והספורט.

ההסכמים אמורים להיחתם סופית בשבוע הבא - עד יום רביעי, הוא המועד האחרון להצגת הממשלה החדשה. אלא שייתכן שהמעמד החגיגי יידחה בחמישה ימים נוספים, לתחילת השבוע השני של מאי.