איום או ספין? יש עתיד בגישושים "לקראת פרישה"

ראש הממשלה נתניהו עקץ את לפיד על "פיזור הבטחות" והתגובה לא איחרה לבוא. בשעות האחרונות בדק השר יעקב פרי עם הח"כים הערבים אפשרות כי לפיד ישמש כיו"ר האופוזיציה אם יפרשו מהממשלה

ספין או איום? (קובי גדעון / לע"מ)

"יש עתיד" בדרך לפרישה או מפריחה ספין? על רקע המחלוקת בין ראש הממשלה ללפיד סביב תקציב המדינה לשנת 2015, השר יעקב פרי בדק בשעות האחרונות עם חברי הכנסת הערבים אפשרות שיסכימו לכך שלפיד ישמש כיו"ר האופוזיציה במידה ויחליטו לפרוש מהממשלה. הח"כים הערבים, שאותם כינה לפיד בעבר "הזועביז" הביעו לכך התנגדות.‎

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבוקר נראה כי נתניהו עושה שרירים משלו. ראש הממשלה זימן למעונו את הח"כים החרדים משה גפני ויעקב ליצמן לפגישה, שלפי גורמים פוליטיים, ייתכן שנועדה להכשיר את הקרקע למקרה שיידרש לבצע שינויים בקואליציה.

מוקדם יותר עקץ נתניהו את לפיד במהלך כינוס של פורום מטכ"ל במועצה האזורית אשכול. "על הכלכלה צריך לשמור, הכי קל זה לפזר הבטחות לכל אחד. הרבה יותר קשה לנהל מדיניות אחראית", ציין ראש הממשלה בפני ראשי הרשויות בדרום וחברי המטכ"ל.

למרות הדיווחים על הסכמות בין לפיד לראש הממשלה על תקציב המדינה, אתמול הסתיימה הפגישה בין השניים ללא תוצאות. בעוד לפיד מוכן לתת למערכת הביטחון 6 מיליארד שקלים בצה"ל דורשים תוספת של 11 מיליארד שקלים בשנה הקרובה. נתניהו ניצב לצידה של מערכת הביטחון וסבור שיש להעביר סכום גבוהה מ-6 מיליארד לצרכי ביטחון.

"אנחנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות בה, וכשאני אומר ארצה, אני מתכוון בכל חלקי הארץ, וברגע זה בראש ובראשונה בחלק הזה של הארץ. אבל כדי לבנות את ארצנו על כל חלקיה, אנחנו צריכים כלכלה חזקה ואנחנו צריכים ביטחון חזק", אמר היום נתניהו בפורום מטכ"ל בדרום.

אחרי ששלח עקיצה לעברו של שר האוצר הוסיף נתניהו: "במשך שנים ניהלנו מדיניות תקציבית אחראית, ניהלנו את הכלכלה נכון, בשעה שאחרים ניהלו אותה לא נכון. והתוצאות ניכרות לעין, משום שכלכלת ישראל קיבלה, ואם נמשיך לפעול באחריות היא תמשיך לקבל, ציונים גבוהים מאוד מהשווקים הבינלאומיים".

גישש עם הערבים. פרי, ארכיון (קובי גדעון לע"מ)

הבוקר, נפגש שר האוצר עם ניצולי שואה והתייחס לקרב סביב התקציב כשהוא חמוש בהבטחות. "לא רק שלא נקצץ, אנחנו גם נוסיף לבריאות, לרווחה, לחינוך ולניצולי השואה", אמר לפיד. "אנחנו בימים של תקציב, שבהם אתה מסתכל מחדש על סדר העדיפויות של מדינת ישראל. בסדר העדיפויות נמצאים התקציבים החברתיים. אנחנו צריכים ביטחון אבל גם תקציבים לניצולי השואה. זה מסע שכולנו צריכים לעבור ביחד".