משקיעים בדרום: 1.3 מיליארד שקל לפיתוח עוטף עזה

הממשלה אישרה תכנית לפיתוח התיישבותי, כלכלי וחברתי של שדרות ויישובי עוטף עזה לשנים 2014-2018, שתכלול מתן תמריצים לעסקים, השקעה בתשתיות ושיפור רמת השירותים. רה"מ נתניהו: "זו ההשקעה הגדולה ביותר שעשתה מדינת ישראל באזור זה אי פעם"

אושר סיוע לדרום (רויטרס)

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיתוח התיישבותי, כלכלי וחברתי של שדרות ויישובי עוטף עזה לשנים 2014-2018 בהשקעה של 1.3 מיליארד שקלים. נתניהו: "זו ההשקעה הגדולה ביותר שעשתה מדינת ישראל באזור זה אי פעם. זה מתווסף כבר ל-417 מיליון שקל שהעברנו במהלך מבצע צוק איתן. אנחנו מפתחים אזור תעשייה חדש בשדרות, תשתיות תחבורה לאזור, עידוד מעבר צעירים וסטודנטים לעוטף עזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה החדשה מתמקדת בארבעה תחומים:

• כלכלה - הרחבה משמעותית של התמריצים והסיוע לעסקים באזור.
• חקלאות - פיתוח ענף החקלאות, עוגן הפעילות המרכזי ביישובי העוטף.
• פיתוח התיישבותי - פעולות לתמיכה בהמשך מגמת הגידול במספר התושבים בעוטף.
• איכות חיים - השקעה משמעותית בחידוש ובשדרוג תשתיות, לטובת העלאת איכות החיים ורמת השירותים של תושבי האזור.

בשבוע שעבר נפגש ראש הממשלה עם ראשי רשויות מקומיות והבטיח להם כי "מה שהיישובים הללו יקבלו, ומגיע להם, זו העדות החזקה ביותר". כמו כן הבטיח ראש הממשלה להמשיך בבנייה בכל הארץ, והדגיש: "לא יגרשו אותנו".

נתניהו אמר לראשי הרשויות כי מדובר ב"החלטה לעזור ליישובי עוטף עזה, בהמשך ליישובי הדרום, בסכומים ענקיים כפי שלא היה מאז הקמתה של המדינה". לאחר מכן פנה נתניהו במסר מאיים לאויביה של ישראל: "אתם חושבים שתגרשו אותנו? לא רק שלא תגרשו אותנו - אנחנו נבנה ונתעצם וניבנה בארצנו, בכל חלקיה".

תכנית החומש "לפיתוח התיישבותי, כלכלי וחברתי של שדרות ויישובי עוטף עזה " גובשה במשרד ראש הממשלה. במשרדו של ראש הממשלה הבהירו כי התכנית מצטרפת להחלטה שקיבלה הממשלה בתחילת מבצע "צוק איתן", במסגרתה הוקצו לייושבי העוטף 417 מיליון שקלים עבור השנים 2015-2016. כמו כן נמסר כי מדובר ב"תכנית הפיתוח הכלכלי הגדולה והמקיפה ביותר שהופעלה באזור זה".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, גיבש את תכנית הסיוע יחד עם ראשי הרשויות. התקציב הנוסף נועד לסייע באופן משמעותי לכלכלה, לחקלאות, לפיתוח ההתיישבותי ולשיפור איכות החיים. אם ההחלטה תאושר, מקווים במשרד ראש הממשלה כי הסיוע ירחיב באופן משמעותי את התמריצים והסיוע לעסקים באזור, יפתח את ענף החקלאות המהווה כעוגן הפעילות המרכזי בעוטף עזה, יסייע לגידול מספר התושבים באזור וישפר את התשתיות ורמת השירותים באזור.

"מאז 2009 חל גידול מתמשך במספר התושבים בעוטף עזה, וצעדי הממשלה הנוכחים נועדו להבטיח כי צמיחה דמוגרפית זו תימשך גם בשנים הבאות", נמסר ממשרד ראש הממשלה. "בתחום הכלכלי, יפותח אזור תעשייה חדש בשדרות בהשקעה של 46 מיליון שקלים, ויינתנו לעסקים באזור שורה רחבה של הטבות".

בתחום התיירות, יוענק החזר של 24% כמענק מהשקעה על הקמה או הרחבה של יחידות אירוח ו 30% החזר כמענק על הקמה או הרחבת עסקים קטנים תיירותיים. כמו כן יפעיל משרד התיירות חממות תיירות ביישובי עוטף עזה, באמצעותן תיירנים יקבלו יעוץ מקצועי.