סער על נתניהו: "כשאין ציפיות - אין אכזבות"

בריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" מתייחס השר הפורש גדעון סער לנסיבות פרישתו הפתאומית וליחסים שעלו על שרטון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ("לא יכול להכחיש שהיחסים שונים מכפי שהיו בעבר") ומספר כי הוא לא מתחרט על החלטתו לעזוב את הפוליטיקה ("לפעמים לעזוב זה סוג של חלום")

השר הפורש גדעון סער מספר כי הוא לא מתחרט על החלטתו לעזוב את הפוליטיקה, ואומר כי למרות שכבר זכה לקבל מספר הצעות עבודה הוא מתכוון לקחת פסק זמן כדי לבחון את תוכניותיו לעתיד. בריאיון מיוחד לפרשן חדשות 2 אמנון אברמוביץ' מתייחס סער גם ליחסים המורכבים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לא התפלאת מכך שנתניהו לא ביקש ממך לשקול שוב את ההחלטה?

אני יכול להשתמש פעם נוספת בזיכרון שיש לי מימי עבודתי עם אריאל שרון. כאשר מישהו מאוד פגע בו באיזה נושא, הוא אמר לי: 'לא נפגעתי'. שאלתי אותו 'איך זה יכול להיות שלא נפגעת?', אז הוא אמר: 'כשאין ציפיות - אין אכזבות'.

אתה כבר לפחות שנתיים מהרהר בפרישה מפוליטיקה. בחור בגילך, בן 47, עדיין מתחבט, מתלבט, לא סגור על עצמו?

זה לא "לא סגור על עצמו". הייתי 20 שנים בשירות הציבורי. הגעתי לרוויה מסוימת, הגשמתי את מרבית חלומותיי וגם עזיבה בשלב מסוים הופכת לחלום - עד כמה שזה יישמע מוזר.

מצד אחד, אתה מתחבט ומתלבט. מצד שני: להגיע פעם אחר פעם מקום ראשון בליכוד - זה דורש שאפתנות, קדחתנות וגם לא מעט עורמה פוליטית ומניפולטיבית.

קודם כל, כל עוד אני עושה משהו אני עושה אותו מאה אחוז. ככה עשיתי בחיים הציבוריים. אני לא יכול לעשות על תנאי משהו. אני עושה אותו מכל הלב. צריך להיגמל מהתפיסה שפוליטיקה זה מקצוע לכל החיים. זו שליחות. התפיסה של פעם של פוליטיקאים מקצועיים שכל החיים נמצאים בפוליטיקה היא לא תפיסה נכונה, לדעתי.

לא פרשת, אמרת שאתה "לוקח פסק זמן". אמרת שאתה נשאר בליכוד. אני מניח שהתכוונת למה שאמרת.

קודם כל, אני איש ליכוד. לא עזבתי את הרעיון הלאומי שעליו גדלתי. לא זנחתי אותו. כאשר אני אומר פסק זמן, אין הכוונה שהיום אני מודיע שאני עוזב ומחר מודיע שאני רוצה לחזור. יחד עם זאת, אני עדיין אדם צעיר ויכול מאוד להיות שאחרי שאעשה כמה דברים בחוץ, אם עדיין יעלה געגוע והציבור עדיין ארצה בכך - אחזור לכך. זה לא נעשה כדי ליצור מסלול לבנות את זה מחדש. זה נעשה כשלעצמו מתוך רצון להתמודד עם אתגרים חדשים ולנהל אחרת את החיים האישיים. בזמן האחרון הגעתי לשלמות שזה הדבר הנכון לעשות.

לא יכול להיות שאתה לא מבין את אלה שרואים את היתרון הפוליטי בלקיחת פסק זמן כדי לחזור כפוליטיקאי, כמו חדש, וגם בעיתוי הזה בהקשר של רעייתך גאולה, אתה מצטייר כמישהו שגם עשה אקט פמיניסטי-אבירי.

אם רואים את זה יתרון הם יכולים ליישם את זה בעצמם. אינני רואה מתנדבים שיוותרו על תפקיד של שר בכיר. אני באופן אישי עושה את זה בלי שום קושי. לוותר על נהג וזקיף מתחת לבית וזה שיקראו לי כבוד השר בעיניי זה לא ויתורים. לא ויתרתי בשביל גאולה. זו פרשנות שמאוד מחמיאה לי. אם הייתי נדרש לעשות את זה הייתי עושה את זה. הדברים נבעו ממקום אחר.

"לא יכול להכחיש שהיחסים עם נתניהו שונים מכפי שהיו בעבר"

איפה חל הקרע ביחסים שלך עם נתניהו?

אני לא רוצה היום לעשות את החשבון הזה. אני בהחלט לא יכול להכחיש שהיחסים שונים מכפי שהיו בעבר והיו במשך הרבה מאוד שנים יחסים אחרים. אם אני יכול לסמן נקודה זו הנקודה של הבחירות לנשיאות. עוד לפני הבחירות לנשיאות עצמן, הסוגיה של דחיית הבחירות לנשיאות.

מדוע אסור לנתניהו מה שמותר היה לבן-גוריון, שניסה פעמיים להביא מועמד לנשיאות מבחוץ. פעם אחת הוא הצליח, פעם אחת כשל. או מנחם בגין שניסה להביא שני מועמדים וכשל פעמיים. למה לנתניהו אסור להביא מועמד משלו מבחוץ?

קודם כל, זה לגיטימי. אף על פי שלדעתי היה לנו מועמד מצוין שגם לפני שבע שנים היה מועמד מטעמנו וזכה לתמיכה הציבורית הכי רחבה. כאן הייתה שאלה אחרת של ניסיון לשינוי כללי המשחק באמצע המשחק.

מה באשר ליחסיך, לא רק עם נתניהו, אלא עם משפחת נתניהו?

זה לא דבר שאני חושב שנכון להיכנס אליו. מבחינתי, היחסים הם מול ראש הממשלה. אני רוצה גם לנקוט גם היום גישה ממלכתית.

כשר חינוך קיבלת החלטה עקרונית-תקדימית, שתלמידי ישראל יבקרו בארץ אבות במערת המכפלה.

נו, ומה הבעיה בזה?

מה הבעיה בזה? נדמה לי שתלמידי ישראל לא יודעים מי היה בן-גוריון, איפה הוא חי ואיפה הוא קבור.

אנחנו העמקנו בתקופתי את כל נושא השורשים היהודיים-ציוניים וגם שדה בוקר היא על המפה מבחינת מערכת החינוך. אבל פה יש משהו מאוד חמור, אמנון. יש לך דעה מסוימת, לגיטימית, לגבי נניח עתיד היישוב היהודי בחברון, חלוקת הארץ וכדומה. מזה לא נגזר בעיניי שלא לגיטימי שתלמידי ישראל, שקוראים בספר בראשית על מערת המכפלה - המקום שבתודעת העם היהודי נמצא במקום השני אחרי הכותל, שריד בית מקדשנו - לא יגיעו לשם.

שר החינוך צריך להיות כלל ישראלי ויש ישראלים רבים מאוד שרואים באותם חלקי ארץ חלקים שאמורים לעבור לעם אחר בהסדר שלום.

זה לא שולל את זה שהם יבקרו שם. הם יכולים לאחוז באותה דעה. אני חושב שזה נותן להם כלים יותר טובים לאזרחות כדי לגבש את עמדתם.

להיות ראש ממשלה זה אחד מחלומותיך?

אם הייתי מחליט להישאר במערכת הפוליטית, או אם באיזושהי נקודת זמן בעתיד ארצה לחזור - אז בוודאי. מי שנמצא בעמדה שאני הגעתי אליה - שואף להגיע לפסגה.

"פסק זמן" זו משבצת לא גדולה בין פוליטיקה לחזרה אליה.

אתה אומר שהיא לא גדולה. אני לוקח בחשבון את האפשרות הריאלית שלא אחזור. כלומר, אני לא יוצא במטרה לחזור.

אם הייתי מבקש ממך לומר מילת ביקורת על נתניהו?

הייתי אומר שכדאי שנמתין לתקופה שלא אהיה שר בממשלתו ואז אומר או לא אומר, אבל לפחות אוכל לשקול את זה מתוך גישה נכונה.

אתה לא הכוכב הראשון שעוזב תחת נתניהו. ישנה תופעה של "הסתלקות כוכבים" מסביבת נתניהו.

אני לא פרשן ולא צריך לתת את התשובה לשאלה הזו. אני יכול להסביר את ההחלטה שלי. את ה"תופעה", שהפרשנים ידונו בכך, במידה שיש בזה מכנה משותף - זה לא התפקיד שלי.

אם ידידך משה כחלון יציע לך לעמוד בראש תנועתו, זו אפשרות סבירה?

אני איש הליכוד, משה כחלון הוא חבר שלי. יש לנו המון שיחות ובשיחות בינינו אני תמיד אומר את דעתי שטוב יותר להיות ולחזור לליכוד. אני לא מעוניין לעזוב.

שוחחת עם נתניהו אחרי הודעת הפרישה?

שוחחנו ביום רביעי בליל שיחת עבודה, נדברנו להיפגש. הייתה שיחה טובה. שוחחנו על רפורמות שעשיתי. הודעתי שאני מסיים את תפקידי, אז דיברנו על מה שעשיתי ביוזמת ראש הממשלה עד עכשיו, על המהלכים שהובלתי גם בחינוך וגם במשרד הפנים ועל העתיד בחוץ.

לא הצעת לו לקחת דוגמה ממך?

לא.