נתניהו: "נסייע לעוטף עזה בסכומים ענקיים"

ראש הממשלה הבטיח לראשי הרשויות כי תכנית החומש לעוטף עזה, שתובא לאישור הממשלה, תסייע "כפי שלא היה מאז הקמתה של המדינה". לאחר מכן הצהיר ראש הממשלה בפני אויבי המדינה: "לא רק שלא תגרשו אותנו - אנחנו נבנה ונתעצם בארצנו, בכל חלקיה"

נתניהו וראש מועצת אשכול, ארכיון (חיים צח, לע"מ)

המתיחות והאזעקות חזרו בימים האחרונים לעוטף עזה, אך נתניהו מבטיח חבילת סיוע משמעותית: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (חמישי) עם ראשי רשויות מקומיות והבטיח להם כי "מה שהיישובים הללו יקבלו, ומגיע להם, זו העדות החזקה ביותר". כמו כן הבטיח ראש הממשלה להמשיך בבנייה בכל הארץ, והדגיש: "לא יגרשו אותנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום ראשון הקרוב תובא לאישור הממשלה תכנית חומש עבור שדרות לעוטף עזה, בעלות של 1.3 מיליארד שקלים עד שנת 2018. נתניהו אמר לראשי הרשויות כי מדובר ב"החלטה לעזור ליישובי עוטף עזה, בהמשך ליישובי הדרום, בסכומים ענקיים כפי שלא היה מאז הקמתה של המדינה". לאחר מכן פנה נתניהו במסר מאיים לאויביה של ישראל: "אתם חושבים שתגרשו אותנו? לא רק שלא תגרשו אותנו - אנחנו נבנה ונתעצם וניבנה בארצנו, בכל חלקיה".

תכנית החומש "לפיתוח התיישבותי, כלכלי וחברתי של שדרות ויישובי עוטף עזה " גובשה במשרד ראש הממשלה. במשרדו של ראש הממשלה הבהירו כי התכנית מצטרפת להחלטה שקיבלה הממשלה בתחילת מבצע "צוק איתן", במסגרתה הוקצו לייושבי העוטף 417 מיליון שקלים עבור השנים 2015-2016. כמו כן נמסר כי מדובר ב"תכנית הפיתוח הכלכלי הגדולה והמקיפה ביותר שהופעלה באזור זה". 

סיוע משמעותי לחקלאות? (רויטרס)

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, גיבש את תכנית הסיוע יחד עם ראשי הרשויות. התקציב הנוסף נועד לסייע באופן משמעותי לכלכלה, לחקלאות, לפיתוח ההתיישבותי ולשיפור איכות החיים. אם ההחלטה תאושר, מקווים במשרד ראש הממשלה כי הסיוע ירחיב באופן משמעותי את התמריצים והסיוע לעסקים באזור, יפתח את ענף החקלאות המהווה כעוגן הפעילות המרכזי בעוטף עזה, יסייע לגידול מספר התושבים באזור וישפר את התשתיות ורמת השירותים באזור.

"מאז 2009 חל גידול מתמשך במספר התושבים בעוטף עזה, וצעדי הממשלה הנוכחים נועדו להבטיח כי צמיחה דמוגרפית זו תימשך גם בשנים הבאות", נמסר ממשרד ראש הממשלה. "בתחום הכלכלי, יפותח אזור תעשייה חדש בשדרות בהשקעה של 46 מיליון שקלים, ויינתנו לעסקים באזור שורה רחבה של הטבות". 

בתחום התיירות, יוענק החזר של 24% כמענק מהשקעה על הקמה או הרחבה של יחידות אירוח ו 30% החזר כמענק על הקמה או הרחבת עסקים קטנים תיירותיים. כמו כן יפעיל משרד התיירות חממות תיירות ביישובי עוטף עזה, באמצעותן תיירנים יקבלו יעוץ מקצועי.