דיון סוער בוועדה הארצית לתכנון ובנייה: "בונים פה רק את מדינת תל אביב"

מסלול ההתנגשות החזיתית בתחום הבנייה בין ראשי רשויות בצפון ובדרום לבין הממשלה מגיע כעת אל פיצוץ של ממש. בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 2 ניתן לשמוע את ראשי העיריות של ב"ש וחיפה תוקפים את מנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים. "אתם חונקים את הנגב", קרא רוביק דנילוביץ'. "אתם מרסקים את כולנו", הוסיף יונה יהב

סערה נרשמה היום (שלישי) בישיבת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה שעסקה בתכנית המתאר הארצית (תמ"א 35). הישיבה התנהלה בטונים צורמים, כשראשי הערים של באר שבע וחיפה, רוביק דנילוביץ' ויונה יהב, הטיחו ביקורת קולנית בבינת שוורץ, מנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זה כמה חודשים שראשי הרשויות מתנגדים לתכנית המתאר הארצית המוצעת וטוענים כי פרטי החלטת הממשלה ומינהל התכנון בפרט מוטים לטובת הרחבת שטחי פיתוח במרכז הארץ על חשבון הפריפריה של מדינת ישראל, לשיטתם.

"תמ"א 35 קובעת נורמות", אמרה בינת שוורץ בישיבה שנערכה בירושלים. "אחת הנורמות היא באיזו רמת אינטנסיביות מדינת ישראל משתמשת בקרקע שלה". ראש עיריית חיפה יונה יהב השיב לה: "כדי לשמר מרכז כלכלי אחד במדינה שירסק את כולנו. לרוביק ולי אמרת שלא פרקטי לבנות בצפון ובדרום. לא פרקטי בכלל להחזיק את מדינת ישראל. לדעתי צריך לפזר אותה, זה פחות כעס בעולם".

"חונקים את הנגב" (רויטרס)

"פגיעה באינטרס הלאומי"

בהמשך הדיון קרא ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ': "אי אפשר מצד אחד להגיד, אנחנו מעבירים את צה"ל דרומה, אבל שאותם חבר'ה שיוממו, שייסעו כל יום על כביש 6, כי הכביש הופך להיות מהיר, ויש רכבות שיהיו זמינות, ומהירות ונגישות. אז מה עשינו? רוקנו את הנגב ורוקנו את הגליל. התוכנית הזאת היא פגיעה באינטרס הלאומי. אתם נותנים לנו 'בעיטת וולה', זה מה שאתם עושים. זה הספר הלבן של הנגב מה שאתם עושים כאן!, אתם בעצם חונקים את הנגב".

"אתה מכיר מדינה אחת שמתבססת על מרכז כלכלי אחד?", המשיך יונה יהב. "אתה מכיר דוגמה אחת? אחת בעולם? אני חושב שמנכ"ל משרד השיכון הוא הראשון במערך הממשלתי שאומר אמת. הוא אומר 'אנחנו, כדי להוריד מחירים, נבנה רק את מדינת תל אביב. ולעזאזל האתוס הציוני'".